شرایط.کار.کانادا

شرایط کار در کانادا چگونه است؟

اگر شما هم جزو افراد تازه ‌وارد به کانادا هستید، نگران نباشید، چون این موقعیت تنها برای شما نیست. در حدود دو سوم رشد جمعیت کانادا از سال ۲۰۱۱ مربوط به مهاجران بوده است و این یعنی بیش از یک میلیون شهروند جدید در طول ۵ سال!

معمولا تازه‌واردین کانادا با چالش‌های مختلفی روبرو شده و از این‌که مهارت‌های کاری آن‌ها در شرایط و کشور جدید چقدر کارآمد و کاربردی خواهد بود دچار استرس می‌شوند. بر همین اساس طبیعی است که تلاش خواهند کرد یادگیری خود را در موارد مختلف تقویت کنند.

به طور کلی ۲ روش اصلی برای جستجوی کار در کانادا وجود دارد. یکی از آن‌ها دریافت ویزای اقامت دائم و دیگری مهاجرت به کانادا از طریق مجوز کار و یا همان ورک‌پرمیت موقت است.

هرساله کانادا به چیزی در حدود ۲۵۰ هزار مهاجر تحت عنوان افراد دارای اقامت دائم، اجازه ورود به این کشور می‌دهد. الباقی مهاجران که در حدود ۱۸۰ هزار نفر جمعیت دارند، به عنوان نیروی کار موقت خارجی و ۷۰ هزار به عنوان دانشجو پا به این کشور می‌گذارند.

به طور معمول اکثر مهاجران اقامت دائم کانادا تحت یکی از عناوین مهاجرت کاری قبول شده‌اند و در عین حال برخی از آن‌ها به عنوان اعضای خانواده و در برخی موارد نادر، از طریق پناهندگی وارد این کشور شده‌اند.

بنا بر آمار، بیش از ۶۰ برنامه مهاجرت کاری به کانادا وجود دارد. با این‌که این تعداد زیاد به نظر می‌رسد، باید به خاطر داشته باشید که حجم درخواست‌های دریافتی از مهاجران بالقوه توسط دولت کانادا، چند برابر تعدادی است که مورد موافقت قرار می‌گیرد.

سیستم اکسپرس اینتری کانادا

 

از سال ۲۰۱۵، سازمان مهاجرت و شهروندی CIC کانادا از یک سیستم جدید الکترونیکی به نام اکسپرس انتری برای مدیریت درخواست متقاضیان دریافت اقامت دائم از طریق برخی از برنامه‌های مشخص مهاجرت کاری رونمایی کرد.سیستم اکسپرس اینتری نخستین مرحله برای مهاجرت کاری به کانادا محسوب می‌شود. از این رو کاندیداهای بالقوه می‌توانند در هر زمانی یک پروفایل اکسپرس اینتری ایجاد کرده و بدون نگرانی در مورد هرگونه ضرب‌العجل، آنرا تکمیل کنند. همچنین باید به این موضوع اشاره کنیم که محدودیت و تعداد مشخصی برای پذیرفته‌شدگان مرحله pool اکسپرس اینتری در نظر گرفته نشده است.

عموما افراد واجدشرایط مرحله pool اکسپرس اینتری امکان دریافت دعوت‌نامه درخواست ITA برای اقامت دائم کانادا را خواهند داشت. به طور معمول قرعه‌کشی‌ها یا همان Draws اکسپرس اینتری در زمان‌های معینی از سال برای دعوت از کاندیدا برای اپلای کردن انجام می‌گیرد و صرف نظر از زمان ورود متقاضیان واجد شرایط و موردقبول به pool، کانادا تنها کاندیداهای برتر و دارای امتیاز بالا را برای این طرح انتخاب خواهد کرد.

شرایط کار در کانادا چگونه است؟

به طور حتم شناسایی این موضوع که برای مهاجرت کاری به کانادا واجد شرایط بوده و یا این‌که از صلاحیت لازم برای یک ورک پرمیت برخوردار هستید، کار سختی خواهد بود. برای مثال، برخی از برنامه‌های مهاجرتی نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی پیش از ورود به کانادا دارند و برخی دیگر دارای انعطاف و گزینه‌های بیشتری هستند. بعضی از برنامه‌های خاص مهاجرتی در سطح دولت استانی کانادا هم‌چون اسکیل ورکر ساسکاچوان ارائه می‌شوند و مسئولیت و ارزیابی برخی از آن‌ها به عهده دولت فدرال است.

اما صرف نظر از مرحله مهم مهاجرت کاری و دریافت اقامت کانادا، موضوعی که بیش از هر چیز برای مهاجران اهمیت پیدا خواهد کرد، مطابقت با بازار کار و فرهنگ این کشور و اطلاع از جزئیات شرایط کار در کانادا است. بنا بر اطلاعات ارائه‌شده توسط وب‌سایت رسمی دولت کانادا، پروسه آماده‌سازی برای فعالیت در بازار کار کانادا شامل موارد متعددی می‌شود که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم:

دریافت گواهی و ارزیابی اعتبار شغلی قابل شناسایی در کانادا

در صورتی که شامل یکی از موارد زیر شوید نیاز به اعتبارسنجی و ارزیابی در کانادا خواهید داشت:

 • مهاجر کانادا تحت عنوان اسکیل ورکر فدرال
 • سفر به کانادا برای کار در یک حرفه و تجارت خاص
 • تحصیل در کانادا

هم‌چنین هرگونه اعتبار و گواهی‌های زیر که شما در خارج از کانادا کسب کرده‌اید، نیاز به ارزیابی و اعتبارسنجی خواهند داشت:

 • مدارک تحصیلی
 • تجربه کاری
 • گواهی‌نامه‌های تخصصی و حرفه‌ای

ارزیابی و اعتبار سنجی گواهی و مدارک شما در زمینه‌های زیر به شما کمک خواهد کرد:

 • نمایش صلاحیت و مهارت‌های شخصی به کارفرما
 • درک و شناخت از انواع مشاغلی که ممکن است برای آن واجدشرایط باشید
 • متوجه شدن این موضوع که آیا مدارک و گواهی‌های کسب شده توسط شما با استانداردها و قوانین نیروی کار کانادا مطابقت داشته و معادل باشد
 • فهمیدن این‌که نیاز به دوره آموزشی، تحصیلی و یا تجربه کار کانادایی بیشتری پیدا خواهید کرد یا خیر

شما هم‌چنین می‌توانید پروسه ارزیابی، اعتبارسنجی و شناسایی مدارک و گواهی خود را پیش از آمدن به کانادا انجام دهید. لازم به ذکر است که این پروسه زمان‌بر بوده و شامل هزینه می‌شود.

 

انواع مشاغل در کانادا

به طور کلی مشاغل در کانادا به دو نوع کلی تقسیم می‌شوند:

 • مشاغل تنظیم‌شده و نظام‌مند regulated
 • مشاغل غیر نظام‌مند non-regulated

عموما مشاغل نظام‌مند کانادا توسط استان، قلمرو و قوانین فدرالی کنترل شده و توسط سازمان تنظیم مقررات و یا نیروی کارآموزی اداره می‌شوند. به مشاغل نظام‌مند کانادا Regulated jobs عناوین دیگری نظیر صنایع، کسب و کارهای حرفه‌ای و مشاغل دارای کارآموزی نیز نسبت داده می‌شود و فعالیت‌هایی نظیر معماری، مهندسی و لوله‌کشی را شامل می‌شود.

این مشاغل برای اهداف زیر تنظیم شده‌اند:

 • حفاظت از سلامت و امنیت جامعه
 • اطمینان از این‌که افراد شاغل در این عناوین شغلی دارای صلاحیت لازم هستند

در حدود ۲۰درصد از مشاغل در کانادا از نوع طبقه‌بندی‌شده و نظام‌مند (regulated) هستند. در کانادا تنها برخی از استان‌ها و قلمروها، بعضی از مشاغل را طبقه‌بندی و تنظیم کرده‌اند . بر همین اساس مجوز و licence کار در یک استان و قلمرو ممکن است در سایر نقاط این کشور موردقبول واقع نشود.

نهادهای نظارتی

نهادهای نظارتی در کانادا معمولا مسئول تشخیص، ارزیابی و اعتبارسنجی هستند. بر همین اساس شما می‌توانید با مراجعه به این نهادهای مورد تائید دولت کانادا از این موضوع مطمئن شوید که عنوان شغلی شما نیاز به ارزیابی دارد یا خیر. آن‌ها شما را در این زمینه راهنمایی کرده و به شما خواهند گفت که از چه آژانسی برای ارزیابی اعتبار شغلی مناسب خود استفاده کنید.

شما هم‌چنین می‌توانید از طریق وب‌سایت و سامانه Job Bank از نحوه ارتباط با نهادهای نظارتی کانادا باخبر شده و با استفاده از این وب‌سایت در مورد مطالب کاربردی و مهمی نظیر هزینه‌ها، دریافت مجوز، شایستگی و پروسه شناخت و اعتبارسنجی گواهی باخبر شوید.

فعالیت در یک شغل نظام‌مند در کانادا

برای این که بتوانید در یک شغل طبقه‌بندی شده در کانادا کار کنید و از یک عنوان نظام‌مند برخوردار شوید باید:

 • دارای یک گواهی یا لایسنس باشید
 • برای شغل خود در استان و قلمروی موردنظر در یک نهاد نظارتی معتبر ثبت‌نام کنید

هر یک از نهادهای نظارتی کانادا برای دریافت گواهی یا لایسنس از الزامات خاصی برخوردار هستند و ممکن است شرایط و الزامات ورود بین استان‌ها و قلمروهای این کشور متفاوت باشد، اما در حالت کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • آموزش‌ها و مهارت‌های خود را براساس استانداردها و معیارهای شغلی ارزیابی کنید (که توسط مقایسه دوره‌های گذرانده شده با دوره‌های ارائه‌شده در کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا انجام می‌پذیرد)
 • شما نیازمند این خواهید بود که ترجمه مدارک اصلی دانشگاهی و سایر مدارک مرتبط را ارائه دهید
 • آزمایش زبان و مهارت‌های اجتماعی
 • امتحان‌های کتبی، مصاحبه و یا هر دوی آن‌ها
 • یک دوره مشخص از تجربه کاری تحت نظارت

شما براساس شایستگی‌های خود ارزیابی می‌شوید. پس بهتر است که تجربه خود را با دیگران مقایسه نکنید و از شرایط و الزامات هر استان و قلمرویی که قصد کارکردن در آن را دارید باخبر شوید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند