شنگن.سوال (1)

سوالات پر کاربرد ویزای شینگن

راحت ترین کشور برای ویزای شینگن کدام است

بنابر آخرین آمار و گزارش اعلام‌شده توسط وب‌سایت schengenvisainfo، کشور لیتوانی با تنها ۱٫۳ درصد ریجکت ویزای شینگن و مجموع ۹۸٫۷ درصد موافقت با درخواست ویزا در سال ۲۰۱۸، راحت ترین کشور برای ویزای شینگن محسوب می‌شود.

طبق همین آمار، کشورهای استونی با ۹۸٫۴ درصد صدور موفق ویزای کوتاه‌مدت شنگن و ۱٫۶ درصد ریجکت ویزا در سال ۲۰۱۸ ، رتبه دوم راحت‌ترین کشور برای دریافت ویزای شینگن را به خود اختصاص داده است.

اما در رده‌های بعدی سوم تا پنجم راحت‌ترین کشورها برای ویزای شینگن، نام کشور فنلاند، ایسلند و لتونی به چشم می‌خورد و در عین حال کشورهای جمهوری لهستان، لوکزامبورگ، اسلوواکی، جمهوری چک و یونان با بیش از ۹۵ درصد موفقیت در پذیرش درخواست ویزای شینگن، رتبه‌های ششم تا دهم این لیست را از آن خود کرده‌اند.

اما از نقطه نظر دیگری نیز می‌توان به این مسئله پرداخت که آمار راحت‌ترین کشورهای دنیا برای اخذ ویزای شینگن برای تابعین تمامی کشورها در دنیا یکسان نیست.

این بدین معنی است که به دلیل بروز مهاجرت غیرقانونی و پناهندگی بیش از اندازه شهروندان برخی از کشورها، نبود روابط دیپلماتیک قوی و مواردی نظیر قرارگیری در لیست تحریم سیاسی و تروریسم، شهروندان کشورهایی نظیر ایران، سوریه، لبنان، عراق و ونزوئلا با موانع و سختی‌های بیشتری برای اخذ ویزای شینگن از هر یک از کشورهای این حوزه روبرو هستند و پروسه دریافت ویزای شینگن برای اتباع این کشورها چندان آسان نخواهد بود.

در حال حاضر به طور تقریبی سفارت کشورهای حوزه شینگن دارای شرایط و قوانین تقریبا یکسانی در ایران هستند و نمی‌توان به راحتی بر اساس سختی یا راحتی یک کشور، آن‌ها را از یکدیگر جدا کرد.

برخی از این کشورها تنها در صورت وجود دعوتنامه معتبر، ویزای شینگن کوتاه‌مدت را برای متقاضیان ایرانی صادر می‌کنند و برخی دیگر الزامی برای داشتن دعوتنامه توسط متقاضیان ایرانی درخواست ویزای شینگن ندارند.

از این رو بنابر تجربه کارشناسان مجرب دپارتمان شنگن گروه شرکت‌های راویژ کشورهای آلمان، ایتالیا، هلند، سوئیس، سوئد و بلژیک نسبت به درخواست ویزای شینگن متقاضیان ایرانی سخت‌گیری بیشتری نشان داده و در حال حاضر کنسولگری کشورهایی نظیر فرانسه و اسپانیا دارای شرایط مناسب‌تری برای اخذ ویزای شینگن هستند.

سخت‌ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن کدام است؟

بنابر آخرین اطلاعات وب‌سایت معتبر schengenvisainfo در سال ۲۰۱۷ سخت‌‌ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن، کشور مالت است. این کشور با آمار ریجکتی بالای ۲۵درصد درخواست ویزای شینگن در طول ۳سال متمادی، در جایگاه نخست سخت‌ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن قرار گرفته است.

بر همین اساس بلژیک با ۱۶درصد ریجکتی ویزای شینگن در سال ۲۰۱۷ در رتبه دوم این لیست قرار گرفته که البته تا چندسال پیش رتبه اول سخت‌ترین کشور برای گرفتن ویزای شینگن را به خود اختصاص داده بود.

در عین حال کشور پرتغال با حدود ۱۵درصد ریجکت ویزا در سال ۲۰۱۷ در رتبه سوم این لیست قرار گرفته و کشورهای فرانسه و هلند به ترتیب با حدود ۱۴درصد و ۱۰درصد در رتبه‌های چهارم و پنجم سخت‌ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن قرار دارند.

اما این آمارها برای متقاضیان ایرانی دریافت ویزای شینگن کمی متفاوت است. از آن‌جایی که طی سال‌های اخیر، خیل عظیمی از مهاجران غیرقانونی ایرانی به قصد پناهندگی به کشورهای مختلفی نظیر نروژ، آلمان و یونان سفر کرده‌اند می‌توان گفت که تقریبا اغلب کشورهای حوزه شینگن سخت‌گیری‌های فراوانی برای متقاضیان ایرانی دریافت ویزای شینگن دارند.

کشورهایی نظیر هلند، بلژیک، سوئد، سوئیس، نروژ و مجارستان قوانین سختگیرانه‌ای برای متقاضیان ایرانی دریافت ویزای شینگن دارند و تمکن مالی و اسناد ملکی قوی و سابقه سفر موجه، حداقل مدارکی است که از مسافر اروپا درخواست می‌کنند. برخی از آن‌ها نیز تنها در صورت ارائه دعوتنامه معتبر اقدام به صدور ویزای شینگن کوتاه‌مدت برای متقاضیان ایرانی می‌کنند.

در عین حال، کشورهایی نظیر اسپانیا، ایتالیا، آلمان و فرانسه کماکان جزو کشورهای پرمخاطب درخواست انواع ویزای شینگن خصوصا ویزای تحصیلی و توریستی نزد ایرانیان محسوب می‌شوند.

می‌توان اینطور گفت که آمار سخت‌ترین کشور برای دریافت ویزای شینگن برحسب مناسبات و روابط دیپلماتیک و بسیاری از فاکتورهای کشورها با یکدیگر، سال به سال تغییر کرده و نمی‌توان اطلاعات دقیق و ثابتی در رابطه با آن ارائه داد.

چطور میتونیم از خارج ایران درخواست ویزای شینگن بدیم

از آن‌جایی که اغلب کشورهای حوزه شینگن دارای کنسولگری در تهران هستند، امکان درخواست ویزای شینگن از سفارتخانه‌های خارج از کشور وجود نخواهد داشت.

البته در برخی مواقع که یک کشور حوزه شینگن هم‌چون مالت در ایران سفارتخانه ندارد، متقاضی ایرانی امکان پیگیری درخواست ویزای شینگن خود از سفارت این کشور در سایر کشورهای معرفی شده را خواهد داشت. به عنوان نمونه برای دریافت ویزای شینگن از طریق کشور مالت، ایرانیان باید از طریق کنسولگری این کشور در ترکیه اقدام کنند.

بر همین اساس چنان‌چه در ترکیه و یا امارات برای ویزای شنگن آلمان درخواست دهید، به دلیل این‌که دارای اقامت دائم و حق شهروندی این کشورها نیستید، درخواست شما مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت و باید از ایران برای ویزای شینگن آلمان اقدام کنید. مگر اینکه دارای تابعیت و حق شهروندی کشور دیگر نظیر ترکیه باشید.

مادامی که بخواهید با تابعیت و حق شهروندی کشور ایران برای ویزای شینگن درخواست دهید، مکان سفارت و کشوری که از آن درخواست خود را ارسال می‌کنید در سرعت رسیدگی و یا تصمیم‌گیری در مورد درخواست شما تاثیری نخواهد داشت و شرایط آن با اقدام برای ویزای شینگن از داخل ایران یکسان است. ضمن این که اصولا چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.

یکی دیگر از مواردی که به این موضوع مربوط است، اقدام برای تمدید ویزای کوتاه‌مدت و توریستی شینگن از کشور مقصد است. به عنوان مثال زمانی که با ویزای شینگن ۷ روزه به کشوری نظیر فرانسه سفر کرده‌اید، باید طبق برنامه سفر و تاریخ بلیط برگشت از حوزه شینگن خارج شوید. اما در صورتی که بخواهید پیش از اتمام اعتبار ویزا از طریق سفارت مربوطه در داخل کشور فرانسه برای تمدید آن اقدام کنید، بدون شک با تبعات سنگینی نظیر جریمه نقدی و عدم امکان درخواست ویزای شینگن برای یک مدت طولانی روبرو خواهید شد.

به طور معمول شما باید برای درخواست ویزای شینگن جدید از کشور مقصد خارج شده و از کشور ایران برای دریافت یک ویزای شینگن جدید اقدام کنید. باید خاطرنشان کنیم که امکان تمدید ویزای شینگن کوتاه‌مدت برای متقاضیان ایرانی وجود ندارد و حضور بیشتر از بازه زمانی مجاز در حوزه شینگن، یک تخلف قانونی محسوب می‌شود.

چگونه دعوتنامه برای شینگن بگیریم؟

از آن جایی که دعوتنامه ویزای شینگن انواع مختلفی نظیر دعوتنامه شرکت در کنفرانس، کاری، درمانی، خویشاوندی، توریستی، تحصیلی و اسپانسرینگ دارد، شرایط هر کدام نیز متفاوت است و نیاز به توضیح مجزا دارد.

اما به طور کلی اغلب کشورهای حوزه شینگن برای صدور ویزای شینگنِ توریستی نیاز به دعوتنامه ندارند و تنها با ارائه مدارک موردنیاز سفر و رزرو هتل و پرواز رفت و برگشت، می‌توان برای دریافت آن اقدام کرد. البته برای دریافت برخی ویزاها مانند  ویزای شینگن کشور سوئد حتما نیاز به دعوتنامه وجود دارد.

هم‌چنین برای اموری نظیر دیدار اقوام و دوستان، شرکت در کنفرانس، فعالیت کاری و استفاده از خدمات درمانی در هر یک از کشورهای حوزه شینگن، مطمئنا برای دریافت ویزا نیاز به دعوتنامه مرتبط و معتبر از کشور مقصد خواهید داشت.

ارائه دعوتنامه به کنسولگری این کشورها، هدف سفر شما را مشخص کرده و آفیسر پرونده می‌تواند از محل اقامت و بازه زمانی سفر شما اطمینان کامل حاصل کند.

برای دریافت دعوتنامه شینگن برخی اوقات می‌توان با پرداخت مبلغ اضافه به آژانس‌های مهاجرتی معتبر از امکان صدور آن به عنوان مدرکی مکمل برای دریافت ویزای شینگن استفاده کرد. متاسفانه این موضوع باعث سوء‌استفاده‌های زیادی هم شده است و در برخی موارد، ارائه دعوتنامه‌های نامعتبر باعث درج نقطه منفی در پرونده فرد می‌شود.

انواع دعوتنامه‌ ویزای شینگن دارای جزئیاتی است که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

دعوتنامه خویشاوندی: برای استفاده از این نوع دعوتنامه شما نیاز به داشتن دوست و یا فامیلی در یکی از کشورهای حوزه شینگن خواهید داشت. از این رو فرد موردنظر باید به عنوان میزبان مدارک هویتی خود را برای احراز نسبت خویشاوندی و یا روابط دوستانه به کنسولگری کشور مربوطه ارائه دهد و در دعوتنامه تنظیم‌شده، مدارک مالی برای اثبات توانایی تامین هزینه‌های احتمالی میهمان و جزئیات برنامه سفر مهمان مطابق با بلیط رفت و برگشت را ارائه نماید.

اما اگر این دعوتنامه از سوی همسر (فردی با تابعیت اروپا و یا دارای اقامت دائم) یکی از والدین و یا یکی از فرزندان فرد باشد، علاوه بر مدارک مالی و برنامه سفر، وجود مدارک هویتی مضاعف نظیر سند ازدواج نیز مهم خواهد بود.

دعوتنامه کاری: این نوع از دعوتنامه ویزای شینگن نیز که با هدف انجام فعالیت‌های اقتصادی و تجاری و یا شرکت در جلسه صادر می‌شود باید گویای جزئیات دقیق ارتباط و برنامه سفر تجاری شما با شخص و یا شرکت دعوت‌کننده باشد.

در این نوع از دعوتنامه، متقاضی سفر باید گواهی اشتغال رسمی که توسط کارفرمای وی تنظیم و نوشته شده باشد را به کنسولگری مربوطه ارائه دارد. یک گواهی معتبر که به شرح دقیق وظایف فردی، سمت شغلی و توضیح دلایل سفر کاری وی پرداخته باشد.

در عین حال مواردی نظیر اسناد سوابق کاری، اسناد ملکی، فیش حقوقی و مواردی مشابه را ضمیمه پرونده درخواست ویزای شینگن خود نماید.

دعوتنامه اسپانسر: این نوع از دعوتنامه ویزای شینگن با نام‌های مختلفی نظیر دعوتنامه علمی، نمایشگاهی، کنفرانس و یا شرکت در کنگره شناخته می‌شود و در مطلب دعوتنامه کنفرانس توضیحات کاملی در مورد آن وجود دارد.

این دعوتنامه باید از طرف برگزارکننده رویداد، فرد و یا شرکت با ذکر نام و مشخصات شما و جزئیاتی نظیر تاریخ سفر تنظیم و نوشته شود و هم‌چنین به توضیح علت حضور شما در این رویداد و جزئیات محل اسکان شما در دعوتنامه بپردازد.

از سوی دیگر شما به عنوان فرد شرکت‌کننده باید برنامه سفر موجه و دقیقی برای شرکت در این رویداد داشته باشید و از آن جایی که عموما ماهیت سفر شما همایشی علمی و تخصصی است، مدارک شغلی و تحصیلی مرتبط با این رویداد را به سفارت ارائه داده و این موضوع را اثبات کنید که کاملا برای شرکت در این کنفرانس و یا همایش گزینه مناسبی هستید.

دعوتنامه تحصیلی: این نوع از دعوتنامه ویزای شینگن در واقع همان نامه تاییدیه پذیرش دانشگاه و یا کالج مربوطه است که به acceptance letter نیز شهرت دارد و یکی از مدارک اصلی برای دریافت ویزای شینگن تحصیلی محسوب می‌شود.

دعوتنامه تحصیلی: این نوع از دعوتنامه ویزای شینگن در واقع همان نامه تاییدیه پذیرش دانشگاه و یا کالج مربوطه است که به acceptance letter نیز شهرت دارد و یکی از مدارک اصلی برای دریافت ویزای شینگن تحصیلی محسوب می‌شود.

دعوتنامه درمانی: این نوع از دعوتنامه همان طور که از نامش پیداست برای استفاده از خدمات درمانی بیمارستان‌های اروپایی است. از این رو بیمار نیاز به دعوتنامه رسمی از پزشک مربوطه، به نمایندگی از بیمارستان دارد تا بتواند ویزای شینگن نوع D را دریافت کرده و برای انجام معالجات به کشور موردنظر در حوزه شینگن سفر کند.

دعوتنامه درمانی شامل توضیح جزئیاتی نظیر شرایط و نوع بیماری، اقدامات درمانی، هزینه درمان و مدت زمان موردنیاز برای انجام خدمات درمانی بر روی بیمار است.

البته با وجود بیمارستان‌های مجهز در داخل ایران و هم‌چنین در کشورهای همسایه نظیر ترکیه، دلیل استفاده از خدمات درمانی حوزه شینگن باید بسیار قاطع و منطقی باشد، در غیر اینصورت احتمال ریجکت درخواست ویزای شینگن از سوی کنسولگری وجود خواهد داشت.

دلایل ریجکت ویزای شینگن چیست؟

بنابر اطلاعات وب‌سایت Schengenvisainfo در مجموع ۱۲ دلیل متداول ریجکت ویزای شینگن وجود دارد که عبارتند از:

سابقه جنایی و کیفری: داشتن هرگونه سابقه کیفری در گذشته و یا حال می‌تواند به سادگی در تصمیم‌گیری آفیسر پرونده ویزای شنگن تاثیر گذاشته و موجب ریجکت ویزا شود. از این رو داشتن سابقه کیفری و جنایی ممکن است از نگاه آفیسر به عنوان تهدیدی برای سیاست عمومی، امنیت داخلی و یا ثروت عمومی حوزه شینگن برای بروز جرایمی نظیر تروریسم، قاچاق مواد، کودک‌آزاری، اعتیاد و یا سایر جرایم مرتبط محسوب شود.

اسناد سفر تقلبی و جعل‌شده: عموما آن‌دسته از متقاضیانی که سعی دارند تا با ارائه اسناد تقلبی و دستکاری‌شده به سفارت و کنسولگری، و فریبکاری و استفاده از مدارک هویت جعلی به ویزای شینگن دست پیدا کنند، بدون شک علاوه بر ریجکت ویزای شینگن، مشمول عواقب و جرایم سنگینی از سوی کنسولگری کشور مقصد خواهند شد که نتیجه آن محرومیت از دریافت ویزای شینگن برای سالیان طولانی و در مواردی مادام‌العمر می‌شود.

توضیحات ناکافی و نبود دلایل قانع‌کننده برای شرایط و قصد از سفر: یکی دیگر از دلایل متداول ریجکت ویزای شینگن، نبود توجیه و دلیل سفر مناسب به آفیسر پرونده است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • نداشتن توانایی ارائه مدارک استخدام و مهارت‌های تخصصی متناسب با وضعیت مالی ارائه شده در پرونده
 • عدم صلاحیت در ارائه اسناد پشتیبان، هدف از سفر و اقامت در حوزه شینگن
 • نبود انطباق برنامه‌سفر ارائه شده با بازه زمانی ویزای درخواستی
 • ضعیف بودن توانایی مالی و وضعیت درآمد
 • پاسپورت مخدوش و آسیب‌دیده: چنان‌چه گذرنامه یا همان پاسپورت به عنوان یکی از مهم‌ترین مدارک موردنیاز برای اخذ ویزای شینگن دارای مشکل مشهود ظاهری باشد، به احتمال زیاد درخواست ویزای شینگن متقاضی ریجکت خواهد شد. مواردی نظیر آسیب‌دیدگی شدید جلد پاسپورت، گم شدن و یا جدا شدن صفحات داخلی و یا ریختن مایعات بر روی صفحات داخلی که موجب تغییر ظاهر صفحات و یا چسبیدن آن‌ها به یکدیگر می‌شود، می‌تواند به راحتی موجب رد درخواست ویزای شینگن گردد.

پاسپورت نامعتبر: یکی دیگر از مواردی که می‌تواند موجب ریجکت ویزای شینگن بشود شامل این موارد است:

 • ارائه پاسپورتی که دارای اعتباری کمتر از ۳ ماه پس از بازگشت از سفر به کشورهای حوزه شینگن باشد
 • ارائه پاسپورتی که کمتر از ۲صفحه خالی و بدون مهر داشته باشد
 • ارائه پاسپورتی دارای اعتبار بیش از ۱۰ سال که برای متقاضیان ایرانی با پاسپورت ۵ساله این موضوع صدق نمی‌کند.
 • دعوتنامه نامعتبر: یکی دیگر از دلایل متداول ریجکت ویزای شینگن ارائه دعوتنامه نامعتبر است که که شامل موارد زیر شود:
 • عدم ارائه دعوتنامه سربرگ‌دار با جزئیات آدرس و اطلاعات شرکت و یا فرد صادر کننده آن
 • ارائه دعوتنامه‌ای که زودتر از تاریخ ۳ ماهه درخواست ویزای شینگن صادر شده باشد
 • نداشتن تمبر و یا امضای فرد صادرکننده دعوتنامه رسمی
 • عدم تائید دعوتنامه توسط شرکت و صادر کننده آن در صورت استعلام توسط سفارت
 • عدم توان اثبات برنامه‌سفر: یکی از متداول‌ترین دلایل ریجکت ویزای شینگن ارائه دلایل و اهداف سفر غیرمنطقی و ضعیف است که شامل این موارد می‌شود:
 • ارائه درخواست به کنسولگری یا سفارت اشتباه (نداشتن توانایی برای تعیین و تشخیص مقصد اصلی در حوزه شینگن)
 • عدم توانایی برای اثبات این موضوع که برای هر مقصد و هر شب از سفر در محدوده شنگن اقامتگاه مناسبی رزرو کرده‌اید
 • عدم ارائه رزرو بلیط سفر برای بازدید در کشورهای محدوده شینگن.

دعوتنامه نامعتبر: یکی دیگر از دلایل متداول ریجکت ویزای شینگن ارائه دعوتنامه نامعتبر است که که شامل موارد زیر شود:

 • عدم ارائه دعوتنامه سربرگ‌دار با جزئیات آدرس و اطلاعات شرکت و یا فرد صادر کننده آن
 • ارائه دعوتنامه‌ای که زودتر از تاریخ ۳ ماهه درخواست ویزای شینگن صادر شده باشد
 • نداشتن تمبر و یا امضای فرد صادرکننده دعوتنامه رسمی
 • عدم تائید دعوتنامه توسط شرکت و صادر کننده آن در صورت استعلام توسط سفارت
 • تمکن مالی ناکافی: یکی دیگر از موارد ریجکت ویزای شینگن توسط سفارت و کنسولگری کشور موردنظر، نداشتن توانایی اثبات تمکن مالی کافی برای مدت‌زمان اقامت در حوزه شینگن و یا برگشتن به کشور مبدا است که شامل موارد زیر می‌شود:
 • عدم امکان ارائه نامه تمکن مالی به سفارت در کمتر از ۱ ماه از درخواست ویزای شینگن
 • عدم توانایی در ارائه ریز گردش و صورت حساب ۳ماهه اخیر بانکی
 • ارائه نکردن شواهد بودجه مالی کافی به عنوان مدارک ملکی و مالی به سفارت

شناسنامه و مدارک ازدواج غیرقابل قبول: یکی دیگر از موارد ریجکت ویزای شینگن، عدم ارائه مدارک شناسنامه و ازدواج موردتائید سفارت است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • عدم توانایی در ارائه مدارک شناسایی که توسط سازمان مربوطه به تأیید رسیده باشد
 • عدم ارائه نسخه اصلی و یا ارائه نسخه ترجمه نشده توسط دارالترجمه رسمی
 • ارائه ندادن گواهی شهروندی (و ارائه اسناد مذهبی و نامربوط به جای آن)
 • عدم توانایی در ارائه مدرکی که نشان‌دهنده هویت والدین فرزند باشد
 • ارائه مدارکی که با نام افراد پاسپورت‌های صادرشده در تناقض باشد
 • عدم توانایی در ارائه مدارک حضانت قانونی فرزند (به عنوان تک والد)
 • عدم امکان ارائه مدارک فرزندخواندگی قانونی توسط والدین (برای درخواست همسر در اتحادیه اروپا)

بیمه مسافرتی نامعتبر: عدم توانایی ارائه بیمه مسافرتی که از پوشش مناسب خدمات درمانی در مدت زمان سفر به حوزه شینگن برخوردار باشد، یکی دیگر از علل ریجکت ویزای شینگن است که شامل موارد زیر می‌شود:

 • عدم ارائه بیمه مسافرتی با سقف پوشش خدمات پیش‌بینی شده
 • ارائه بیمه مسافرتی که برگشت مسافر به کشور مبدا را پوشش نمی‌دهد
 • عدم ارائه بیمه مسافرتی که خدمات و قوانین آن در سراسر کشورهای حوزه شینگن قابل دسترس باشد
 • ارائه بیمه مسافرتی که تمام روزهای سفر به حوزه شینگن را پوشش نمی‌دهد

عدم ارائه مدارک اقامتی: یکی دیگر از مواردی که به راحتی می‌تواند موجب ریجکت ویزای شینگن شود، عدم توانایی در ارائه مدارکی دال بر داشتن اقامتگاه در مدت زمان سفر به کشورهای حوزه شینگن است که شامل موارد زیر است:

 • عدم ارائه مدارک رزرو هتل
 • عدم ارائه دعوتنامه میزبان
 • عدم توانایی در اثبات داشتن تور مسافرتی از پیش پرداخت شده

وضعیت نامطلوب برای ویزای شینگن: این وضعیت در صورتی فعال می‌شود که در سفرهای قبلی خود، سوابق خوبی برجای نگذاشته باشید:

 • عدم رعایت بازه زمانی اقامت در حوزه شینگن
 • رعایت نکردن برنامه سفر ارائه‌شده با اقامت بیشتر در یک کشور
 • داشتن پاسپورتی با یک ویزای شنگن فعال

 

بعد از ریجکتی شینگن چکار باید بکنیم؟

بنابر قوانین حوزه شینگن، شما می‌توانید پس از ریجکت درخواست ویزای شینگن، نسبت به تنظیم و نگارش نامه اعتراض به ریجکت ویزای شنگن اقدام کنید. برای اینکار شما باید نامه اعتراضی با رعایت موارد زیر تنظیم کنید:

اطلاعات هویتی که شامل نام و نام خانوادگی، شماره پاسپورت، آدرس پستی و آدرس ایمیل و تاریخ و محل تولد متقاضی می‌شود.

تاریخ دقیق ریجکت درخواست ویزای شینگن که باید پس از درج اطلاعات فردی در ابتدای نامه درج شود.

اشاره به دلیل ریجکت ویزای شینگن که باید دقیقا مطابق با نامه ریجکتی سفارت باشد.

بخش بسیار مهم ارائه دلایل، توضیحات و مدارک لازم برای اثبات این ادعا که رد درخواست ویزای شینگن از سوی سفارت اشتباه بوده و نیاز به بررسی مجدد دارد.

بنابر بند ۲۳(۳) توافقنامه شینگن شما این حق را دارید تا پس از ریجکت ویزای شینگن نسبت به تصمیم‌گیری سفارت در مورد پرونده خود اعتراض کنید. از این رو شما باید به دقت اطلاعات نامه ریجکتی را مطالعه کرده و در صورت نیاز با استفاده از مشاوره کارشناسان امور مهاجرت و ویزا، به بررسی دلایل ارائه‌شده پرداخته و با دقت تمام به نگارش و تنظیم نامه اعتراض خود بپردازید.

البته باید پیش از ارسال نامه اعتراض، نسبت به رفع دلایل ارائه‌شده توسط سفارت اقدام کرده و مدارک موردنیاز را جهت بررسی آماده نمایید.

در رابطه با نامه اعتراض به ریجکتی ویزای شینگن به این نکته توجه داشته باشید که در کمترین زمان ممکن، یعنی پس از گذشت ۲روز از دریافت نامه ریجکتی، با ارسال نامه اعتراض و ارائه مدارک جدید، نسبت به این تصمیم‌گیری اعتراض کنید.

اما در صورتی که موارد اشاره‌شده در نامه ریجکتی سفارت صحت داشته و کوتاهی و تقصیر از سوی متقاضی و یا آژانس مهاجرتی باشد، بهتر است برای حداقل ۶ماه دست نگه داشته و پس از طی این دوره، برای دریافت مجدد ویزای شنگن اقدام کنید.

نحوه نوشتن برنامه سفر برای سفارت چگونه است؟

برنامه سفر در واقع راهنمایی دقیق برای فعالیت‎ها و رویدادهای برنامه‌ریزی شده شما در خلال سفر است و نحوه نوشتن برنامه سفر و مطابقت آن با مدارک و اطلاعات ارائه‌شده برای درخواست ویزا، در تصمیم‌گیری آفیسر سفارت تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

از این رو برنامه سفر باید با توجه به فاکتورهای متعدد، به مقاصد سفر به مکانهای مختلف و جزئیات زمان و وسایل نقلیه مورد استفاده اشاره کرده و دارای خصوصیاتی باشد که در ادامه به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

 • مدت زمان سفر: موضوع مهمی که پیش از هر چیز باید به آن اشاره کنید، دوره زمانی تعیین‌شده توسط شما برای بازه زمانی سفر است.
 • اماکن: شما باید با ذکر نام محل اقامت، به توضیح جزئیات مقاصد و مناطقی که قصد بازدید از آنها را دارید بپردازید.
 • برنامه فعالیت‌های سفر: اشاره به فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده یکی از مهم‌ترین جزئیاتی است که باید در برنامه سفر متقاضی دریافت ویزا گنجانده شود. این بخش به توضیح فعالیت‌های مختلف فرد در زمان‌ها و مکان‌های خاص در خلال سفر می‌پردازد.
 • مقاصد جذاب سفر: زمانی که صحبت از برنامه سفر می‌شود، بهتر است به برنامه مدون بازدید از اماکن دیدنی و مشهور کشور مقصد اشاره شود.
 • راهنمای سفر: اطلاعات بدست آمده از مقصد از طریق راهنمای سفر باید برای اطلاع سایر همراهان ،در برنامه سفر ذکر شود .
 • استفاده از قالب‌های برنامه سفر: شما می‌توانید به صورت شخصی از قالب‌های از پیش‌آماده وب‌سایتهای مختلف استفاده و به عنوان راهنمای برای تنظیم برنامه سفر خود از ان استفاده کنید و یا اینکه از راهنمایی و مشاوره کارشناسان امور مهاجرت گروه شرکت‌های راویژ استفاده کنید.

لیستی از فعالیت‌های مورد نظر خود آماده کنید.

 • به جنبه‌های مختلف سفر بپردازید. به توضیح مواردی نظیر وسایل حمل و نقل، زمان‌های اختصاص یافته و برنامه‌ریزی شده برای فعالیت‌های سفر، وضعیت آب و هوا در بازه زمانی سفر، اطلاعات بلیط پرواز رفت و برگشت، بودجه تعیین‌شده برای غذا، اقامتگاه، خرید و همراه سفر و سایر جزئیات سفر به صورت روزشمار بپردازید.
 • موقعیت‌های پیش‌بینی نشده را در نظر بگیرید. به دلیل اینکه برخی اوقات کنترل اوضاع از دست فرد خارج می‌شود، بخشی از برنامه سفر خود را به یش‌بینی احتمالات و ارائه برنامه جایگزین سفر اختصاص دهید.

با ذکر دقیق و منظم جزئیات سفر و ارائه مدارک و اطلاعات منطبق با برنامه سفر، آفیسر سفارت را هرگونه شک و شبهه اقامت بیش از حدمجاز دور کرده و او را مجاب می‌کنید که کاملا استحقاق دریافت ویزای شینگن را داشته و تنها قصد سفر و گشت و گذار در کشور مقصد را دارید.

 
 
استعلام ویزای شینگن چگونه است؟

عموما استعلام جواب ویزای شینگن از طرف آژانس مهاجرتی و یا شخص درخواست‌دهنده قابل پیگیری نبوده و به صورت یک‌طرفه است. این بدین معنی است که طی زمان تقریبی اعلام‌شده توسط سفارت و کنسولگری حوزه شینگن برای رسیدگی به درخواست ویزا که معمولا بین ۲هفته تا ۱ماه زمان می‌برد، عملا به جز انتظار برای دریافت جواب سفارت، نمی‌توان کار خاصی انجام داد.

در حال حاضر اغلب دفاتر کارگزاری نظیر VFS و BLS به بررسی درخواست‌های ویزای شینگن کشورهای مختلف پرداخته و تمامی پروسه دریافت وقت سفارت و الحاق مدارک درخواست ویزای شینگن از طریق وب‌سایت و به صورت غیرحضوری و آنلاین صورت می‌گیرد.

از این رو متقاضی می‌تواند در صورت داشتن اطلاعات کامل از جزئیات آماده‌سازی مدارک درخواست ویزا، نحوه ثبت‌نام در وب‌سایت سفارت، دریافت وقت سفارت، پیوست مدارک به صورت آنلاین و پرداخت هزینه ویزا با کردیت‌کارت بین‌المللی، به صورت شخصی نسبت به درخواست ویزای شینگن خود در وب‌سایت کنسولگری اقدام نموده و سپس برای تکمیل پروسه انگشت‌نگاری بیومتریک، مصاحبه و ارائه مدارک در وقت تعیین‌شده در محل سفارت حضور یابد.

پس از گذشت زمان لازم برای بررسی پرونده درخواست ویزای شینگن، جواب قبولی و یا ریجکت درخواست ویزای شینگن از طریق ایمیل به اطلاع متقاضی رسانده می‌شود.

اما از آن‌جایی که گذراندن پروسه آنلاین دریافت وقت‌سفارت شینگن نسبتا پیچیده بوده و با جزئیات و موانعی نظیر عدم امکان پرداخت آنلاین هزینه درخواست ویزا از طریق کردیت‌کارت، حساسیت اطلاعات و مدارک درخواستی و نبود امکان ارسال مجدد مدارک، عموما استفاده از متخصصین امر و شرکت‌های مهاجرتی معتبر امری منطقی بوده و ریسک بروز اشتباهات احتمالی و مواجهه با مشکلاتی نظیر پرداخت هزینه‌های جاری ویزا و نبود اطلاعات مکفی از روند درخواست ویزای شینگن را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

بر همین اساس، آژانس مهاجرتی پس از گذشت مدت زمان لازم برای بررسی پرونده توسط سفارت مربوطه، اقدام به پیگیری جواب درخواست ویزای شینگن مشتری نموده و به محض ارسال جواب سفارت به آدرس ایمیل شرکتی مجموعه، مشتری را از جزئیات آن باخبر می‌سازد.

بهترین روش اخذ ویزای شینگن چیست؟

بهترین و مطمئن‌ترین روش اخذ ویزای شینگن از طریق آژانس‌های توریستی و مهاجرتی معتبر است. این بدین خاطر است که عموما افراد از جزئیات برنامه سفر، پر کردن اطلاعات فرم درخواست ویزای شینگن، زمان مناسب وقت‌سفارت و مدارک موردنیاز سفارت از قبیل مدارک هویتی، مالی، ملکی اطلاع کامل نداشته و به همین خاطر با بروز کوچک‌ترین اشتباه، شانس دریافت ویزای شینگن را کاهش می‌دهند.

البته در کنار این موارد باید به ارائه سوابق سفر، آماده‌سازی برای مصاحبه حضوری، مدارک رزرو پرواز و هتل و پرداخت آنلاین و ارزی هزینه درخواست ویزای شینگن اشاره کرد.

با توجه به موارد مذکور، تنها با استفاده از مشاوره و تجربه کارشناسان مجرب آژانس‌های مهاجرتی می‌توان از دقیق بودن اطلاعات و نبود نقص در انجام مراحل اخذ ویزای شینگن اطمینان کسب کرد و ریسک ریجکت ویزا را از سوی سفارت مربوطه به حداقل رساند.

اما چنان‌چه فردی بخواهد به صورت شخصی برای دریافت ویزای شینگن اقدام کند باید نکات زیر را رعایت کند:

 • با توجه به هدف و قصد از سفر خود، نوع ویزای شینگن (توریستی، تحصیلی یا کاری) را انتخاب کند.
 • از سفارت کشوری که مقصد اصلی و یا نخستین مقصد سفر شما به حوزه شینگن است، برای درخواست ویزا اقدام کنید.

از آن‌جایی که روند دریافت وقت سفارت و درخواست ویزای شینگن اغلب کشورها به صورت آنلاین انجام می‌شود، به وب‌سایت اصلی سفارت مربوطه مراجعه کرده و با توجه به برنامه سفر خود نسبت به درست کردن حساب کاربری، دریافت وقت سفارت، پیوست مدارک و پرداخت اینترنتی (با کردیت‌کارت یا مسترکارت) هزینه سفارت اقدام کنید. شما می‌توانید در حداکثر ۳ماه قبل از سفر و یا حداقل ۱۵ روز قبل از سفر برای وقت سفارت و انجام سایر امور اقدام کنید.

به همراه ارسال مدارک درخواست‌شده در وب‌سایت سفارت شینگن، فرم درخواست ویزا را کاملا خوانده و با دقت تکمیل کنید، سپس ۲نسخه‌ از آنرا چاپ کرده و امضا کنید.

سپس به گردآوری مدارک موردنیاز درخواست ویزای شینگن از قبیل مدارک هویتی، پاسپورت، فرم درخواست ویزا، ۲ قطعه عکس رنگی بیومتریک ، رزرو بلیط رفت و برگشت پرواز، رزرو هتل، بیمه مسافرتی، اسناد ملکی، اسناد تمکن مالی، برنامه سفر و سایر مدارک مرتبط برای ارائه به کنسولگری شینگن بپردازید.

با توجه به وقت سفارت تعیین‌شده، در محل سفارت حضور یافته و علاوه بر انجام مصاحبه و گذراندن پروسه انگشت‌نگاری، مدارک را به آفیسر پرونده ارائه دهید.

در نهایت پس از گذراندن تمامی این مراحل، پرونده درخواست ویزای شینگن شما طی ۳۰ روز کاری مورد بررسی و ارزیابی سفارت مربوطه قرار گرفته و جواب ویزا از طریق ایمیل و به صورت آنلاین به دست شما خواهد رسید.

کشورهایی که راحت ویزای شینگن می‌دهند

بنابر جدیدترین اطلاعات schengenvisainfo، ۱۰کشور لیتوانی، فنلاند، استونی، لتونی، لهستان،اسلوواکی، لوکزامبورگ، جمهوری چک، ایسلند و یونان نسبت به ۱۶ کشور دیگر حوزه شینگن، بالاترین درصد صدور ویزای شینگن و کمترین درصد ریجکت ویزا را دارند و راحت‌ترین کشورهای اروپایی برای دریافت ویزای شینگن محسوب می‌شوند.

در مجموع ۲۶ کشور اتحادیه اروپا که شامل اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لیتوانی، لیختن‌اشتاین، لتونی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلوواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس می‌شوند، عضو حوزه شینگن بوده و تقریبا از قوانین یکسانی برای صدور ویزای شینگن تبعیت می‌کنند؛ از این رو نمی‌توان از لحاظ راحتی و سختی دریافت ویزا، این کشورها را از یکدیگر مجزا کرد.

اما بنابر آمار اخیر ، کشور لیتوانی با تنها ۱٫۳ درصد ریجکت ویزای شینگن کوتاه‌مدت در سال ۲۰۱۸ و مجموع ۹۸٫۷ درصد قبولی درخواست ویزای شینگن، در رده نخست راحت‌ترین کشور برای دریافت ویزای شینگن قرار گرفته است.

کشور دیگر حوزه شینگن یعنی استونی با ۱٫۶ درصد ریجکت ویزای شینگن و ۹۸٫۴ درصد صدور موفق روادید کوتاه‌مدت شنگن در سال ۲۰۱۸، در مقام دوم راحت‌ترین کشورها برای اخذ ویزای شینگن قرار گرفته است. از طرفی سفارت استونی، ششمین کشور حوزه شینگن با کمترین میزان دریافت درخواست ویزای شینگن طی سال گذشته بوده است.

برخلاف تعداد بالای درخواست‌های ارسالی ویزای شینگن از سفارت کشور شمال اروپا یعنی فنلاند، این کشور با تنها ۱٫۷ درصد ریجکت درخواست ویزا در سال گذشته، کماکان یکی از راحت‌ترین کشورها برای درخواست ویزای شینگن محسوب می‌شود.

در این بین، ایسلند با کمترین میزان دریافت درخواست ویزای شینگن در سال ۲۰۱۸، با ۱٫۷ درصد میزان ریجکتی درخواست‌ها، یکی از بهترین و آسان‌ترین گزینه‌ها برای اخذ ویزای شینگن به شمار می‌رود.

کشور لتونی یکی دیگر از راحت‌ترین کشورها برای دریافت ویزای شینگن است که با ۹۷٫۹ درصد قبولی درخواست ویزا و تنها ۲٫۱ درصد ریجکت ویزای شینگن، در رده پنجم این لیست قرار گرفته است. بدین ترتیب می‌توان گفت که هر ۳ کشور حوزه بالتیک برای اخذ ویزای شینگن گزینه‌هایی ایده‌آل محسوب می‌شوند.

جمهوری لهستان با اختلاف ۰٫۹ درصدی با لتونی یعنی پذیرش ۹۷ درصدی درخواست‌های ویزای شینگن و نرخ ریجکتی ۳ درصدی، پس از کشور لتونی در رده ششم قرار گرفته و جزو راحت‌ترین کشورها برای اخذ ویزای شینگن است.

اگر هم‌چون بسیاری از گردشگران دنیا قصد دارید تا از کشورهای فرانسه، آلمان و بلژیک بازدید کنید، کشور همسایه و کوچک این ۳ کشور یعنی لوکزامبورگ با تنها۳٫۷ درصد نرخ ریجکتی، گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود.

بنابراین لیست، کشورهای اسلوواکی با ۹۵٫۸ درصد موفقیت درخواست ویزای شینگن و ۴٫۲ درصد نرخ ریجکتی، جمهوری چک با پذیرش ۹۵٫۳ درصد درخواست‌های ویزای شینگن و کشور یونان با نرخ پذیرش ۹۵٫۱ درصدی درخواست ویزا، در رده‌های بعدی راحت‌ترین کشورها برای اخذ ویزای شنگن در سراسر دنیا قرار گرفته‌اند.

اگرچه اطلاعات ارائه شده در سطح بین‌المللی درست است اما این آمار در ایران صدق نمی‌کند که در مطلب جداگانه‌ای به آن پرداخته‌ایم.

ویزای شینگن ارزان قیمت چیست؟

مطمئنا بارها از طریق جستجو در اینترنت، پیامک متنی و یا ایمیل با کلمات متداول ویزای شینگن ارزان‌ قیمت، فوری و یا تضمینی روبرو شده‌اید. ترفندهای تبلیغی کهنه و توخالی که به جز سرکیسه‌کردن متقاضیان بی‌اطلاع کار دیگری انجام نمی‌دهند.

به طور کلی بنابر اطلاعات وب‌سایت schengenvisainfo، هزینه درخواست ویزای شینگن بدون احتساب هزینه‌های جانبی دارالترجمه، وقت سفارت و غیره برای بزرگسالان ۶۰ یورو معادل ۷۰ دلار، برای کودکان ۶ تا ۱۲ سال ۳۵ یورو معادل ۴۱ دلار و برای متقاضیان زیر ۶سال رایگان است. از این رو، هزینه اولیه درخواست انواع ویزای شینگن به هیچ عنوان ارزان نیست.

چنان‌چه دارای دوست و یا خویشاوندی در خارج هستید و امکان دریافت دعوتنامه معتبر از طرف ایشان دارید، می‌توانید به صورت شخصی برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنید و در عین حال چنان‌چه سابقه دریافت ویزای شینگن و یا ویزای کشورهای معتبری نظیر ویزای استرالیا، ویزای انگلیس و یا ویزای کانادا را دارید و با ساز و کار کنسولگری‌های حوزه شینگن آشنا هستید نیز می‌توانید به صورت فردی برای دریافت این ویزا درخواست دهید.

ولی در صورتی که تا به حال برای دریافت انواع ویزای شینگن (توریستی، تحصیلی و یا کاری) اقدام نکرده‌اید بهتر است با پرداخت هزینه‌ای بیشتر در مقایسه با آژانس‌های سودجو و کم‌اعتبار، به سراغ یکی از آژانس‌های مهاجرتی معتبر و خوش‌نام رفته و با اطمینان خاطر از کیفیت خدمات اخذ ویزای شینگن، در تمامی مراحل کاری از راهنمایی و مشاوره کارشناسان مجرب شینگن بهره‌مند شوید.

فراموش نکنید که نمی‌توانید از خدمات ویزای شنگن ارزان‌قیمت برخی از آژانس‌ها، نتیجه مطلوبی را انتظار داشته باشید.

عموما متقاضیان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی و بخاطر اختلاف هزینه در دام این دسته از سودجویی‌ها افتاده و به واسطه نابلدی این افراد و کامل نبودن مدارک و اطلاعات ارسالی پرونده شما به کنسولگری، با پدیده ناگوار ریجکت ویزای شینگن روبرو می‌شوند و سابقه سفر خود را مخدوش می‌سازند.

سریع ترین راه دریافت ویزای شینگن

با توجه به تنوع کشورهای حوزه شینگن، نمی‌توان به یک روش واحد به عنوان سریعترین راه دریافت ویزای شینگن اشاره کرد، اما همان‌طور که در مطالبی نظیر تعیین وقت سفارت فرانسه، وقت سفارت هلند و راهنمای وقت سفارت اسپانیا به این موضوع اشاره کردیم، برخی از سفارت‌های حوزه شینگن رسیدگی به اکثر امور ویزای شینگن کوتاه‌مدت خود را به کارگزاری‌هایی نظیر VFS global و BLS سپرده‌اند.

این کارگزاری‌ها عموما به دو شکل نرمال و VIP خدمات وقت سفارت، ثبت درخواست ویزا و سایر خدمات را به متقاضیان ارائه می‌دهند. استفاده از خدمات VIP این کارگزاری‌ها مشمول پرداخت هزینه بیشتر بوده و خدماتی نظیر پرکردن فرم درخواست، تحویل پاسپورت، فتوکپی، ارسال پیامک، سالن انتظار VIP، بیمه مسافرتی، عکسبرداری و انگشت‌نگاری سیار را شامل می‌شوند.

برخی از این خدمات نظیر سالن VIP برای هر پاسپورت ۸۵ یورو هزینه دارد و سایر خدمات ساده‌تر نظیر ارسال از طریق پیک و یا پرکردن فرم درخواست آنلاین بین ۱۳ تا ۱۵ یورو برای کاربر هزینه در پی خواهد داشت.

اما بنابر اطلاعات وب‌سایت‌های کنسولگری کشورهای حوزه شینگن، استفاده از این نوع خدمات اختیاری بوده و به هیچ وجه به معنای بررسی سریع‌تر درخواست ویزا و دریافت ویزای شینگن نیست.

از این رو سریع‌ترین راه دریافت ویزای شینگن یا روش‌های تضمینی و فوری در واقع وجود خارجی نداشته و اغلب جملاتی برای جلب توجه مشتری است. از آنجایی که پروسه تعیین وقت سفارت اغلب سفارت‌های حوزه شینگن در ایران و ارسال مدارک موردنیاز ویزا به صورت آنلاین انجام می‌شود، زمان رسیدگی به پرونده‌ها نسبت به سابق کاهش پیدا کرده و عموما بین ۱۵ تا ۳۰ روز کاری زمان می‌برد.

البته در برخی مواقع به دلیل وجود مواردی نظیر نقص در پرونده و یا شلوغی سفارت، زمان رسیدگی به این نوع پرونده‌ها طولانی‌تر شده و حتی به بیش از ۲ ماه نیز می‌رسد.

چطور ویزای شینگن فوری بگیریم

حقیقت ماجرا این است که خدماتی به نام ویزای شینگن فوری وجود خارجی نداشته و صرفا لفظی است که در تبلیغات از آن استفاده می‌شود.

این بدین معنی است که زمان رسیدگی به پرونده‌های درخواست ویزای شینگن به طور معمول بین ۲هفته تا ۳۰ روز کاری زمان می‌برد و نمی‌توان با صرف هزینه بیشتر در این زمان تغییری ایجاد کرد.

اما رعایت برخی موارد می‌تواند بدون شک از هدر رفتن وقت شما جلوگیری نموده و موجب تسریع دریافت ویزای شینگن گردد که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم.

از چند ماه قبل به فکر آماده‌سازی مدارک و ترجمه آن‌ها باشید. با دقت انواع مدارک درخواست ویزا نظیر فرم درخواست، مدارک شناسایی، مدارک ملکی، مدارک مالی، سوابق کاری، رزرو بلیط هواپیما، رزرو هتل، مدارک فرزندان و سایر موارد را آماده کرده و توسط دارالترجمه رسمی آن‌ها را ترجمه کنید.

به دلیل حجم بالای درخواست‌های ویزای شینگن، عموم سفارت‌ها شلوغ هستند، از این رو بهتر است تا چند ماه قبل از سفر برای درخواست و دریافت ویزای شینگن اقدام کنید.

به دلیل این‌که مراحل دریافت ویزای شینگن نظیر پروسه‌ تعیین وقت سفارت، آماده‌سازی مدارک، ترجمه رسمی آن‌ها، دریافت مهر وزارت امور خارجه و دادگستری، مطابقت و هماهنگی مدارک ویزا با برنامه سفر، مراحل انگشت‌نگاری و مصاحبه همگی دارای جزئیات فراوان و ریزه‌کاری‌های بیشمار هستند بهتر است به جای صرف وقت بسیار زیاد و دریافت نتیجه نامطلوب، اصطلاحا کار را به کاردان سپرده و به سراغ یک آژانس مسافرتی معتبر بروید.

آژانس‌های مسافرتی با تجربه و معتبر به دلیل دارا بودن مجوزهای قانونی و الکترونیکی و تجربه بالا در امر دریافت وقت سفارت و ویزای شینگن، بدون اتلاف وقت، بهترین و سریعترین خدمات مهاجرتی را به شما ارائه می‌دهند و به اصطلاح ارزش پرداخت هزینه را دارند.

اگر به فکر دریافت ویزای شینگن هستید، بد نیست پیش از هر تصمیمی با کارشناسان امور مهاجرت راویژ تماس بگیرید و با استفاده از مشاوره رایگان، از جوانب امر به خوبی باخبر شوید.

بهترین سفارت برای ویزای شینگن

از آن‌جایی که امروزه اکثر سفارت‌ها و کنسولگری‌ها عمده خدمات ویزای شینگن خود را به کارگزاری‌هایی نظیر VFS و یا BLS سپرده‌اند، عملا متقاضی به صورت مستقیم با سفارت یک کشور تعاملی نداشته و از این رو جمله بهترین سفارت برای ویزای شینگن رنگ می‌بازد!

اما اگر بخواهیم سفارتی را از منظرهای مختلف بهترین خطاب کنیم، شاید خلوتی و سرعت پاسخگویی، دریافت سریع وقت سفارت، برخورد خوب کارکنان سفارت با مشتری و راهنمایی کارکنان سفارت برای ارائه پرونده‌ای بی‌نقص و یا صدور جواب بدون تاخیر و سریع درخواست ویزا موجب شود تا یک سفارت حوزه شینگن را بهترین بنامیم.

بنابر تجربه کارشناسان ویزای شینگن گروه شرکت‌های نیلگام، خلوت‌بودن سفارت شینگن و سرعت در پاسخگویی و هم‌چنین دریافت سریع وقت سفارت، نسبت مستقیمی با فصل شلوغی و خلوتی آن کشور دارد. در اغلب موارد بهار و تابستان بازه زمانی پرمخاطب و توریستی است و فصول پاییز و زمستان بار ترافیکی کمتری را به همراه خواهد داشت.

هم‌چنین بنابر اطلاعات وب‌سایت سفارت‌های حوزه شینگن، کارکنان سفارت به هیچ وجه حق راهنمایی متقاضیان دریافت ویزای شینگن را نداشته و این امر تنها توسط آژانس‌های مهاجرتی معتبر پیش از حضور فرد در سفارت قابل انجام است.

در عین حال اغلب کارگزاری‌های حوزه شینگن نظیر VFS و BLS برخی خدمات اضافه نظیر پرکردن فرم درخواست ویزا، عکس پاسپورت، اتاق انتظار VIP، ارسال پاسپورت با پیک، خدمات فتوکپی را با دریافت هزینه ارزی به مشتریان ارائه می‌دهند.

لازم به ذکر است که سفارت‌ها و کنسولگری‌های کشورهای حوزه شینگن تقریبا از قوانین یکسانی برای صدور ویزای شینگن تبعیت می‌کنند و طبق اعلامیه وب‌سایت رسمی این سفارت‌ها،  روال رسیدگی به پرونده‌ها بین ۳هفته تا یکماه کاری زمان خواهد برد.

البته از نقطه‌نظری دیگر، سفارت‌های کشورهایی نظیر فرانسه و آلمان که کماکان دارای شرایط تحصیل رایگان هستند، بخاطر حجم بالای درخواست‌ها تقریبا در بیشتر مواقع سال شلوغ بوده و دارای تاخیر هستند و نمی‌توانند از دیدگاه متقاضیان دریافت ویزای شینگن لقب بهترین سفارت را به خود اختصاص دهند.

بنابراین می‌توان این‌طور گفت که جمله بهترین سفارت برای دریافت ویزای شینگن مسئله‌ای کاملا تجربی بوده و مطمئنا نظر متقاضیان دریافت ویزای شینگن در این مقوله با یکدیگر تفاوت خواهد داشت.

چطور ویزای شینگن بدون ضمانت بگیریم

امروزه برخی از متقاضیان دریافت ویزای شینگن بخاطر نداشتن اطلاعات کافی در مورد روال اخذ این ویزای با ارزش، در دام برخی از آژانس‌های مسافرتی نامعتبر با عناوینی نظیر “ویزای شینگن بدون نیاز به ضمانت مالی” و یا “دریافت ویزای شینگن بدون ضمانت مالی بازگشت” می‌افتند.

بگذارید تا صادقانه به شما بگوییم که عنوان‌های نسبتا جذاب و فریبنده ویزای شینگن فوری، ویزای شینگن تضمینی، ویزای شینگن بدون ضمانت مالی همچون سراب بوده و تنها شما را به بیراهه می‌کشانند.

عموم آژانس‌های مسافرتی تورهای خارجی نظیر گروه نیلگام از تمام مجوزهای لازم برای دریافت و پیگیری امور مربوط به دریافت وقت سفارت، پیکاپ ویزا، اخذ ویزای شینگن و موارد مرتبط برخوردار بوده و به همین خاطر بنابر قوانین اعلام‌شده، ملزم به دریافت ضمانت مالی برگشت مسافر از سفر به اروپا و کشورهای حوزه شینگن هستند.

شاید برخی از افراد با فهمیدن این موضوع به این فکر بیافتند که خودشان به صورت شخصی برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنند، اما در واقع نبود تجربه و اطلاعات مکفی در رابطه با مراحل مختلف وقت سفارت، آماده‌سازی مدارک ویزا و گذراندن بدون نقص مصاحبه و سایر مراحل، زمان با ارزش بسیاری از متقاضیان را گرفته و در نهایت آن‌ها را با شکست مواجه می‌کند.

در عین حال ممکن است برخی از متقاضیان فریب تبلیغات دریافت ویزای شینگن بدون ضمانت را خورده و به این نوع از آژانس‌ها اعتماد کنند که علاوه بر ضرر مالی، ممکن است با پیامدهایی نظیر عدم موفقیت در دریافت ویزای شینگن و ریجکت درخواست از سوی سفارت مربوطه مواجه شوند.

ما نیز هم‌چون شما از وضعیت ارز و درآمدها در کشور باخبر بوده و تمایل افراد برای پرداخت هزینه کمتر و یا نداشتن ضمانت مالی برای دریافت ویزای شینگن و سفر به کشورهای این حوزه را درک می‌کنیم، اما رسیدن به هر چیز با ارزشی بهایی دارد و بهای دریافت ویزای معتبر شینگن و تجربه بازدید از زیباترین کشورهای اروپا، صرف هزینه و اعتماد به یک آژانس مسافرتی باسابقه و معتبر برای تجربه یک سفر خاطره‌انگیز و فراموش‌ناشدنی است.

چطور ویزای شینگن خانوادگی بگیریم

واقعیت این است که چیزی به نام ویزای شینگن خانوادگی وجود خارجی ندارد و اعضای خانواده باید برای دریافت ویزای شینگن به صورت جداگانه اقدام کنند. اما می‌توانیم از نقطه‌نظر دیگری به عنوان ویزای شینگن خانوادگی بپردازیم.

فرض کنید یک خانواده کوچک ۳ نفره به یک آژانس مسافرتی مراجعه می‌کنند تا برای دریافت وقت سفارت و ویزای شینگن و یک سفر اروپایی خانوادگی اقدام کنند. معمولا در این مواقع می‌توان وقت سفارت خانواده را به گونه‌ای تنظیم کرد که به کل خانواده در یک روز واحد برای انجام الباقی امور سفارت نظیر ارائه مدارک، مصاحبه و انگشت‌نگاری، وقت سفارت شینگن داده شود.

در حالت اقدام خانوادگی برای ویزای شینگن یا همان به اصطلاح ویزای شینگن خانوادگی، معمولا مرد خانواده عهده‌دار ارائه مدارک تمکن مالی به سفارت برای تمام اعضای خانواده و ارائه ضمانت مالی بازگشت به کشور، به همراه خانواده خواهد بود.

این بدین معنی است که مبلغ تمکن مالی و ضمانت مالی آژانس مسافرتی به تعداد افراد خانواده افزایش خواهد یافت. اما الباقی امور نظیر تنظیم مدارک جداگانه هویتی، ملکی، مالی، هزینه ویزا، سوابق کاری، رزرو هتل و پرواز و موارد این چنینی، متناسب با هر یک از اعضای خانواده متفاوت بوده و باید به صورت جداگانه برای سفارت شینگن اقدام شود.

به عنوان مثال هزینه درخواست ویزای شینگن برای فرزندان زیر ۶سال رایگان بوده و برای فرزندان ۶ تا ۱۲ سال باید نصف هزینه یک فرد بزرگسال پرداخت شود. در عین حال به دلیل عدم وجود مدارک شغلی برای این فرزندان، در اغلب موارد ملزم به ارائه گواهی از مدرسه یا همان گواهی اشتغال به تحصیل برای دریافت ویزای شینگن هستند.

این موضوع برای مادر خانواده که خانه‌دار است متفاوت بوده و به عنوان یک فرد خانه‌دار نیاز به ارائه سوابق کاری در پرونده درخواست ویزای خود نخواهد داشت.

اما بنابر تجربه کارشناسان دپارتمان ویزای شینگن گروه شرکت‌هایراویژ، چنان‌چه یکی از اعضای خانواده دارای سابقه سفر مکفی باشد و در عین حال، سایر اعضا تجربه سفر به هیچ یک از کشورهای اروپا و یا معتبری نظیر کانادا، استرالیا، ژاپن و یا انگلیس را نداشته باشند. امکان ویزا نشدن یا ریجکت درخواست ویزای بخشی از خانواده وجود خواهد داشت.

در برخی موارد به دلیل این‌که کل خانواده قصد دریافت ویزای شینگن توریستی را دارند، این شبهه برای آفیسر پرونده ایجاد می‌شود که قصد بازگشت به وطن را ندارند. از این رو علی‌رغم ارائه مدارک موجه و کامل، اغلب این درخواست‌ها با عدم موفقیت روبرو می‌شود.

بدین خاطر اقدام برای دریافت ویزای شینگن خانوادگی به این شکل بدون بررسی و ارزیابی تمامی جوانب امر کاری اشتباه بوده و نیاز به برنامه‌ریزی دارد! پیشنهاد می‌شود تا پیش از هر اقدامی از مشاوره و راهنمایی رایگان کارشناسان مجرب گروه شرکت‌های نیلگام بهره‌مند شوید تا شانس دریافت ویزای خانوادگی خود را افزایش دهید.

اخذ ویزای شینگن بدون سند ملکی چگونه است

بنابر تجربه کارشناسان دپارتمان ویزای شینگن گروه شرکت‌های نیلگام، ارائه مدارک مالی و ملکی قوی برای متقاضی دریافت ویزای شینگن یک امتیاز محسوب شده و در تصمیم‌گیری آفیسر پرونده تاثیر به‌سزایی خواهد گذاشت؛ اما اگر در تبلیغات تلویزیونی، اینترنتی، ایمیلی و یا پیامکی با عنوانی همچون اخذ ویزای شینگن بدون سند ملکی روبرو شدید، تعجب نکنید.

برخی از آژانس‌های مهاجرتی نوپا از این جمله استفاده ابزاری کرده و از آن به عنوان یک مزیت برای متقاضی دریافت ویزای شینگن یاد می‌کنند. اما حقیقت ماجرا اینست که آژانس‌های معتبر مسافرتی عموما به متقاضیان دریافت ویزای شینگن پیشنهاد می‌کنند تا برای بالا بردن سرعت رسیدگی به پرونده و هم‌چنین شانس دریافت ویزای شینگن، اسناد ملکی را نیز ضمیمه پرونده خود کنند اما این مورد جزو مدارک ضروری محسوب نمی‌شود.

شاید از خودتان بپرسید که ارائه سند ملکی چه ربطی به اخذ ویزای شنگن دارد؟ با ارائه مواردی نظیر تمکن مالی بالا و ارائه سند ملکی قوی، شما در واقع به طور غیرمستقیم این موضوع را به آفیسر پرونده نشان می‌دهید که از وضعیت مناسبی در کشور خود برخوردار بوده و تنها به قصد سفر کوتاه‌مدت و نه اقامت طولانی و غیرقانونی، خواهان سفر به کشورهای حوزه شینگن هستید.

اما چنان‌چه تمایل داشته باشید تا بدون ارائه سند ملکی برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید، هیچ مانع و الزامی برای این‌کار نخواهید داشت.

به طور کلی ارائه مدارکی نظیر سوابق بیمه، سوابق کاری و فیش حقوقی، مدارک مالیاتی، تمکن مالی، اسناد ملکی، سوابق سفر جزو مدارک مهم اخذ ویزای شینگن محسوب می‌شوند. در برخی موارد چنان‌چه فردی بخواهد بدون ارائه سند ملکی برای دریافت ویزای شینگن اقدام کند، باید از سوابق سفر خوبی در پاسپورت خود برخوردار باشد.

این بدین معنی است که چنان‌چه بدون سابقه سفر مناسب و بدون سند ملکی بخواهید برای دریافت ویزای معتبر شینگن اقدام کنید، شانس موفقیت درخواست ویزای شما به مقدار زیادی کاهش پیدا خواهد کرد.

آیا در صورت عدم استفاده از ویزای شینگن مشکلی ایجاد می‌شود

بله، عدم استفاده از ویزای شینگن تبعاتی دارد که در ادامه به توضیح آن می‌پردازیم. همان‌طور که می‌دانید متداول‌ترین نوع ویزای شینگن، ویزای شینگن کوتاه‌مدت توریستی یا همان ویزای تایپ C است که عموما از طرف کنسولگری مربوطه با اعتبار حداکثر ۳ماهه یا همان ۹۰ روزه برای یک بازه ۱۸۰ روزه در سال صادر می‌گردد.

اما بنابر تجربه کارشناسان گروه شرکت‌های راویژ، عموما ویزای شنگن برای اولین بار برای متقاضی ایرانی به صورت سینگل و محدود صادر می‌شود. این بدین معنی است که به عنوان مثال چنان‌چه فردی قصد تجربه سفر ۵ روزه به کشور فرانسه را داشته باشد، ویزای شینگن وی دقیقا متناسب با همین بازه (معمولا به صورت یکبار ورود با ذکر یک بازه زمانی مشخص و قید تاریخ ورود و خروج و مدت زمان اقامت متقاضی سفر) برای وی صادر می‌شود.

اما در برخی اوقات بنابر سابقه سفر متقاضی و مدارک ارائه شده، ویزای شینگن وی برای یک بازه زمانی ۱ تا ۳ ماهه و با اعتباری حداقل ۱۰ تا ۱۴ روز برای فرد صادر خواهد شد.

توضیح این موارد بدین خاطر است که چنان‌چه فردی موفق به دریافت ویزای شینگن شود باید طبق بازه زمانی ذکر‌شده رفت و برگشت در ویزای شینگن سفر خود را انجام دهد، در غیر این‌صورت ویزای شینگن وی بدون استفاده باطل خواهد شد.

حتی در برخی موارد چنان‌چه به هر دلیلی، اطلاعات و برنامه سفر متقاضی و تاریخ رزرو هتل و بلیط هواپیما با زمان سفر واقعی فرد به حوزه شینگن مطابقت نداشته باشد، در تاریخچه سفر وی ثبت‌شده و برای دفعات بعدی فرد را با سخت‌گیری بیشتری برای دریافت ویزای شینگن روبرو می‌کند.

از این رو بهتر است با توجه به زمان‌بر بودن و سختی‌های دریافت ویزای شینگن در ایران از راهنمایی کارشناسان مجرب آژانس‌های مسافرتی استفاده نموده و با توجه به بازه زمانی و مدت زمان اقامت قید‌شده در ویزا، بدون فوت وقت از آن استفاده کنید؛ چون ماهیت ویزای شینگن سینگل، هم‌چون ویزای مولتی کانادا نبوده و اجازه استفاده چندباره تا پیش از اتمام اعتبار پاسپورت را به شما نمی‌دهد.

چطور ویزای شینگن بدون مصاحبه بگیریم

اصولا چنین چیزی غیرممکن بوده و نمی‌توان بدون مصاحبه و حضور در سفارت یا کارگزاری مربوطه، ویزای شینگن دریافت کرد. به طور کلی با گذراندن چند مرحله زیر شما می‌توانید برای دریافت ویزای شینگن اقدام کنید:

ثبت‌نام در وب‌سایت سفارت و ایجاد حساب کاربری

پر کردن اطلاعات اولیه و دریافت وقت‌سفارت

پرکردن فرم درخواست و پیوست مدارک مربوطه به صورت آنلاین

پرداخت اینترنتی هزینه رسیدگی به درخواست ویزای شینگن از طریق کردیت‌کارت مستر و ویزاکارت

ترجمه و آماده‌سازی مدارک موردنیاز سفارت از قبیل مدارک هویتی، مالی، ملکی، کاری، تحصیلی، برنامه سفر، رزرو هتل و پرواز و سایر موارد

حضور در محل سفارت شینگن در موعد تعیین‌شده

ارائه مدارک سفر به آفیسر پرونده

انجام مصاحبه با آفیسر پرونده ویزای شینگن

انجام امور انگشت‌نگاری و عکس بیومتریک در محل سفارت

انتظار برای تصمیم‌گیری سفارت مبنی بر موافقت با درخواست و یا ریجکت ویزای شینگن

از این رو، از آن‌جایی که ۲۶ کشور اروپایی حوزه شینگن دارای قوانین مهاجرتی تقریبا یکسانی هستند، نمی‌توان بدون مصاحبه حضوری و ارزیابی آفیسر پرونده اقدام به درخواست و دریافت ویزای شینگن کرد.

در واقع عملا دریافت ویزای شینگن بدون مصاحبه، وجود خارجی نداشته و ممکن است تنها برای امر تبلیغات کاربرد داشته باشد؛ اهمیت حضور در سفارت و انجام مصاحبه با آفیسر پرونده بدین خاطر است که آفیسر قصد دارد با مصاحبه با متقاضی و پرسیدن سوال در رابطه با برنامه سفر و یا قصد از سفر، تصمیم‌گیری دقیق‌تری در رابطه با درخواست ویزای شینگن شما داشته باشد.

بنابر این پیشنهاد می‌شود به مطالبی نظیر ۲۵ تا از مهم‌ترین سوالات روز مصاحبه ویزای شینگن مراجعه کرده و با مطالعه اطلاعات کاربردی و مفید آن خود را برای حضور در سفارت شینگن و آفیسر پرونده خود آماده کنید.

آفیسر در روز مصاحبه بنابر پرونده شما سوالاتی را طرح خواهد کرد. از این رو بهتر است از قبل در رابطه با مدت زمان سفر و اقامت، برنامه سفر، بیمه‌سفر، اطلاعات هتل و پرواز و سوابق سفر قبلی، اطلاعات خود را به روز کرده و با خونسردی تمام به سوالات مسئول پرونده درخواست ویزای شنگن پاسخ دهید.

فراموش نکنید که دقت در ارائه اطلاعات دقیق و دوری از ارائه هرگونه موارد غیرضروری در تصمیم‌گیری آفیسر پرونده تاثیر به‌سزایی خواهد داشت.

ناگفته نماند با فعال شدن کارگزاری‌هایی نظیر VFA Global این موضوع بسیار کم‌رنگ شده و عملا در روز مقرر، شما فقط مدارک خود را تحویل می‌دهید و مصاحبه‌ای نخواهید داشت.

انواع ویزای شینگن چه فرقی با هم دارند

ویزای شینگن دارای انواع مختلفی است که بسته به هدف و نوع سفر متقاضی برای وی صادر می‌گردد. به طور کلی ویزای شنگن دارای ۳ دسته ویزای اتحادیه شینگن، ویزای محدود منطقه‌ای و ویزای شنگن ملی می‌شود.

ویزای اتحادیه شینگن همان ویزای اروپاست که بنابر هدف متقاضی از سفر به ۳ نوع ویزای تایپ A، ویزای تایپ B و ویزای تایپ C تقسیم می‌شود. ویزای شینگن تایپ A که به ویزای فرودگاهی معروف است به دارنده این اجازه را می‌دهد تا در یکی از فرودگاه‌های کشورهای حوزه شینگن پرواز خود را تعویض کرده و به کشوری خارج از این حوزه سفر کند.

این نوع از ویزای شینگن دارای محدودیت فراوانی بوده و فقط به محوطه فرودگاه محدود می‌شود، از این رو فرد دارنده ویزای فرودگاهی امکان خروج از فرودگاه را نخواهد داشت.

ویزای شینگن تایپ B که به ویزای ترانزیت معروف است به فرد دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا ظرف حداکثر ۵روز از خاک کشوری در حوزه شنگن عبور کند.

ویزای شنگن تایپ C هم یکی دیگر از انواع ویزای شینگن کوتاه‌مدت است که به ۳ نوع سینگل (یکبار ورود)، دوبار ورود و مولتی و یا مولتیپل شینگن تقسیم می‌شود. ویزای شینگن سینگل بنابر بازه زمانی و مدت زمان اعتبار تعیین‌شده توسط آفیسر پرونده، به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا برای تنها یکبار به خاک کشور حوزه شینگن وارد شده و در زمان مقرر و قیدشده در برچسب ویزا از کشور مربوطه خارج شود.

ویزای شینگن تایپ C دوبار ورود ماهیتی مشابه یکبار ورود دارد، با این تفاوت که بنابر صلاحدید آفیسر پرونده، متقاضی اجازه ۲بار ورود به کشورهای حوزه شینگن در مدت زمان اعتبار ویزا را خواهد داشت.

اما ویزای شینگن تایپ C مولتی که بهترین حالت این نوع از ویزا محسوب می‌شود، به فرد دارنده آن این اجازه را می‌دهد تا در بازه زمانی مشخص شده، به دفعات به کشورهای حوزه شینگن وارد شده و از آن‌ها خارج شود.

نوع دیگر ویزای شنگن، ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا ویزای LTV است که برای موارد اضطراری هم‌چون دلایل انسان‌دوستانه و پناهندگی صادر می‌شود و دارنده آن تنها مجاز است به کشور صادرکننده ویزا و در برخی موارد، چندین کشور تعیین‌شده دیگر تردد نماید.

نوع دیگر ویزای شنگن، ویزای ملی و یا همان ویزای شینگن تایپ D است که برای متقاضیان تحصیل، کار و اقامت دائم در کشورهای حوزه شینگن صادر می‌گردد. این نوع از ویزای شینگن از اعتبار و بازه زمانی طولانی‌تری برای اقامت در کشورهای اروپایی محدوده شنگن برخوردار بوده و برای اهدافی نظیر بیزینس و تحصیل برای متقاضیان صادر می‌شود.

لازم به ذکر است که این نوع از ویزا نیز بنابر صلاحدید آفیسر پرونده به دو صورت سینگل و مولتی برای فرد متقاضی صادر خواهد شد.

 

ارزش سند ملکی برای ویزای شینگن چقدر باید باشد

برای ارزش سند ملکی ویزای شینگن حداقل و حداکثری تعیین نشده است اما در عین حال توصیه‌شده تا ترجیحا سند ملک مورد نظر ۶دانگ باشد و مدارک آن به صورت قولنامه و یا مبایعه‌نامه ارائه نگردد.

برخی از آژانس‌های مسافرتی الزامی برای دریافت سند ملکی برای متقاضیان دریافت ویزای شینگن ندارند و این موضوع را به عنوان یک مزیت تبلیغاتی حساب می‌کنند.

اگرچه که سفارت کشورهای حوزه شینگن الزامی به دریافت سند ملکی برای صدور ویزا ندارد، به طور معمول آژانس‌های مسافرتی معتبر و با تجربه، در صورت امکان خواستار سند ملکی از متقاضی هستند تا شانس دریافت ویزا را افزایش دهند.

هرگونه سند مالی، ملکی و اسناد کاری دال بر این موضوع است که متقاضی از شرایط خوب و قابل توجهی در ایران برخوردار بوده و صرفا برای یک بازه کوتاه‌مدت قصد سفر به حوزه شینگن را دارد. نمی‌توان به طور قطع این موضوع را بیان کرد، اما برخی اوقات ارزش بالای سند ملکی، درصد موفقیت ویزا شدن درخواست متقاضی را بالا خوهد برد.

ارائه اسناد مالی، ملکی، مالیاتی و مواردی نظیر سوابق سفر مکفی، همگی در تغییر نگرش مثبت آفیسر پرونده مبنی بر این‌که تنها برای اهداف قانونی قصد سفر به حوزه شنگن را دارید، تاثیرگذار خواهد بود.

با توجه به مشکلات اخیر تحریم و نبود تعامل و روابط موثر دیپلماتیک با کشورهای حوزه شینگن، پیشنهاد می‌شود تا جهت تسریع پیگیری امور پرونده ویزای شینگن و افزایش شانس ویزاشدن درخواست، تا حد امکان مدارک تحصیلی، سوابق کاری، سوابق مالی، اسناد ملکی، توضیحات برنامه سفر، مدارک اثبات وابستگی و تعلق خاطر به کشور مبدا، قرارداد کاری، سوابق بیمه، فیش حقوقی، نامه تمکن مالی و هر آن‌چه که سبب افزایش اطمینان آفیسر پرونده از برگشت شما به وطن می‌شود را به مدارک درخواست ویزای شنگن خود پیوست کنید.

البته از نگاه بسیاری از متقاضیان ویزا، ارائه اسنادی هم‌چون سند ملکی برای درخواست ویزای شینگن موردنیاز نخواهد بود، اما مطمئن باشید که توجه به جزئیات جانبی و ریزه‌کاری‌های پرونده، تا حد زیادی در موفقیت آن تاثیرگذار خواهد بود. از این رو در صورت امکان یک سند ملکی ۶دانگ را به مجموعه مدارک درخواست ویزای شینگن خود الحاق کنید و در صورت نیاز به دانستن اطلاعات بیشتر با کارشناسان شنگن گروه شرکت‌های راویژ تماس بگیرید.

تمکن مالی برای ویزای شینگن چقدر باید باشد

در حال حاضر تمکن مالی موردنیاز برای ویزای شینگن به ازای هر نفر به طور تقریبی بین ۷۰ تا ۸۰ میلیون تومان است. البته این مبلغ در صورتی که بخواهید به صورت خانوادگی به یکی از کشورهای حوزه شینگن مسافرت کنید، به ازای هر نفر افزایش می‌یابد.

این بدان معنی است که سرپرست خانواده باید به هنگام تعیین وقت‌ سفارت شینگن اطلاعات خود و افراد خانواده را وارد نموده و به تناسب تعداد افراد خانواده که قصد سفر به حوزه شینگن را دارند، میزان موجودی بانکی‌اش را افزایش دهد.

یعنی چنان‌چه خانواده فردی در مجموع با احتساب همسر و فرزندان ۴نفر باشد، میزان تمکن مالی مناسب قابل ارائه سفارت حوزه شینگن چیزی در حدود ۳۰۰ تا ۳۲۰ میلیون تومان خواهد بود. البته بنابر قوانین کشورهای حوزه شینگن مقدار تمکن مالی موردنیاز برای نوزاد چیزی در حدود ۱۰ میلیون تومان است.

اما نکته‌ای که متقاضیان دریافت ویزای شینگن باید به آن توجه کنند این است که نباید تا زمان دریافت جواب قطعی ویزای شینگن خود و خانواده، به مبلغ موجودی بانکی اعلام‌شده در نامه تمکن مالی دست برده و تغییر زیادی در آن ایجاد شود.

این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که ممکن است در هر مرحله از بررسی پرونده متقاضی، میزان موجودی و گردش‌حساب وی توسط سفارت مربوطه چک می‌شود و در صورت تغییر زیاد در میزان مبلغ اعلام شده، احتمال ریجکت ویزای شینگن وجود خواهد داشت.

   نامه تمکن مالی به عنوان یکی از مدارک لازم و مهم ویزای شینگن بوده و هرگونه حساب‌سازی و یا برداشت بیش از ۳۰ درصد موجودی اعلام‌شده، درصد موفقیت درخواست ویزای شینگن را به میزان زیادی کاهش خواهد داد.

هم‌چنین توجه داشته باشید که هرگونه اقدامی برای جعل و دستکاری اطلاعات مندرج در نامه تمکن مالی می‌تواند به‌راحتی شما را در لیست سیاه سفارت قرار دهد و علاوه بر ریجکت ویزا، برای مدت‌ها امکان سفر به هر یک از کشورهای اتحادیه اروپا را از شما بگیرد.

چطور ثابت کنیم که قصد داریم از سفر برگردیم

با توجه به این‌که تصمیم‌گیری برای موافقت و یا ریجکت درخواست ویزای شینگن کاملا برعهده آفیسر پرونده است، نمی‌توان در مورد این مطلب توضیح دقیقی ارائه کرد؛ اما در مجموع با رعایت برخی موارد می‌توانیم تا حد زیادی این موضوع را اثبات کنیم که قصد داریم تا پیش از اتمام بازه زمانی ویزای شنگن، از سفر برگردیم.

عموما حضور خانواده درجه یک متقاضی در ایران و داشتن پیوندهای خانوادگی قوی در مبدا، یکی از عواملی است که می‌تواند اثبات‌کننده برگشت شما از سفر و برگشت به وطن باشد.

یکی دیگر از روش‌های اثبات برگشت به کشور، نامه اشتغال به کار و مرخصی معتبر از کارفرما برای بازه زمانی سفر است. مدارک کاری گویای این مطلب خواهد بود که شما در حال کسب درآمد منطقی و مناسب در ایران هستید و به قصد اقامت غیرقانونی و جستجوی کار به حوزه شینگن سفر نمی‌کنید.

یکی از مواردی که می‌تواند به‌خوبی اثبات‌کننده این موضوع باشد که قصد بازگشت به کشور خود را دارید، ارائه سوابق سفر قوی و موجه است؛ این بدین معنی است که با داشتن ویزای کشورهایی نظیر ژاپن، استرالیا، کانادا و انگلیس در پاسپورت خود، این موضوع را به طور شفاف به آفیسر پرونده شینگن نشان می‌دهید که اهل سفر هستید و هم‌چون گذشته به کشور خود بازخواهید گشت.

یکی از مواردی که می‌تواند در اثبات برگشت شما به وطن پیش از اتمام اعتبار ویزای شینگن تاثیرگذار باشد، برخورداری از مدارک مالی و ملکی قوی در کشور مبدا است. این بدین معنی است که شرایط شما در حال حاضر ایده‌آل بوده و نیازی به اقامت غیرقانونی و بیش از حد مجاز در حوزه شینگن را نخواهید داشت.

در این میان، وجود یک دعوتنامه معتبر از دوست و فامیل و یا یک شرکت و سازمان فعال، می‌تواند کمک شایانی به دریافت ویزای شینگن نموده و بخاطر وجود تضمین‌های مختلف مالی و اقامتی از سوی فرد و یا سازمان صادرکننده دعوتنامه در کشور اروپایی حوزه شینگن، این اطمینان خاطر به آفیسر پرونده داده می‌شود که شما پیش از اتمام اعتبار ویزای شینگن خود به کشورتان باز خواهید گشت.

یکی دیگر از مواردی که باید در این بخش به آن اشاره کرد، ارائه مدارک سفر دقیق و کامل نظیر برنامه‌سفر، رزرو هتل، رزرو بلیط رفت و برگشت هواپیما و آمادگی برای توضیح جزئیات کامل و قصد از سفر به آفیسر پرونده است. در صورتی که اطلاعات ارائه‌شده توسط شما با مدارکی نظیر برنامه‌سفر، واچر هتل و تاریخ پرواز مطابقت کامل داشته باشد، می‌تواند در تصمیم‌گیری آفیسر در مورد صدور ویزای شینگن شما تاثیرگذار باشد و اثبات‌کننده این موضوع باشد که قصد بازگشت به کشور پیش از اتمام اعتبار ویزا را دارید.

اما در مجموع به صورت قطعی نمی‌توان در این رابطه صحبت کرد و این مسئله کاملا به تصمیم نهایی آفیسر پرونده وابسته است.

آیا رزرو هتل و گرفتن واچر برای اخذ ویزای شنگن لازم است

بله، یکی از مواردی که حتما باید برای درخواست ویزای شینگن رعایت شود، ارائه مدارک اقامتی نظیر رزرو و واچر هتل برای مدت زمان حضور شما در حوزه شنگن است.

الزامی بودن وجود مدارک رزرو هتل و پرواز برای دریافت ویزای شینگن به این علت است که نبود اطلاعات اقامتی و مبهم بودن این دسته از جزئیات در پرونده شما بدون شک موجب ریجکت درخواست ویزای شینگن خواهد شد.

از این رو بهتر است با استفاده از خدمات تخصصی و مشاوره رایگان کارشناسان گروه شرکت‌راویژ سفر برای دریافت وقت سفارت، درخواست ویزای شینگن و آماده‌سازی مدارک مربوطه اقدام کنید تا با توجه به مدت زمان لازم برای بررسی پرونده و حضور در سفارت، برای رزرو هتل و اخذ واچر اقدام شود.

معمولا به دلیل نبود تجربه و اطلاعات کافی در مورد وقت سفارت و زمان رسیدگی به پرونده، برخی از افراد خیلی زود و یا خیلی دیر برای رزرو هتل و گرفتن واچر اقدام می‌کنند و به علت نبود هماهنگی و یا نقص در اطلاعات ارائه‌شده برنامه سفر و رزرو پرواز و هتل، اغلب با مشکل ریجکت ویزای شینگن روبرو می‌شوند.

البته در مواردی که متقاضی دریافت ویزای شینگن دارای دعوتنامه معتبر از دوست یا فامیل در کشور مقصد است، در صورتی که قصد اقامت در منزل وی را داشته باشد و فرد دعوت‌کننده نیز به صورت همزمان این موضوع را تائید کند، نیازی به رزرو هتل برای مدت زمان سفر نخواهد بود.

مدارکی نظیر رزرو هتل و رزرو بلیط پرواز رفت و برگشت نشان دادن این موضوع هستند که فرد متقاضی برای دریافت ویزای شینگن برنامه‌ریزی کرده و دارای انگیزه لازم است و تحت هیچ شرایطی قصد اقامت غیرقانونی در کشور مقصد را ندارد.

واچر هتل باید رسمی و حقیقی باشد و جزئیاتی نظیر نام و آدرس هتل، نام و نام خانوادگی شما، تاریخ و مدت زمان اقامت شما در هتل را شامل شود. هم‌چنین عموما به دلیل نیاز داشتن به کارت اعتباری بین‌المللی مستر و ویزاکارت برای رزرو هتل در حوزه شینگن، می‌توانید از طریق آژانس‌های مسافرتی برای رزرو هتل کمک بگیرید.

راحت ترین راه گرفتن ویزای شینگن چیست؟

بنابر جدیدترین خبر وب‌سایت معتبر schengenvisainfo ، ۱۰ کشور لیتوانی، استونی، فنلاند، ایسلند، لتونی، لهستان، لوکزامبورگ، اسلوواکی، جمهوری چک و یونان به نسبت سایر کشورهای این حوزه، بالاترین درصد صدور ویزای شنگن را داشته‌ و راحت‌ترین کشورها برای گرفتن ویزای شینگن محسوب می‌شوند.

اما بنابر تجربه کارشناسان ویزای گروه شرکت‌راویژ سفر، این موضوع چندان برای متقاضیان ایرانی صدق نکرده و بیشترین تقاضا و بیشترین تعداد ویزای صادرشده ایرانی‌ها مربوط به کشورهایی نظیر اسپانیا، ایتالیا و فرانسه است و این کشورها به نسبت کشورهای پرمخاطبی نظیر آلمان سخت‌گیری کمتری برای اعطای ویزای شینگن به متقاضیان ایرانی دارند.البته واقعیت این است که روش راحت و سریعی برای گرفتن ویزای شینگن وجود ندارد. در عین حال می‌توانیم از نقطه نظری دیگر به این مسئله نگاه کنیم.

موارد زیر به طور تقریبی موجب راحت‌تر شدن روند دریافت ویزای شینگن از کنسولگری‌های کشورهای مختلف می‌شوند:

نسبت به دریافت یکی از انواع دعوتنامه‌های معتبر ویزای شینگن نظیر خویشاوندی، توریستی، کاری، اسپانسر، تحصیلی ودرمانی از کشور مورد نظر خود اقدام کنید.

به جای کشورهای سخت‌گیری نظیر آلمان به سراغ کنسولگری کشورهای مناسب‌تر و نسبتا راحت‌تری نظیر مجارستان، اسپانیا و یونان رفته و از آن جا برای اخذ ویزای شینگن اقدام کنید.

به موضوع سابقه سفر یا همان Travel History توجه ویژه‌ای داشته باشید. وجود ویزای کشورهای معتبری نظیر ژاپن، کره‌جنوبی، کانادا و استرالیا در پاسپورت شما، جزو موارد مورد توجه آفیسر پرونده بوده و در آسان‌شدن روند دریافت ویزای شینگن تاثیرگذار است.

از کامل و بی‌نقص بودن مدارک و اسناد سفر نظیر نامه تمکن مالی، ترجمه مدارک و سوابق کاری، اسناد ملکی، گواهی اشتغال به کار، سوابق بیمه و مالیاتی، برنامه و هدف سفر دقیق و مواردی از این قبیل اطمینان حاصل کنید.

از رزرو با دقت هتل و پرواز رفت و برگشت خود مطابق با برنامه سفر به کشور حوزه شینگن غافل نشوید. وجود نشانه‌های معتبر و برنامه‌ریزی دقیق سفر، شما را به دریافت ویزای شینگن نزدیک‌تر می‌کند.

در صورتی که قصد ادامه تحصیل داشته باشید، می‌توانید در صورت واجد شرایط بودن برای دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی شینگن کشورهایی نظیر سوئد اقدام کرده و راحت‌تر ویزای شینگن را بدست بیاورید.

 
 

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند