ویزا.تحصیلی.ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای تحصیلی ایتالیا یکی از گزینه‌های تحصیل در اروپا در سال 2020 است که مراحل رسیدن به آن سختی کمتری دارد و اکثر متقاضیان موفق به اخذ آن می‌شوند. ویزای تحصیلی ایتالیا اولین گزینه‌ی متقاضیان تحصیل در اروپا نیست اما با توجه به مزایای بسیاری که دارد و همچنین احتمال موفقیت بیشتر، متقاضیان زیادی دارد.

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا به دلایل مختلفی از جمله بالا بودن سطح علمی دانشگاه‌ها، هزینه کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی، تنوع رشته و امکان تحصیل به زبان انگلیسی در بسیاری از رشته‌ها مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در اروپا است. در این مقاله مزایا، شرایط و قوانین تحصیل در ایتالیا مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. اگر تصمیم به اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا و زندگی و تحصیل در این کشور دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کشور ایتالیا

ایتالیا کشوری با 60 میلیون جمعیت، چهارمین کشور پر جمعیت اروپا و عضو اتحادیه اروپا است. این کشور زیبای چکمه‌ای در جنوب اروپا قرار دارد. افراد زیادی به دلیل زیبایی‌های این کشور خواهان مهاجرت به این کشور زیبا و خوش آب و هوا هستند، اما این تنها دلیل مهاجرت به ایتالیا نیست. دو کشور مجزای واتیکان و سان ماریو رو در خود جای داده است.

اکثر مردم ایتالیا معتقد به کلیسای کاتولیک هستند، زبان رسمی آن­ها ایتالیایی است. ایتالیا جزو کشورهای عضو اتحادیه اروپا است و واحد پولی آن­ یورو می­باشد. اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا مزایای زیادی برای متقاضیان به همراه دارد که در ادامه به بررسی و بیان اجمالی آن‌ها می‌پردازیم.

مزایا و شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برای متقاضیان تحصیل باکیفیت بالا و هزینه تحصیلی و شهریه کمتر نسبت به سایر کشورهای اروپایی را به همراه دارد. دانشجویان بین المللی زیادی از ایران و همچنین دیگر نقاط جهان به این کشور زیبا سفر می‌کنند تا دوران تحصیل خود را در کشور اروپایی با هزینه‌ی مناسب سپری کنند.

اخذ ویزای تحصیلی اروپا یکی از راه‌های اخذ اقامت دائم این کشور است، به همین دلیل بسیاری از افراد که با انگیزه‌ی زندگی در این کشور ویزای تحصیلی ایتالیا را اخذ می‌کنند، پس از پایان دوره‌ی تحصیل با یافتن شغلی مناسب در این کشور ماندگار می‌شوند.

دانشگاه‌های ایتالیا دارای سطح علمی عالی در سطح اروپا و جهان هستند و به همین دلیل پذیرش تحصیلی ایتالیا می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های معتبر باشد در صورت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا دانشجو در طول دوران تحصیل اجازه‌ی کار به میزان محدود را دارد و از این طریق می‌تواند بخشی از هزینه‌های تحصیل و زندگی خود در کشور ایتالیا را تأمین کند.

پس از اتمام تحصیل متقاضی می‌تواند تا یک سال ویزای جستجوی کار بگیرد و در این مدت در صورتی که شغلی پیدا کند می‌تواند همچنان در ایتالیا اقامت داشته باشد. پس از اقامت به مدت مشخص در ایتالیا متقاضی می‌تواند برای اخذ اقامت دائم این کشور اقدام کند.

قوانین و شرایط اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا

کشور ایتالیا دارای 89 دانشگاه است که 30 دانشگاه آن در بین 900 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. از جمله دانشگاه‌های برتر ایتالیا می‌توان به دانشگاه بولونیا اشاره کرد که رتبه‌ی 194 در میان دانشگاه‌های جهان را دارد و از نظر سطح علمی در موقعیت خوبی قرار دارد. پس از دانشگاه بولونیا، دانشگاه ساپینزای رم در رتبه‌ی دوم دانشگاه‌های این کشور قرار داشته و در جایگاه 216 جهان قرار دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی در کشور ایتالیا صرفاً به زبان ایتالیایی امکان پذیر است، اما در مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا، برخی از دانشگاه‌های این کشور کورس‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه می‌کنند.

قدیمی‎‌ترین دانشگاه جهان در کشور ایتالیا قرار دارد، که 900 سال قدمت دارد. شهریه‌ی دانشگاه‌های ایتالیا بسته به دانشگاه متغیر است و ا 320 یورو تا 3200 یورو در سال تغییر می‌کند، اما متقاضی اگر بخواهد قطعاً می‌تواند دانشگاهی با سطح علمی بالا و شهریه‌ی مناسب برای تحصیل پیدا کند.

بسیاری از دانشگاه‌های ایتالیا در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا کمک هزینه‌های تحصیلی بین 2500 یورو تا 5000 یورو به دانشجویان ممتاز پرداخت می‌کنند. تنوع رشته‌های تحصیلی در دانشگاه‌های ایتالیا بسیار زیاد است، به گونه‌ای که 146رشته‌ی دانشگاهی متفاوت در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. طبق آمار در سال 2018 در حدود 340000 دانشجوی بین المللی در دانشگاه‌های ایتالیا مشغول به تحصیل هستند.

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

داشتن اطلاعات صحیح و به روز به عنوان قدم اول جهت مهاجرت تحصیلی به ایتالیا یک امر مهم و حیاطی است . بی شک اطلاعات صحیح و به روز شده را فقط می توان از طریق مشاوران تخصصی در این زمینه و تحقیقات شخصی بر اساس شرایط فردی مهیا می باشد. اینکه به طور مثال یک دانشجو یا دوست و آشنای شما از چه طریق اقدام کرده اند قابل استناد و حتما مشابه شرایط شما نیست. هر فرد بسته به نوع رشته تحصیلی و شرایط مالی توان اقدام و ثبت نام در دانشگاه های مختلف را دارد.

مراحل مهاجرت تحصیلی به ایتالیا و هر چه که باید بدانید:

اما مواردی هست که باید قبل از اقدام برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در نظر داشته باشید. اولین و مهمترین قدم گردهم آوری مدارک مورد نیاز  برای اقدامات اولیه است .

مدارک مورد نیاز:

 • اصل گذرنامه
 • اصل شناسنامه
 • اصل کارت مللی
 • اصل کارت پایان خدمت
 • اصل مدارک تحصیلی ( اصل دیپلم و ریزنمرات ، اصل مدرک پیش دانشگاهی و ریز نمرات ، اصل مدرک لیسانس و ریزنمرات)
 • مدرک زبان ایتالیایی حداقل B2 ، CLIQ (CELI, CILS, Roma Tre e Dante Alighieri ( برای رشته هایی که به زبان ایتالیایی ارائه میشوند)
 • مدرک زبان انگلیسی IELTS – 6, TOEFLE – 78, TOLIMO – 600, FCE – 169.

کلیه مدارک فوق باید به زبان ایتالیایی یا انگلیسی ترجمه شوند. توجه داشته باشید که این ترجمه ها باید توسط مترجمین مورد تائید سفارت ایتالیا در ایران انجام پذیرند.

پس از این مرحله مشاورین اقدامات اولیه را به جهت اخذ پذیرش از دانشگاه را آغاز می کنند . از سال گذشته با توجه به حجم بالای درخواست ورود به دانشگاه های ایتالیا ، وزارت علوم این کشور پروسه ی جدیدی را اعمال کرده که طی ان متقاضی میبایست بعد از اخذ ویزای ورود به خاک ایتالیا در یک امتحان ورودی شرکت کرده و پس از آن به خاک ایران باز گردد . پس از اعلام نتایج، متقاضی مجدد درخواست ویزا داده و برای انجام امور ثبت نام به ایتالیا باز میگردد.

کارهای اولیه بعد از ورود به ایتالیا

یکی از سختیها و دشواریهای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا آغاز انجام امور اداری در کشور مقصد میباشد . هر کشور دارای چارچوب و نظام اداری مختص خود می باشد که میبایست پیشتر در مورد ان اطلاعاتی کسب کرد. هر دانشجو پس از ورود به ایتالیا موظف است طی ۸ روز با در دست داشتن:

 • برگه ثبت نام دانشگاه و فیشهای واریزی مربوطه
 • اصل و کپی مدارک تحصیلی
 • ۲ قطعه عکس ۳x4
 • اصل و کپی گذرنامه
 •  تمبر به ارزش ۱۶ یورو
 • بیمه خدمات درمانی یکساله به ارزش ۱۵۰ یورو

به اداره پست مراجعه کرده و برای درخواست اقامت تحصیلی اقدام کنند. رسیدی که به شما از طرف اداره ی پست به شما تحویل می شود دارای تاریخ و آدرس اداره ی پلیس مهاجرتی است که متقاضی برای انگشت نگاری باید به ان مراجعه  کند. پس از این مرحله تاریخ دریافت کارت اقامت تحصیلی به متقاضی اعلام میشود. در سالهای اخیر به دلیل حجم بالای درخواست مدت زمان انتظار برای دریافت کارت اقامت از ۲ ماه به ۶ تا ۱۰ ماه افزایش یافته است.

به اداره پست مراجعه کرده و برای درخواست اقامت تحصیلی اقدام کنند. رسیدی که به شما از طرف اداره ی پست به شما تحویل می شود دارای تاریخ و آدرس اداره ی پلیس مهاجرتی است که متقاضی برای انگشت نگاری باید به ان مراجعه  کند. پس از این مرحله تاریخ دریافت کارت اقامت تحصیلی به متقاضی اعلام میشود. در سالهای اخیر به دلیل حجم بالای درخواست مدت زمان انتظار برای دریافت کارت اقامت از ۲ ماه به ۶ تا ۱۰ ماه افزایش یافته است.

معرفی کالج های ایتالیا

با توجه به اینکه میزان مهاجرت به ایتالیا در حدود 71 درصد نسبت به ده سال پیش بیشتر شده است و به طور کلی کالج های ایتالیا بر اساس رویکردهای خاصی طراحی شده اند ورود به دانشگاه های ایتالیا به نسبت چندین سال اخیر ساده تر شده است. با توجه به سوالات زیاد در این زمینه در این مقاله مشهورترین کالج های ایتالیا را مورد ارزیابی قرار می دهیم

بهترین کالج های ایتالیا

کالج UNIPD ایتالیا

این کالج یکی از مشهورترین کالج های دانشگاهی محسوب می شود که در دانشگاه Padua قرار دارد. ای کالج به نوبه خود دارای فضای دیدنی و خاصی است و به عنوان کالج های قدیمی ایتالیا محسوب می شود. این کالج برای افرادی که قصد دارند ورود به رشته های معماری داشته باشند دروسی را به عنوان پیش نیاز و یا دوره های آماده سازی فراهم ساخته است. این کالج به طور کلی برای افرادی که علاقه به رشته های مهندسی معماری و عمران دارند یک گزینه بسیار عالی محسوب می شود.

امکانات دیداری و شنیداری بسیار مدرنی در این کالج دیده می شود که سبب می شد افرادی که نابینا هستند و یا ناشنوا هستند نیز بتوانند در این کالج تحصیل داشته باشند. شرایط ورود به این کالج به نسبت سایر کالج های ایتالیا ساده تر اعلام شده است.

کالج FUA هنر و موسیقی ایتالیا

اغلب افرادی که به کشور ایتالیا ورود کرده اند علاقه زیاد به ورود به بخش های هنری و موسیقی دارند و ایتالیا مشهور به کشور هنرمند در دنیا است. این کالج دارای دوره های آمادگی هنر و موسیقی بسیار پیشرفته ای است به طوری که اساتید در این کالج همگی از نظر کیفی بسیار قدرتمند ظاهر شده اند و دروس به صورت کاملاً عملی در اختیار شما قرار می گیرد فضای یادگیری دروس در این کالج به صورت 17 ساعت در هفته، 29 ساعت در هفته و یا به صورت فوق فشرده 45 ساعت در هفته است که از نظر کل زمان می تواند برای دانشجو گزینه خوبی باشد. یادگیری ارکان اصلی هنری در این کالج بسیار مهم است.

موسسه LDM ایتالیا

این موسسه یکی از کالج های بسیار مهم در ایتالیا است که دارای روال برنامه های تحصیلی خارج از کشور برای دانشجویان بین المللی است. این کالج از نظر ساختاری بسیار به موسسه های ایران نزدیک است و متقاضی می تواند به سادگی با فضای این کالج صمیمی شود. این کالج در زمینه هنر و تاریخ و امور بین الملل بسیار مناسب بوده است. در این کالج به طور کلی یادگیری مطالب به صورت متمرکز صورت می شود و ساعت های پیچیده به چندین بخش کوچک تقسیم می شود.

این کالج به نوبه خود دارای فضای دانشگاهی بسیار عالی بوده و می تواند برای ورود به دانشگاه های مختلف یک انتخاب خوب باشد. یادگیری دروس در این کالج به طور کلی بر اساس میزان سطح سواد علمی افراد تعیین می شود و ساختار علمی خوب و دقیقی در این زمینه فراهم می شود

بهترین کالج مهندسی ایتالیا

کالج مهندسی بولونیا

این کالج قرمز رنگ در دنیا آنقدر مشهور است که بسیاری از افراد تا صحبت از کالج های ایتالیا می شود این گزینه را به یاد می آورند.

این کالج یکی از قدیمی ترین کالج های ایتالیا محسوب می شود و دارای سالن های همایش و همینطور فضای مطالعه گروهی نیز می باشد.این کالج به طور کلی برای رشته های سیاست و رشته های مشابه گزینه خوبی محسوب می شود. در این کالج یادگیری دروس بر اساس نوع درس فرق می کند و افراد در ابتدا در یک آزمون شرکت می کنند که در دو نوبت برگزار می شود، این آزمون مشخصه هایی دارد که می تواند میزان نبوغ افراد را به طور دقیق بسنجد.

در این آزمون سوالات به صورت رندومی انتخاب می شود و دو شخص به یک برگه سوال پاسخ نمی دهند. در نظر داشته باشید که این کالج دارای جنبه های هیجان انگیزی است که می تواند بسیار ارزشمند باشد. دروسی که در این کالج در اختیار متقاضی قرار می گیرد اغلب در رشته های مهندسی بوده و دارای ساختار مهندسی و همینطور مهندسی پزشکی است یک بخش جدید برای رشته های پزشکی نیز به این کالج اضافه شده است و امروزه یکی از بهترین کالج های ایتالیا لقب گرفته است و در بین انواع کالج های ایتالیا امتیاز مشخصی دارد.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند