سوالات.المان

سوالات پرکاربرد ویزای تحصیلی آلمان

آیا میتوان با داشتن یک پذیرش از کالج جهت دریافت ویزای تحصیلی اقدام کرد؟

بله، قطعا می‌توان در صورت داشتن پذیرش از یک کالج ویزای تحصیلی از سفارت آلمان درخواست کرد. در این مورد باید کالج و موسسه زبان از یکدیگر تفکیک شوند. کالج ها مراکزی هستند که به صورت مستقیم توسط دانشگاه‌های دولتی آلمان اداره می‌شوند و در واقع جزئی از دانشگاه‌ها هستند و هدف این مراکز آماده ساختن متقاضیان تحصیل در مقطع لیسانس است؛ به صورتی که با ارائه دو ترم تحصیلی به آماده کردن دانشجو از نظر زبان آلمانی و همچنین یک سری دروس پایه و مربوط به رشته مورد نظر در دانشگاه می‌پردازد.

با توجه به اینکه این مراکز کاملا معتبر هستند و بخشی از دانشگاه می‌باشند، در صورت داشتن پذیرش از هر کدام از کالج‌ها، متقاضی می‌تواند درخواست ویزای تحصیلی کند و اگر سایر مدارک را هم به سفارت تحویل داده باشد، مشکلی از بابت دریافت ویزا نخواهد داشت.

اما موسسات زبان آلمانی که اکثرا مراکزی خصوصی هستند، مستقل از دانشگاه‌ها و صرفا ارائه دهنده دوره‌های زبان آلمانی هستند که حتی اگر متقاضی موفق به اخذ پذیرش از آنها شود، درخواست ویزای تحصیلی وی توسط سفارت آلمان رد خواهد شد.

حداقل سطح زبان آلمانی برای گرفتن پذیرش چقدر است؟

برای رشته های آلمانی زبان داشتن حداقل سطح B1  الزامیست و برای رشته های انگلیسی با توجه به نمره درخواستی باید مدرک ارائه شود. همچنین برای دریافت پذیرش از رشته هایی که به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، داشتن مدرک آیلتس با نمره ۶.۵  الزامیست.

ترمیم نمرات دبیرستان چیست؟

متقاضیان ادامه تحصیل پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی باید بدانند که برای ادامه تحصیل در خارج از کشور معدل و یا نمرات دروس تخصصی نقش تعیین کننده ای در گرفتن پذیرش از بسیاری از دانشگاه های خارج کشور دارد. حال اگر نمرات شما پایین باشد آیا ترمیم نمرات کارساز است؟

کسانی که دیپلم خود را از بعد از سال ۱۳۸۴ گرفته اند می‌توانند در طرح ترمیم نمرات دبیرستان شرکت کنند. این ترمیم در کارنامه کتبی دیپلم شما هیچ تاثیری ندارد.

نکاتی درباره ترميم نمرات:

۱. این ترمیم نمرات فقط برای آزمون کنکور سراسری برنامه ریزی شده است و فقط منحصر به مقطع دیپلم است و نه پیش دانشگاهی.

۲. این ترمیم نمرات هیچ نقشی در مواردی نظیر گرفتن پذیرش از دانشگاه های کشور خارجی ندارد. چون اصولا برای موضوع کنکور در نظر گرفته شده در معدل تاثیر نداشته و اصولا قابل ترجمه و ارائه به دانشگاه های کشور خارجی نیست، در نتيجه اگر برنامه ادامه تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را در خارج از کشور دارید به معدل دیپلم و پیش دانشگاهی توجه کنید و سعی کنید نمرات دروس زیست، شیمی، ریاضی و فیزیک بالایی داشته باشید. البته به خاطر داشته باشید اگر نمرات و معدل شما پایین بود می توانید با شرکت در کالج های Pre-medical این ضعف را پوشش دهید.

کار کردن چقدر از هزینه های زندگی در آلمان را پوشش میدهد؟

حداقل درآمد در آلمان به ازای هر ساعت ۹.۳ یورو می‌باشد و دانشجو اجازه دارد در هر هفته ۲۰ ساعت کار کند البته بسیاری از کارها هستند که به ازای ساعت، بیشتر از مبلغ می‌پردازند که بدیهی است در این شرایط درآمد دانشجو بیشتر هم می‌شود. با کار دانشجویی در آلمان می‌توان حداقل ۴۵۰ یورو در ماه درآمد داشت که در سال ۲۰۲۰ هزینه زندگی یک فرد در آلمان ۸۵۰ یورو در ماه تخمین زده شده است و دانشجو با داشتن کار دانشجویی حداقل نیمی از هزینه های زندگی خود را می تواند تامین کند.

از کجا میتوان در دوران دانشجویی کار پیدا کرد؟

برای پیدا کردن کار دانشجویی در آلمان مناسب می‌توان به اداره ی امور صنفی و فوق برنامه ی دانشجویی و یا به بخش کاریابی برای دانشجویان (Studentenvermittlung) مستقر در اداره ی کار شهر مربوطه مراجعه کرد.

شهریه تحصیل در آلمان چقدر است؟

اکثر دانشگاه هایی آلمان رایگان است و دانشجو هزینه ای را پرداخت نمی کند و تنها هزینه ای که این دانشگاه ها از دانشجو اخذ می‌کنند، به ازای هر ترم ۲۰۰ تا ۴۰۰ یورو در ترم است که دانشجو در ازای این مبلغ یک کارت عبور و مرور رایگان دریافت می‌کند تا توسط آن بتواند در شهر محل تحصیل خود و همچنین شهرهای اطراف به صورت کاملا رایگان عبور و مرور کند.

مجموعه راویژ سفر با تجربه و توانایی خود در اخذ پذیرش از دانشگاه های معتبر آلمان و مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران پذیرش گرفته و در این امر به شما کمک خواهد کرد.

در آلمان چقدر میتوانم روی کار دانشجویی حساب کنم؟

خوشبختانه کار دانشجویی در آلمان بسیار امر جا افتاده ای است و بسیاری از کارفرمایان تمایل دارند به دانشجویان کار بدهند. اگر سطح زبان آلمانی شما حداقل B1 باشد، پیدا کردن کار دانشجویی راحت خواهد بود.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی آلمان به چه صورتی است؟

زبان تدریس در مقطع لیسانس در آلمان، آلمانی است و به همین دلیل دانشجو برای اخذ پذیرش باید دارای دانش زبان آلمانی حداقل B1 باشد. از دیگر شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی در آلمان، داشتن دیپلم و پیش دانشگاهی است.

شرایط تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد آلمان به چه صورتی است؟

زبان تدریس در مقطع کارشناسی ارشد در آلمان هم زبان آلمانی و هم زبان انگلیسی است. بر این اساس دانشجو باید یا مدرک آیلتس ۶ به بالا و یا مدرک زبان آلمانی B1 به بالا داشته باشد. شرایط دیگر تحصیل در مقطع فوق لیسانس در آلمان داشتن معدل ۱۵ به بالا در لیسانس برای رشته‌هایی است که به زبان انگلیسی ارایه می‌شوند و معدل ۱۳ به بالا در لیسانس برای رشته هایی است که به زبان آلمانی ارائه می‌شوند.

شرایط تحصیل در مقطع دکتری آلمان به چه صورتی است؟

داشتن مدرک فوق لیسانس، آیلتس ۶ به بالا و پروژه های تحقیقاتی متناسب با رشته مورد نظر در مقطع دکتری از شرایط پذیرش در مقطع دکتری در آلمان است. برای مقطع دکتری دانشجو باید یک استاد راهنما در یکی از دانشگاه های آلمانی پیدا کند که زمینه تحقیقاتی این استاد راهنما با پروژه های دانشجو یکسان باشد و استاد راهنما را متقاعد کند که به وی پذیرش در مقطع دکتری بدهد.

شرایط تحصیل در دوره های زبان در آلمان چگونه است؟

دانشجویان ایرانی که مقیم ایران هستند متاسفانه امکان شرکت در دوره های صرفا زبان را ندارند. زیرا سفارت به آنها ویزا نمی‌دهد. بلکه این افراد باید از طریق یک دانشگاه در یک رشته پذیرش بگیرند و سپس با ویزای تحصیلی به آلمان بروند و زبان آلمانی خود را ابتدا در دانشگاه خود ادامه دهند و سپس وارد دانشگاه شوند.

دانشجویان ایرانی که مقیم خارج از ایران هستند میتوانند زبان آلمانی را از ابتدا در آلمان فرا بگیرند و سپس وارد دانشگاه شوند.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی وجود دارد؟

بله، تعداد محدودی بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی در آلمان ارائه می‌شود.‌

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد؟

با توجه به رایگان بودن تحصیل، بورسیه در مقطع فوق لیسانس در آلمان محدود است و در سال ۲۰۱۹ بورسیه های تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد فقط در رشته های هنر و معماری و موسیقی بوده است.

آیا امکان دریافت بورسیه تحصیلی در آلمان در مقطع دکتری وجود دارد؟

بله. در بیشتر دوره های دکتری در آلمان حداقل نوعی از بورسیه ارائه خواهد شود.

آیا میتوان ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل کرد؟

خیر. شما با داشتن ویزای تحصیلی فقط می‌توانید درس بخوانید و ا ۲۰ ساعت در هفته کار کنید. برای کار تمام وقت باید به کشور خود برگردید و ویزای کاری دریافت کنید.

آیا برای کار در آلمان باید مجوز بگیریم؟

خیر. نیازی به مجوز کار همزمان با تحصیل در آلمان نیست.

در حین تحصیل در آلمان چقدر اجاره کار کردن دارم؟

شما به عنوان دانشجو  ۲۰ ساعت در هفته و در تعطیلات بین دو ترم هر روز اجازه کار دارید.

متن عنوان آکاردئون
محتوای آکاردئون
آیا کار دانشجویی در آلمان باید مرتبط با تحصیل من باشد؟

خیر الزامی نیست که کارتان مرتبط با رشته شما باشد.

آیا همسر من اجازه کار در آلمان را دارد؟

اگر همسر شما از طریق ویزای همراه به آلمان آمده باشد، بدون محدودیت اجازه کار تمام وقت را دارد.

به نظر شما من میتوانم در المان کار پیدا کنم؟

یافتن کار در آلمان بستگی به توانایی های شخصی افراد و همچنین توانایی زبانی شما دارد.

شرط نمره زبان برای دریافت پذیرش چطور است؟

برای رشته های انگلیسی داشتن حداقل آیلتس ۶ یا ۶.۵ و برای رشته های آلمانی زبان حداقل مدرک B1 آلمانی نیاز است.

قصد دارم با ویزای توریستی وارد آلمان بعد وارد دانشگاه شوم امکان دارد؟

خیر. با ویزای توریستی و یا هر نوع ویزای دیگر، حق تحصیل در آلمان ندارید. بلکه باید به کشور محل اقامت خود برگردید و از ابتدا درخواست ویزای تحصیلی کنید و مجدد به آلمان بروید.

از کدام دانشگاه آلمان پذیرش میگیرید؟

ما به طور همزمان برای ۳ تا ۵ دانشگاه کشور آلمان اقدام می‌کنیم. تمامی دانشگاه ها مورد تایید ایران و  کشور آلمان هستند و تحصیل در آنها رایگان است.

پذیرش من مشروط به دوره زبان است. شانس ویزای من چقدر است؟

در این حالت شانس ویزای شما خوب است و در صورتی که مشکلی در پرونده شما نباشد سفارت آلمان به شما روادید تحصیلی خواهد داد. البته این موضوع مخصوص رشته های آلمانی زبان است. به این معنی که متقاضی در ایران تا سطح B1 آلمانی پیش می‌رود و ادامه آن تا سطح DSH را می‌تواند در آلمان بخواند. برای رشته های انگلیسی زبان باید حتما در ایران دارای آیلتس ۶ به بالا باشید.

یک بار قبلا درخواست ویزای من مردود شده است. باز هم شانس دارم؟

بله. این موضوع جزئیات زیادی دارد.

با مشاورین ما تماس بگیرید.

آیا بیمه درمانی برای تحصیل در المان اجباریست؟

بله. متقاضی باید حتما تحت پوشش بیمه درمانی باشد. هنگامی  که می‌خواهید ویزای تحصیلی خود را از سفارت آلمان تحویل بگیرید باید از یک شرکت بیمه ایرانی یک بیمه نامه که ۹۰ روز اعتبار دارد تهیه کنید. پس از ورود به آلمان هم باید خود را توسط یک شرکت بیمه دولتی آلمانی بیمه کنید. هزینه بیمه دانشجویی در آلمان حدود ۸۵ یورو در ماه است و توسط آن می‌توانید در سراسر اتحادیه اروپا از خدمات بیمه استفاده کنید.

کل کار اخذ پذیرش تحصیلی آلمان و اپلای برای ویزای آلمان چقدر طول میکشد؟

وقت دانشجویی در سفارت آلمان متفاوت است و این پروسه بستگی دارد که شما دارای مدرک زبان هستید یا خیر و اینکه برای کدام مقطع می‌خواهید اقدام کنید.

هزینه های من برای اقدام کردن چه چیزهایی هستند؟

هزینه‌هایی که شما باید به سازمان های مربوطه پرداخت کنید به شرح زیر است:

  • هزینه های انجام کارها از طریق موسسات مجاز
  • هزینه اپلیکیشن فی دانشگاه ها که بین ۷۰ الی ۱۰۰ یورو است.
  • هزینه های مربوط به ویزای تحصیلی آلمان ( ۷۵ یورو برای هر متقاضی)‌

چه افرادی به من کمک میکنند که برای پذیرش و ویزا اقدام کنم؟

مشاورین رسمی و ثبت شده تحصیلات در سازمان اعزام دانشجوی آلمانی آیسف

آیا تضمین میدهید که من ویزا بگیرم؟

خیر. هیچ فرد یا سازمانی اجازه دادن تضمین در مواردی که تصمیم در دست آن‌ها نیست را ندارد. تصمیم ویزا از طریق سفارت گرفته می‌شود.

آماده شروع هستم چکار کنم؟

اگر رزومه ندارید یک فرم ارزیابی تحصیلی آلمان تکمیل بفرمایید.

تماس با ما

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند