کانادا1سوال

سوالات پر کاربرد ویزای تحصیلی کانادا

شرایط تحصیل در کانادا برای افراد زیر ۱۸ سال چگونه است

یکی از دغدغه‌های والدین دلسوز گزینش محل تحصیل فرزندانشان است. فضای آموزشی و امکانات رفاهی کشور کانادا، بسیاری را به فکر تحصیل در این سرزمین انداخته است. کانادا برای تحصیل در تمامی مقاطع آغوشی باز سوی متقاضیان دارد و امکانات رفاهی و تحصیلی بسیاری را در اختیار افراد قرار می‌دهد. البته احساس نگرانی والدین در این باب قابل درک است؛ به همین منظور شرایط حقوقی و امنیتی خاصی برای متقاضیان زیر ۱۸ سال در نظر گرفته شده است.

در بین کشورهایی که برای افراد زیر ۱۸سال پذیرش تحصیلی اعطا می‌کنند، کانادا شرایط آسانی را برای فرزندان و مادرشان تعیین کرده است. بسته به سن متقاضی تحصیل در کانادا، دو گزینه پیش روی وی قرار می‌گیرد؛ تحصیل در مدارس کانادا و تحصیل در کالج‌های کانادا.

تحصیل در مدارس کانادا از سن ۵ سالگی آغاز می‌شود و تا پایان این دوران در ۱۸سالگی ادامه دارد. بهتر است از سن ده سالگی به بالا برای متقاضیان تحصیل در مدارس اقدام کرد. در اکثر موارد پذیرش تحصیلی از ابتدای سنین مدرسه در دسترس است اما دریافت ویزا تا سن ۱۰سالگی به ندرت اتفاق می‌افتد.

همان‌طور که می‌دانید، مدارس در کانادا به سه قسم تقسیم می‌شوند؛ مدارس دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی. برای دریافت پذیرش از این مدارس نیاز به معرفی یک‌نفر در کانادا به عنوان «قیم» است. قیم به یک کانادایی بالای ۱۸ سال (یا فردی که اقامت دائم این کشور را دارد) گفته می‌شود که باید در استان محل مدرسه زندگی کند. البته برخی مدارس برای معرفی قیم دانش‌آموز را یاری می‌کنند.

اگر متقاضی تحصیل در کانادا با کمتر از ۱۸ سال سن، وارد دوره دبیرستان شده باشد، می‌تواند برای تحصیل در کالج نیز اقدام کند. برخی کالج‌های کانادا در سه‌سال منتهی به دیپلم (متقاضی باید ۱۶ سال به بالا باشد) پذیرش دانشجو دارند و در پایان دوره مدرک دیپلم اعطا می‌کنند.

تفاوت تحصیل در کالج با مدرسه برای افراد بالای ۱۶ سال (تا ۱۸سال) در این است که با اشتغال به تحصیل در مدرسه، دانش‌آموز اجازه کار ندارد، اما در کالج این اجازه با همان ویزای تحصیلی به وی داده می‌شود. دانش‌آموزان مدارس کانادا تنها در تعطیلات ( کریسمس یا تابستان) اجازه کار دارند؛ در طی تحصیل به هیچ‌وجه اجازه کار به آن‌ها داده نمی‌شود. جمع‌آوری سابقه کاری حتی کار پاره‌وقت برای یافتن شغل تمام‌وقت در آینده کمک شایانی می‌کند.

نکته دیگری که برای اقدام به تحصیل در کالج اهمیت پیدا می‌کند، دانش زبان انگلیسی است؛ برای متقاضیان تحصیل سه سال منتهی به دیپلم در کالج‌های کانادا نیاز به ارائه مدرک معتبر زبان انگلیسی است. در غیر این صورت، پذیرش مشروط به متقاضی داده می‌شود و پیش از شروع درس‌های این دوره ملزم به گذراندن کلاس‌های زبان انگلیسی است.

هزینه تحصیل در ایالت اوتاوا چقدر است

امنیت، طبیعت بکر و امکانات رفاهی و تحصیلی ایالت اوتاوا، توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا را به خود جلب می‌کند. دانشگاه اتاوای کانادا یکی از بزرگترین دانشگاه‌های دوزبانه در پایتخت این کشور است و همگام با ده دانشکده خود، در رنکینگ جهانی رتبه‌های چشم‌گیری را به خود اختصاص داده است. این شهر چهارمین شهر بزرگ کانادا و چهارمین پایتخت تمیز و پاکیزه در دنیاست. برای بهره‌مندی از مزایای زندگی در این شهر لازم است هزینه زندگی و تحصیل در آن را از نظر بگذرانیم.

با اینکه اوتاوا پایتخت کشور وسیع کانادا محسوب می‌شود اما در قیاس با ونکوور و تورنتو شهر گرانی نیست. البته به نسبت دیگر شهرهای کوچک‌تر مستقر در پهنه این کشور، هزینه‌های زندگی و تحصیل در اتاوا بالاتر از میانگین کشور کانادا است اما هنوز مقرون به‌صرفه محسوب می‌شود.

هزینه زندگی دانشجویی در اتاوا به‌طور میانگین ماهانه حدود (۶۰۰-۸۰۰) دلار احتساب می‌شود که شامل هزینه کرایه ماهانه خانه، هزینه غذا آب و برق و… می‌شود. همانند تمامی نقاط دنیا هزینه‌ها بستگی کامل به نوع زندگی فرد دارد و میزان مبلغ گفته شده، حداقل مخارج در نظر گرفته می‌شود.

 هزینه تحصیل در شهر اتاوا دور از میانگینِ کانادا نیست، تحصیل در کالج روزانه حدود ۶هزار تا ۲۰ هزار دلار کانادا و شهریه کالج شبانه‌روزی از ۲۵۰۰۰ تا ۴۰۰۰۰ دلار کانادا سالانه هزینه دارد. اگر تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های اتاوا دارید، باید بدانید که تحصیل در مقطع لیسانس که بسته به نوع دانشگاه و رشته ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد حدود ۱۴ هزار تا ۱۷ هزار دلار کانادا هزینه دارد. هزینه تحصیل در مقطع ارشد این دانشگاه‌ها بین ۱۰هزار تا ۲۰هزار دلار کانادا است. البته این مبلغ در رشته‌های خاصی همچون زیرشاخه‌های رشته‎های پزشکی؛ فیزیوتراپی، رادیولوژی، علوم آزمایشگاهی در مقطع فوق لیسانس بین ۲۰۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

دو دانشگاه اصلی این شهر دانشگاه کارلتون و دانشگاه اتاوا نام دارند. طبق آمار رسمی اعلام شده از شهرداری اتاوا، حدود ۱۵۰هزار دانشجو در دانشگاه‌ها و کالج‌های شهر اتاوا مشغول به تحصیل هستند. از مشاهیر و فرهیختگان معاصر ایرانی که از دانشگاه‌های این شهر فارغ‌التحصیل شده‌اند، می‌توان به کیهان کلهر اشاره کرد که تحصیلات خود را در رشته موسیقی از دانشگاه کارلتون به اتمام رسانده‌است.

حداقل نمره آیلتس برای تحصیل در کانادا چند است

بی‌شک تحصیل در خارج از کشور نیازمند دانش زبان کشور مقصد است، چراکه افزون بر زبان تدریس در مراکز آموزشی، برای ارتباط داشتن نیاز به زبانی مشترک است. تحصیل در کانادا نیز به‌عنوان کشوری انگلیسی‌زبان، نیازمند دانش زبان انگلیسی است. گواه معتبر و بین‌المللی بر دانش زبان انگلیسی، مدرک آیلتس است؛ البته، مدارک معتبر بسیاری وجود دارند که پذیرفته می‌شود، اما معیار محاسبات دانشگاه‌ها و کالج‌ها بر پایه نمره مدرک زبان آیلتس بوده است.

همان‌طور که کفته شد، برای ورود به دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا باید مدرک زبان ارائه داد؛ این مدرک که نماینده دانش زبانی شما خواهد بود. بنابراین بسته به نوع دانشگاه و رشته تحصیلی مورد نظر، نمره‌های خاضی نیز برای این مدرک مشخص شده است؛ اما به‌طور کلی می‌توان گفت، برای تحصیل در کالج‌های کانادا باید مدرک آیلتس با حداقل نمره ۵٫۵ ارائه دارد. برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا در مقطع کارشناسی نمره ۶ و برای مقطع کارشناسی ارشد نمره ۶٫۵ مورد پذیرش است.

از سال ۲۰۱۹ تا به امروز برای متقاضی تحصیل در کانادا که توانایی ارائه مدرک معتبری برای زبان انگلیسی ندارد، شرایط آسان‌تری به‌وجود آمده است. با اینکه آشنایی با زبان انگلیسی برای تحصیل در یک کشور انگلیسی‌زبان از الزامات است؛ بسیاری از مهاجران مقصد کانادا، مدرک معتبر و دانش زبان انگلیسی کافی ندارند. به همین دلیل مسئولان چاره‌ای اندیشیده‌اند و برای تسهیل این شرط پذیرش و ویزای تحصیلی مشروط را به عنوان راه حل ارائه دادند.

جهت تسهیل کردن امور پذیرش و ویزای متقاضیانی که دانش زبان کافی ندارند، شرط ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۵٫۵ جهات دریافت پذیرش و ویزا برچیده شد و در عوض دوره زبان انگلیسی جایگزین شد. در این روش متقاضی پذیرش مشروط از دانشگاه یا کالج دریافت می‌کند و با دریافت ویزا راهی خاک این کشور می‌شود. وی با کسب نمره قانع‌کننده از دوره زبان انگلیسی مجاز به تحصیل در رشته تخصصی خواهد بود.

نمره کسب شده از دوره زبان، نقش مجوز ادامه تحصیل را برای متقاضی در رشته مورد نظر را دارد. درصورتی که متقاضی نمره مورد نظر را کسب نکند، این دوره دوباره تکرار می‌شود. برای دریافت ویزای این نوع پذیرش تحصیلی (پذیرش مشروط)، با استناد بر مشروط بودن پذیرش و الزام برای گذراندن دوره زبان، نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد.

برای متقاضیان تحصیل در مدارس کانادا شرایط آسان‌تری در پیش است. برای دریافت پذیرش از مدارس کانادا، الزامی برای ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست. به‌عبارت دیگر، نه در مرحله درخواست برای پذیرش و نه در مرحله دریافت ویزا، متقاضی ملزم به ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست. در اینجا نکات بسیاری اهمیت پیدا می‌کنند؛ فردی که متقاضی تحصیل در مقطعی در کانادا است،برای برقراری ارتباط با همکلاسی‌ها و درک دروس نیاز به آشنایی با زبان انگلیسی دارد. بنابراین تحصیل در کانادا نیاز مبرم به دانش زبان انگلیسی دارد.

چگونه ویزای کار بعد از تحصیل در کانادا بگیریم

قوانین کشور کانادا برای جذب نیروی کارآمد، برنامه‌های متنوع پیش‌بینی نموده است. بسیاری از جوانان ایرانی، دریافت پذیرش تحصیلی را برمی‌گزینند تا علاوه‌بر افزایش دانش و کسب تجربه، فضای مناسبی برای دریافت اقامت پس از تحصیل ایجاد کنند؛ چراکه اشتغال به کار پاره‌وقت دانشجویی در حین تحصیل، رزومه قابل قبولی برای جستجوی کار تمام‌وقت پس از دوران تحصیل برشمرده می‌شود.

بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا، برای افزودن به کیفیت سیستم آموزشی فضایی را طراحی کرده‌اند تا دانشجو بتواند آموخته‌های تئوری خود را در فضای ملموس نیز محک بزند. در این برنامه که به co-op مشهور است، دانشجو پس از گذراندن واحدهای تئوری، به کارآموزی می‌پردازد و در ازای کار، حقوق نیز دریافت می‌کند.

در حین تحصیل در تمامی دانشگاه‌ها و کالج‌ها، صرف نظر از رشته و مقطع تحصیلی، اجازه کار نیمه‌وقت به دانشجو داده می‌شود. برای کار پاره‌وقت نیازی به ویزای کار نیست و با ویزای تحصیلی می‌توان به سراغ آن رفت. برای این منظور، پس از شروع ترم تحصیلی فرمی مبنی بر اجازه تحصیل به دانشجو داده می‌شود. با ارائه این فرم برای کارفرماها، می‌توان کار نیمه‌وقت داشت. توجه داشته باشید که کار دانشجویی نباید بیش از ۲۰ساعت در هفته باشد.

حداقل دستمزد برای هر ساعت کار دانشجویی در کانادا، ۱۰ دلار کانادا اعلام شده است؛ البته این میزان بسته به شهر محل تحصیل متفاوت است. به‌طور مثال دستمزد یک ساعت کار دانشجویی در ایالت کبک $۱۲٫۰۰، در ایالت بریتیش کلمبیا $۱۲٫۶۵و در ایالت آلبرتا $۱۳٫۶۰ دلار کانادا است.

دولت کانادا دانشجویانِ فارغ‌التحصیل از دانشگاه‌های این کشور را تشویق می‌کند تا وارد بازار کار شوند. به‌این منظور، ۹۰ روز پس از فارغ التحصیلی به متقاضی فرصت می‌دهند تا درخواست PGWPP را به ثبت برساند. به‌عبارتی دیگر، دانشجویی که دوره تحصیل وی به اتمام رسیده است، سه‌ماه از فردای فارغ‌التحصیلی زمان دارد تا برای ویزای (Post-Graduation Work Permit Program (PGWPP اقدام کند.

با برنامه PGWPP فارغ‌التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم اجازه دارند تا پس از دوره تحصیل در کانادا حضور داشته باشند و وارد بازار کار شوند. در این صورت با کسب سابقه کار از کانادا متقاضی می‌تواند برای اقامت دائم از طریق (Canadian Experience Class (CEC یا همان تجربه کانادایی اقدام نمایند. نکته حائز اهمیت این است که برای کار در کانادا پس از اتمام دوران تحصیل، متقاضی باید زمانی برای ویزای PGWPP اقدام کند که هنوز ویزای تحصیلی او معتبر است.

به شرایط متقاضی کار پس از تحصیل در فاصله زمانیِ پس از انقضای ویزای Study Permit و پیش از دریافت Work Permit، Implied Status گفته می‌شود و به فرد فارغ‌التحصیل اجازه کار نیز داده می‌شود. کاری که متقاضی در این مدت‌زمان انجام می‌دهد در سوابق کاری وی ثبت می‌شود. از زمان ورود به خاک کانادا تا پنج سال، دانشجو فرصت دارد تجربه تحصیلی و کاری در کانادا کسب کند تا بتواند برای اقامت اقدام کند.

هزینه تحصیل در ایالت کبک چقدر است

یکی از شهرهای مهاجرپذیر کانادا، شهر مونترآل است که مرکز ایالت کبک برشمرده می‌شود. این شهر بزرگ ایرانیان بسیاری را در دل خود جای داده است و مورد توجه بسیاری از متقاضیان ایرانی نیز قرار گرفته است. کبک در شرق کانادا واقع شده است و بزرگترین استان این کشور به شمار می‌رود. برخلاف دیگر ایالت‌های کانادا، زبان رسمی در ایالت کبک زبان فرانسوی است؛ بنابراین بسیاری از مراکز تحصیلی در این کشور به زبان فرانسوی تدریس می‌شود و از شروط دریافت پذیرش آن‌ها دانش این زبان است.

حال به بررسی دقیق هزینه‌های تحصیل و زندگی دانشجویی در این ایالت می‌پردازیم. دانشجویان خارجی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی کبک شده‌اند و دارای مجوز تحصیلی هستند، در هنگام دریافت مدرک تحصیلی در کبک، باید هزینه‌های مشخصی که مختص دانشجویان خارجی است پرداخت کنند.

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه:

دانشجویان بین‌المللی موظف به پرداخت هزینه‌های تعیین شده توسط وزارت آموزش عالی (MEES) هستند که شامل شهریه، بیمه درمانی و … می‌شود. با توجه به مدت زمان دوره تحصیل و تعداد واحدهای مربوط به این درس، که بسته به رشته متفاوت است، هزینه‌های دیگری مربوط به پروسه پذیرش، ثبت‌نام، وسایل و تجهیزات آموزشیِ ارائه شده توسط دانشگاه و … باید پرداخت شود. طبق اعلامیه سال ۲۰۱۷ از سوی اداره آمار کانادا، این هزینه حدود  ۲۲۹۳ دلار کانادا برآورد می‌شود. علاوه‌بر این هزینه که برای تمامی دانشجویان ثابت است (خواه خارجی، خواه بومی) هزینه تکمیلی برای دانشجویان خارجی نیز وجود دارد که این مبلغ از ۱۰۷۳۱ دلار تا ۱۳۸۶۴ دلار کانادا نوسان دارد.

هزینههای تحصیل در کالج:

براساس اعلامیه‌ای که سال ۲۰۱۷ منتشر شد و تا کنون نیز اعمال می‌شود، هزینه تحصیل در یک دوره تمام‌وقت آکادمیک در کالج‌های عمومی از ۵۶۸۲ دلار تا ۸۸۰۸ دلار کانادا برآورد شد. علاوه‌بر این مبلغ، هزینه‌های مربوط به پذیرش، ثبت‌نام، بیمه درمانی و … نیز همانند تحصیل در دانشگاه‌های کبک بر عهده دانشجو خواهد بود.

هزینه‌های زندگی در کبک کانادا:

 هزینه‌های زندگی در هر نقطه‌ای از جهان بستگی کامل به ذائقه افراد دارد اما با توجه بر معیار زندگی دانشجویی، برآورد هزینه‌هایی که اداره آمار کانادا منتشر کرده است، ماهانه حدود ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار است. هزینه حمل‌ونقل داخل شهر با اتوبوس و مترو حدود ۴۵ دلار کانادا، استفاده از تاکسی حدود ۱۰۰ دلار کانادا و هزینه خوردوخوراک، صرفه نظر از هزینه رستوران حدود ۳۰۰ دلار کانادا در ایالت کبک هزینه در بر دارد.

آیا می‌توان در کانادا رایگان تحصیل کرد

یکی از رویاهای دست‌نیافتنی ایرانیان، تحصیل رایگان در کانادا است. با اینکه هزینه تحصیل در کانادا به نسبت دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان کمتر است اما تحصیل رایگان در این کشور رویایی دور از واقعیت است؛ چراکه دست‌یابی به بورس تحصیلی نیز شرایط و ضوابط پیچیده‌ای دارد؛ شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی، شرایط سنی و سوابق تحصیلی از جمله نکات مهم در این مقوله است.

هزینه تحصیل در کانادا برای دانشجویان غیربومی بطور متوسط سالانه در مقطع کارشناسی ؟ دلار و در مقطع کارشناسی ارشد ۱۶۲۵۲ دلار است که در کنار هزینه زندگی باید متحمل شد. البته هزینه تحصیل در برخی رشته‌ها همچون زیرشاخه‌های پزشکی و MBA در کانادا بسیار بیش از این مبلغ گزارش شده است.

دو راه پیش روی دانشجویان بین المللی در مسیر هدف تحصیل رایگان در کانادا وجود دارد؛ مورد اول دریافت بورس تحصیلی از کشور کانادا است که همان‌طور که گفتیم برای دانشجویان ایرانی شرایط دشواری دارد. مورد دوم دریافت بورس از وزارت علوم و تحقیقات و فناوری ایران است که دریافت آن برخلاف تصور عموم، برای هر سه مقطعِ کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکترا امکان‌پذیر است.

برنامه‌های متنوع اعطا بورس تحصیلی در کانادا در سه قسم صورت می‌گیرد. البته شمار محدودی از آن‌ها شامل دانشجویان بین‌المللی و خصوصا ایرانی می‌شود. با دریافت بورس می‌توانید علاوه‌بر هزینه‌های مربوط به شهریه، از مزایایی چون برخورداری از کمک‌هزینه‌های خرید منابع آموزشی، اقامتگاه، حمل‌ونقل داخل شهر محل تحصیل و … بهره‌مند شوید. کمک‌هزینه‌های تحصیلی کانادا را می‌توان به سه دسته تقسیم بندی کرد:

Scholarships (fellowship) به دانشجویان با سطح بالای علمی (معدل بالا، دارای مقاله علمی و سطح بالای زبان انگلیسی) تعلق می‌یابد.

Grants و bursaries بدون توجه به سوابق تحصیلی ارائه می‌شود اما تنها به دانشجویان کانادایی اختصاص یافته است.

لازم به ذکر است که به دانش‌آموزان بین‌المللیِ متقاضی برای تحصیل در مدارس کانادا بورس تعریف نشده است. همان‌طور که می‌دانید مدارس کانادایی به سه نوع دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی تقسیم می‌شود؛ مدارس دولتی برای کانادایی‌ها و افرادی که PR کانادا را دریافت کرده‌اند، رایگان است. البته برخی مدارس در پذیرش‌های محدود تخفیف‌های چشمگیری را ارائه می‌دهند.

هزینه یک سال تحصیل در کانادا چقدر است

سیستم آموزشی کانادا شرایطی را فراهم آورده که توجه بسیاری از پژوهشگران و علاقه‌مندان به کسب علم را به خود جلب کرده است. علاوه‌براین، امکانات رفاهی و شرایط زندگی در کانادا، نام این کشور را در سکوهای نخست جهانی قرار داده و قلم نقش‌آفرین آفرینش این سرزمین را به زیباترین کشور جهان بدل کرده است؛ پس بی‌راه نیست، بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، این کشور را مقصد خود برمی‌گزینند. نکته حائض اهمیت در گزینش کانادا، هزینه‌های زندگی است که در ادامه به تفضیل به آن می‌پردازیم.

در میان کشورهای انگلیسی زبان هزینه‌های زندگی در کانادا به نسبت ارزان‌تر از استرالیا، انگلیس و امریکا است. برآورد سایت آمار این کشور برای یک‌سال زندگی در کانادا حداقل ۱۲۰۰۰ دلار کانادا است. البته این مبلغ برای زندگی دانشجویی تخمین زده می‌شود. به‌عبارت دیگر، یک دانشجو که در کانادا اشتغال به تحصیل دارد، ماهانه ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار کانادا هزینه زندگی دارد.

در کنار هزینه‌های زندگی، شهریه دانشگاه یا کالج نیز مطرح است. شهریه‌های مراکز آموزشی بر اساس نوع رشته متفاوت است. علاوه بر آن، دانشگاه‌های سراسر کانادا نیز شهریه‌های متفاوتی برای یک رشته مشخص در نظر گرفته‌اند. اما با وجود همه این‌ها، به‌طور کلی می‌توان گفت، شهریه دانشگاه‌ها در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد سالانه از ۱۴هزار تا ۱۷هزار دلار کانادا برآورد می‌شود. شهریه کالج‌های کانادا نیز سالانه از ۷هزار دلار شروع می‌شود و بسته به رشته تا ۲۰هزار دلار نیز می‌رسد.

افزون‌بر شهریه مراکز آموزشی و هزینه‌های زندگی که باید در هنگام اقدام در حساب متقاضی موجود باشد، بیشتر مراکز آموزشی مبلغی تحت عنوان اپلیکیشن فی application fee برای بررسی مدارک دانشجو در مرحله پذیرش دریافت می‌کنند.

یکی از شروط برخی دانشگاه‌ها یا کالج‌ها، دریافت شهریه یکساله در هنگام ثبت‌نام است؛ بنابراین متقاضی باید آمادگی پرداخت این مبلغ را در هنگام اقدام داشته باشد. برای اقناعِ آفیسر ویزا، گواهی تمکن مالی یکساله باید در کنار دیگر مدارک ارائه شود. همان‌طور که گفتیم، این مبلغ از سال ۲۰۱۷ حدود سه‌هزار دلار کانادا اعلام شده است که در هنگام درخواست برای ویزا، باید در حساب جاری متقاضی موجود باشد.

تحصیل در مدارس کانادا نیز مورد توجه بسیاری از خانواده قرار می‌گیرد؛ این مبلغ برای مدارس دولتی ۱۳هزار تا ۱۵ دلار کانادا ذکر شده و برای مدارس خصوصی ۸هزار تا ۳۰هزار دلار کانادا برآورد می‌شود. شهریه مدارس شبانه‌روزی نیز از ۳۰هزار دلار کانادا به بالا است. لازم به ذکر است که هزینه درخواست ویزای کانادا ۴۲۰ دلار است.

شرط معدل برای تحصیل در کانادا چقدر است

دریافت پذیرش از مدرسه، کالج یا مدارس کانادا رویای بسیاری از ایرانیان است. برای به حقیقت پیوستن این آرزو، شرط‌هایی وجود دارد که باید فراهم شود و مراحلی که باید طی شود. یکی از این شروط اکید اما قابل حل، شرط معدل در دریافت ویزا و پذیرش است. البته شرط معدل برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشورهای مختلف، متفاوت است. باید توجه داشت که اهمیت شرط معدل برای تحصیل در کانادا بستگی به مقطع تحصیلی و رشته مورد نظر دارد.

به‌طور کلی، برای تحصیلات عالیه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد حداقل معدل ۱۴ مورد نیاز است. برای تحصیل در کالج‌های کانادا باید مدرک پیش‌دانشگاهی با حداقل معدل ۱۲ ارائه شود. اما در این میان دانشگاه یا کالج‌هایی نیز وجود دارند که راهکارهایی را برای متقاضیان با معدل پایین‌تر ارائه می‌دهند.

همان‌طور که گفته شد، شرط معدل برای دریافت پذیرش نسبت به رشته و مرکز آموزشی متفاوت است. برای مثال، تحصیل در رشته پزشکی و زیرشاخه‌های آن در مراکز آموزش عالیِ کانادا معدل بالای ۱۵ نیاز دارد. رشته‌های فنی و هنری نیز بسته به زیرشاخه‌های آن‌ها شرط معدل خاصی مورد نظر دانشگاه‌هاست.

توجه داشته باشید که برای دریافت پذیرش از این رشته‌ها، علاوه‌بر معدل و مدرک زبان، نیاز به ارائه دادن پورت فولیو دارد. متقاضی شرکت در این رشته‌ها، باید سوابق تخصصی خود را همراه با دیگر مدارک مورد نظر ارسال کند. در بیشتر مراکز تحصیلی عالی جهان، معیار برای ارزیابی معدل مقیاس ۵ یا ۲۰ است، اما در کشور کانادا این مقیاس ۴ یا ۹ است.

نشان معادل معدل%معدل
+A۹۲-۱۰۰۴٫۳۳
A۸۸-۹۱۴
-A۸۵-۸۷۳٫۶۷
+B۸۲-۸۴۳٫۳۳
B۷۸-۸۱۳
-B۷۵-۷۷۲٫۶۷
+C۷۲-۷۴۲٫۳۳
C۶۸-۷۱۲
-C۶۵-۶۷۱٫۶۷
D۵۵-۶۴۱
F۰-۵۴

۰

برای درخواست پذیرش از دانشگاه یا کالج مشخص، متقاضی موظف است شرایط و وضعیت تحصیلی خود را مطابق با قوانین و شروط دانشگاه یا کالج هماهنگ کند؛ اما مجموعه راویژ بر اساس شرایط و سواق تحصیلی متقاضی برای مرکز آموزشی مناسب اقدام می‌کند.

کارشناسان و مشاوران کارآزموده در راویژ با بررسی شرایط متقاضی پذیرش تحصیلی و شناخت کافی از جزئیات مراکز آموزشی، اقدام به دریافت پذیرش و درخواست ویزا می‌کنند تا شرط قبولی متقاضی بیشتر شود و راه‌های پرپیچ و خم پیش رو، هموارتر گردد.

علاوه‌بر مراکز آموزشی، شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی در کنار دیگر موارد همچون مدرک زبان انگلیسی، وقفه تحصیلی و …  برای آفیسر پرونده ویزا نیز اهمیت دارد. همان‌طور که می‌دانید، پس از دریافت پذیرش تحصیلی برای ویزا اقدام می‌شود و تمامی موارد گفته شده در مرحله درخواست ویزا نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد.

برخلاف شرط ارائه مدرک زبان انگلیسی، داشتن معدل مناسب برای دریافت پذیرش از مدارس کانادا اهمیت دارد. اما میزان مشخص شده برای این نمره، شرایط را برای دانش‌آموزان متقاضی پیچیده نمی‌کند؛ تنها کافی‌ست کارنامه آخرین پایه تحصیلی با معدل بالای ۱۰ صادر شده باشد.

آیا می‌توان بدون مدرک زبان (آیلتس) در کانادا تحصیل کرد

هرساله قوانین پذیرش تحصیلی و ویزا دچار تغییر و به‌روز رسانی می‌گردد و بالطبع برخی راه‌‎های آسان برای اعزام دانشجو نیز دچار تغییراتی می‌شوند. چگونگی مراحل دریافت پذیرش تحصیلی نیز از این طریقه دور نمانده و هرساله تغییراتی در روند پذیرش و نحوه اخذ ویزای تحصیلی اتفاق می‌افتد. از سال ۲۰۱۹ برای متقاضی تحصیل در کانادا که توانایی ارائه مدرک معتبری برای زبان انگلیسی ندارد، شرایط آسان‌تری به‌وجود آمده است.

آشنایی با زبان انگلیسی برای زندگی در یک کشور انگلیسی‌زبان از الزامات است؛ چراکه پیش از هر چیز برای ایجاد ارتباط با دیگران در محیط کار یا تحصیل نیاز به یادگیری زبان مطرح می‌شود. اکثر قریب به اتفاق منابع آموزشی نیز به زبان انگلیسی مکتوب شده‌اند. با این حال، بسیاری از مهاجران مقصد کانادا، مدرک معتبر و دانش زبان انگلیسی کافی ندارند. از این‌رو، جهت تسهیل کردن امور پذیرش و ویزا برای این دسته از افراد، با ایجاد دوره زبان انگلیسی، شرط ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۵٫۵ را برچید و در عوض کسب نمره قانع‌کننده از دوره زبان انگلیسی را شرط دریافت پذیرش قرار داده است.

دریافت پذیرش مشروط از دانشگاه‌ها یا کالج‌ها به این معناست که متقاضی پیش از آغاز دوره تخصصی تحصیلی، ملزم به گذراندن دور زبان انگلیسی است. طول این دوره بستگی به میزان آشنایی متقاضی به زبان انگلیسی دارد. در واقع این دانش زبان متقاضی است که طول دوره و در پی آن میزان شهریه را مشخص خواهد کرد. نمره کسب شده از این دوره نقش مجوز ادامه تحصیل را برای متقاضی بازی می‌کند. درصورتی که متقاضی نمره مورد نظر را کسب نکند، این دوره دوباره تکرار می‌شود. برای دریافت ویزای این نوع پذیرش تحصیلی، با استناد بر مشروط بودن پذیرش و الزام برای گذراندن دوره زبان، نیازی به ارائه مدرک زبان ندارد.

برای دریافت پذیرش افراد زیر ۱۸ سال و تحصیل در مدارس کانادا، الزامی برای ارائه مدرک زبان انگلیسی نیست. به‌عبارت دیگر، نه در مرحله درخواست برای پذیرش و نه در مرحله دریافت ویزا، نیاز و الزامی برای ارائه مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد. اما پیشنهاد می‌شود پیش از اقدام برای پذیرش، مراحل مورد نیاز برای آشنایی با زبان انگلیسی طی شود؛ چرا که زبان انگلیسی تنها وسیله برای برقراری ارتباط با همکلاسی‌هاست. علاوه‌بر این، برای درک نکات در مدرسه و یادگیری از طریق کتب آموزشی، تنها از طریق زبان انگلیسی صورت می‌گیرد.

قوانین کار دانشجویی در کانادا چگونه است

شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه یا اقامتگاه و … هر دانشجویی را به سمت کار نیمه‌وقت سوق می‌دهد. با توجه به هزینه‌های زندگی در کشور کانادا، اکثر متقاضیان تحصیل در این کشور از لحظه پذیرش به فکر یافتن کار نیمه‌وقت هستند. هر دانشجویی که در دوره‌های آموزشی کانادا شرکت کند، اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را با همان ویزای تحصیلی دارد.

مهمترین شرط کار در کانادا در حین تحصیل، داشتن پذیرش به‌صورت تمام‌وقت از دانشگاه‌ها یا دیگر مراکز آموزشی این کشور است که در نتیجه آن مجوز تحصیلی دریافت کرده باشد. در این صورت، دانشجو می‌تواند شغل پاره‌وقت داشته باشد. البته باید توجه داشت در صورتی متقاضی دانشجو محسوب می‌شود که به‌صورت حضوری و تمام‌وقت در این مراکز مشغول به تحصیل باشد.

همان‌طور که در تمامی شهرهای جهان مرسوم است، میزان درآمد در کانادا نیز بسته به شهرها و ایالت‌های مختلف، متنوع است. برای مثال، حقوق یک‌ساعت کار در آلبرتا ۱۳ دلار کانادا است و در ایالت سسکچوان برای هر ساعت کار مبلغ $۱۰٫۹۶ درنظر گرفته شده است. در جدول زیر به تفکیک استان‌ها حداقل حقوق دریافتی به ازای هرساعت کار مشخص شده است.

نام استانحقوق به ازای یک ساعت کار
آلبرتا$۱۳٫۶۰
بریتیش کلمبیا$۱۲٫۶۵
منیتوبا$۱۱٫۱۵
نیوبرانزویک$۱۱٫۲۵
نیوفاندلند و لابرادور$۱۱٫۱۵
نواسکوشیا$۱۱٫۰۰
اونتاریو$۱۴٫۰۰
جزیره پرنس ادوارد$۱۱٫۵۵
کبک$۱۲٫۰۰
سسکچوان$۱۰٫۹۶

تجربه کار دانشجویی برای یافتن شغل در دوران پس از تحصیل تاثیرگذار است؛ چراکه دانشجو در حین آموختن تخصص مورد نظر، تجربه کافی در زمینه کار کردن در کانادا را نیز کسب می‌کند و خود را برای بازار کار کانادا در دوران پس از تحصیل آماده می‌کند. با داشتن این تجربه می‌توانید نظر کارفرماها را نیز به خود جلب کنید. یکی دیگر از نکات مورد توجهِ کارفرما، داشتن دانش زبان‌انگلیسی است. با افزودن بر دانش زبان خود راه‌های دریافت پذیرش و ویزا، ارتباطات و کار تمام‌وقت در آینده را تسهیل خواهید کرد.

لازم است بدانید، متقاضیان کار در کانادا به‌طور کلی نیاز به داشتن سین نامبر (Social Insurance Number) کانادا یا همان شماره تامین اجتماعی کشور کانادا است. پس از ورود به خاکاین کشور و آغاز دوران تحصیل، متقاضی با ارائه مسندات مبنی بر دانشجو بودنش، باید برای دریافت این کد اقدام کند. توجه داشته باشید که شماره سین نامبر افراد مقیم با دانشجویان یا افرادی که با ویزای کار به کانادا آمده‌اند متفاوت است و کارفرما پس از رویت سین نامبر به ساعات مجاز و نوع ویزا پی می‌برد.

آیا می‌توان حین تحصیل در کانادا کار دانشجویی انجام داد

علاوه‌بر زیبایی‌های طبیعت کانادا که نام این کشور را در شمار زیباترین‌های جهان قرار داده، سیستم آموزشی منحصربه‌فرد این کشور نیز باعث شهرت کانادا شده است. مراکز آموزشیِ بی‌شمار کانادا تمامی رشته‌های تخصصی و مطرح تحصیلی را پوشش می‌دهد و امکان کار حین تحصیل در کانادا را نیز برای دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده است.

شهریه‌های اغلب رشته‌های تحصیلیِ دانشگاه‌های معتبر کانادا، هر دانشجویی را مجاب می‌کند که برای یافتن کار در حین تحصیل اقدام کنند. درکنار شهریه دانشگاه، دیگر هزینه‌های جانبی زندگی اعم از تهیه مسکن، سرگرمی و خورد و خوراک، و … دانشجو را به این فکر می‌اندازد که از مزیت کار حین تحصیل در کانادا استفاده کند تا بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهد.

یکی از مهم‌ترین شرط‌های کار در کانادا در حین تحصیل این است که متقاضی به صورت تمام‌وقت در یکی از دانشگاه‌ها یا دیگر مراکز آموزشی این کشور ثبت‌نام کند و در پی آن مجوز تحصیلی داشته باشد. در این صورت، دانشجو می‌تواند شغل پاره‌وقت داشته باشد؛ به‌عبارت دیگر، دانشجو این اجازه را دارد که حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

درآمد کار دانشجویی در کانادا :

به‌طور معمول، درآمد در کانادا به دو صورت درآمد به ازای هر ساعت کاری (Pay per Hour) و درآمد به صورت سالانه ( Salary) محاسبه می‌شود. درآمد به ازای هر ساعت کاری نوع رایج‌تر است و درآمد سالانه در بیشتر مواقع برای کار تمام‌وقت در نظر گرفته می‌شود. جالب است بدانید، حقوق پرسنل معمولا دو هفته یک بار پرداخت می‌شود، اما هیچ تفاوتی بین حداقل حقوق کار دانشجویان خارجی در کانادا و کار افرادی که در کانادا متولد شده‌اند، وجود ندارد. کار دانشجویی نیمه‌وقت در کانادا به دو نوع کار در محیط دانشگاه (On-campus) و کار در خارج از محیط دانشگاه (Off-campus) تقسیم می‌شود.

ارائه تجربه کاری برای کارفرما جزء الزامات و شرط‌های مهم برای کار تمام‌وقت است. بسیاری از دانشجویان به دلیل اهمیت تجربه کاری، تمایل به کار در حین تحصیل دارند. برخی از کالج‌ها بدون نیاز به مجوز کار (work permit)  شرایط کار را برای دانشجویان مهیا می‌کند و به برنامه co-op معروف است. سیستم آموزشی در این کالج‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده است که دانشجو در دوره اولیه ملزم به سپری کردن واحدهای تئوری است و در مرحله بعدی با کار در زمینه تخصص، واحدهای تئوری پیشین را به صورت عملی طی خواهد کرد. توجه داشته باشید که برای آغاز مرحله دوم سطح زبان متقاضی و نمرات کسب شده از دوره اول مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آیا می‌توان پس از تحصیل در کانادا اقامت گرفت

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا به قصد کار پس از دوره تحصیل، این کشور را مقصد خود قرار می‌دهند. اهمیت این موضوع برای متقاضیان تحصیل در کانادا تا حدی است که پیش از انتخاب رشته و نوع دانشگاه به بازار کار آن رشته در کانادا توجه می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، هر دانشجویی در حین تحصیل، صرف نظر از مقطع یا رشته تحصیلی، اجازه ۲۰ساعت کار در هفته را دارد. این فرصت می‌تواند رزومه خوبی برای یافتن کار در دوران پس از تحصیل رقم بزند.

پس از دوران تحصیل و تا پایان اعتبار ویزای تحصیلی، دانشجو موظف است کار تمام‌وقت پیدا کند. هزینه بالایی که دانشجو برای دریافت پذیرش و تحصیل در کانادا متقبل شده است، وی را به سوی کار در این کشور و به دست آوردن دوباره این هزینه‌ها سوق می‌دهد. در این صورت متقاضی می‌تواند از برنامه (PGWPP) یا Graduation Work Permit Program استفاده کند؛ همان‌طور که عنوان این برنامه نمایان می‌کند، دانشجویی که یک مقطع تحصیلی را در کشور کانادا گذرانده باشد، مجوز ورود به این پروسه را دارد.

شرایط مورد نیاز برای اقدام (برنامه PGWPP):

 • متقاضی باید به صورت مداوم و تمام‌وقت در کشور کانادا تحصیل کرده باشد.
 • متقاضی باید یک مقطع تحصیلی را در کانادا به اتمام رسانده باشد؛ به‌عبارتی دیگر، بیش از۸ ماه (۹۰۰ ساعت) در مراکز آموزشی این کشور تحصیل کرده باشد.
 • متقاضی باید در زمان اقدام حداقل ۱۸ سال داشته باشد.
 • ویزای تحصیلی متقاضی در زمان اقدام باید معتبر باشد .
 • متقاضی موظف است طی ۹۰ روز پس از دریافت نامه تاییدیه، برای دریافت PGWPP اقدام کند. نامه تاییدیه از سوی موسسات آموزش تکمیلی؛ مانند کالج، دانشگاه، آکادمی‌های تجارت و … به‌عنوان گواهی پایان دوره تحصیلات صادر می‌شود و صرفا مدرک فارغ‌التحصیلی نیست.

دانشجویانی که پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی خود در کانادا موفق به یافتن شغل مورد نظر شوند، موظف هستند با توجه به شغل آن‌ها درصدی مالیات پرداخت کنند. پس از این مرحله دانشجو می‌تواند برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در کانادا اقدام کند. لازم به ذکر است که در بیشتر موارد ویزاهای مختلف می‌توانند به نوع دیگری از ویزا تبدیل شوند؛ مثلاً تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در کانادا ممکن و میسر است و دانشجویان از این طریق می‌توانند به اقامت پس از تحصیل در کانادا دست پیدا یابند.

اگر متقاضی تحصیل در کانادا به همراه همسرش وارد خاک کانادا شود، برای متقاضی ویزای تحصیلی صادر می‌شود و محدودیت کار ۲۰ ساعت در هفته را دارد؛ اما ویزایی که برای همسرش صادر می‌شود، اجازه داشتن شغل تمام‌وقت را به او می‌دهد. به این ترتیب راه دستیابی به اقامت پس از تحصیل برای متقاضی هموارتر خواهد بود.

حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای پذیرش دانشجویی کانادا چیست

برای اخذ اقامت کشورهای اروپایی یا کانادا بسیاری روش دریافت ویزای تحصیلی را برمی‌گزینند. یکی از شروط دریافت پذیرش از کالج‌ها یا دانشگاه‌های کشورهای فوق، اثبات دانش زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد است. همان‌طور که می‌دانید، کشور کانادا انگلیسی زبان است؛ گرچه دریافت پذیرش از برخی دانشگاهای ایالت کبک نیاز به دانش زبان فرانسوی نیز احساس می‌شود.

به همین منظور برای دریافت پذیرش نیاز به ارائه مدرک مبتنی بر دانش زبان انگلیسی است. نمرات درخور پذیرش جهت آزمون تافل کتبی ۵۵۰ (کامپیوتری ۲۱۳) یا ۵۸۰ (۲۳۷)، آزمون آیلتس ۶ تا ۷ و آزمون ۵/۴ تا ۵/۵ Can-Test است. بسیاری از دانشگاه‌ها ملاک را آزمون آیلتس می‌دانند؛ پس اگر تا کنون در هیچ آزمون بین‌المللی برای سنجش دانش زبان خود شرکت نکرده‌اید، پیشنهاد ما مدرک آیلتس برای ارائه به دانشگاه یا کالج مقصد در کانادا است.

برای دریافت پذیرش از تمامی دانشگاه‌های کانادایی، ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ یا معادل آن در آزمون های CAEL, CELPIP, TOEFL iBT برای ورود مستقیم به دوره‌های تحصیلی ضروری است. البته برای تحصیل در مقاط بالاتر نمره بالاتری نیز باید ارائه شود؛ همان‌طور که گفتیم برای تحصیل در مقطع لیسانس حداقل نمره ۶.۵، برای مقطع ارشد حداقل نمره ۷ و برای دکترا نمره ۷٫۵ به بالا مورد نیاز است. اما  تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان یا با مدرک زبان پایین‌تر از نمره مورد نظر نیز ممکن است. در این صورت پذیرش دانشجو به‌صورت مشروط خواهد بود و در صورت کسب نمره مورد نظر یا رسیدن به سطح زبان مناسب، دوره آکادمیک دانشگاه یا کالج پذیرفته شده شروع می‌شود.

با توجه به اهمیت زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در کانادا، بسیاری از کالج‌ها یا دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری دوره زبان کرده‌اند. به‌عبارتی دیگر، درصورت نداشتن نمره زبان از مدرک‌های معتبر بین‌المللی، پیش از شروع واحدهای تخصصی رشته مورد نظر، کلاس زبان انگلیسی به‌صورت پیش‌نیاز ارائه می‌شود. دلیل توجه اکید به زبان انگلیسی این است که واحدهای درسی در دانشگاه یا کالج به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

لازم به‌ذکر است که برای تحصیل در مدارس کانادا و اخذ پذیرش، هیچ نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد. البته برخی مدارس کانادا، تست تعیین سطح زبان دارند و پیش از ثبت‌نام شما این تست را برگزار می‌کنند. در صورت کامل نبودن دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی، دوره‌های پیش‌نیاز به شما تعلق خواهد گرفت.

آیا برای تحصیل دانش‌آموزی در کانادا به مدرک زبان نیاز است

پرورش استعدادهای فرزندان یکی از دغدغه‌های پدران و مادران است که آن‌ها را به‌سوی تصمیم به دریافت پذیرش تحصیلی برای فرزندانشان سوق می‌هد. سیستم آموزشی بی‌نظیر کانادا در کنار دیگر مزایای تحصیل در این کشور، موجب شده تا اولین انتخاب متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باشد. دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا چندان دشوار نیست اما نیازمند توجه به نکاتی‌ست که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

با اینکه دانش زبان انگلیسی برای تحصیل در خارج از کشور، آن هم به مقصد کشوری انگلیسی زبان از ضروریات است، دریافت پذیرش از مدارس کانادا الزامی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارد. پیشنهاد نیلگام به مخاطبان خود و متقاضیان تحصیل درمدارس کانادا آشنایی به زبان انگلیسی است. علیرغم عدم الزام به ارائه مدرک زبان، دانش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا راحت‌تر با همکلاسی‌ها ارتباط برقرار کند. فراموش نکنید که تدریس در مدارس به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و اگر دانش‌آموز متوجه درس‌گفتارها نشود، زمان زیادی را از دست خواهد داد. هرچند در روزهای ابتدایی ورود به کانادا و آغاز سال تحصیلی، کلاس‌های زبان نیز همگام با دروس آموزشی آغاز می‌شود.

همان‌طور که گفتیم برای دریافت پذیرش تحصیلی الزامی به داشتن مدرک زبان نیست اما برای قانع کردن آفیسر ویزا در مرحله بعدی اقدام برای تحصیل در مدارس کانادا، دانش زبان انگلیسی اهمیت پیدا می‌کند. پس اگر تصمیم دارید فرزندانتان را برای تحصیل روانه کشور پهناور کانادا کنید، پیش از هرچیز دیگر آن‌ها را به کلاس زبان بفرستید.

شرایط سنی برای دریافت پذیرش از مدارس کانادا چندان اهمیتی ندارد اما برای افیسر ویزا مهم است؛ به همین دلیل، پیشنهاد ما به والدین دانش‌آموزان این است که برای فرزندان بالای ده‌سال جهت پذیرش و اخذ ویزا اقدام کنند. کم‌تر بودن سن متقاضی منجر به ریجکت ویزا خواهد شد.

نکته قابل توجه دیگر در مقوله اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا، داشتن تمکن مالی کافی است. بسیاری از مدارس کانادا، شهریه یک‌سال تحصیلی را در زمان ثبت‌نام دریافت می‌کنند. علاوه‌بر مخارج مدرسه، ارائه هزینه یکسال زندگی دانش‌آموز و همراهش در حین اقدام برای ویزای تحصیلی از موارد بسیار مهم اخذ ویزای تحصیلی کانادا برشمرده می‌شود.

برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیاز است فردی را به عنوان قیم به مدرسه معرفی کنید. این فرد که می‌تواند کانادایی باشد یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد، چه در حضور یکی از والدین و چه بدون حضور آن‌ها در خاک این کشور، مسئولیت دانش‌آموز را بر عهده دارد. برخی از مدارس خصوصی کانادا در یافتن قیم به والدین دانش‌آموزان کمک می‌کنند. در غیر این صورت، همکاران ما در یافتن فردی مسئولیت‌پذیر شما را یاری خواهند کرد.

قوانین کار دانشجویی در کانادا چگونه است

شهریه دانشگاه، هزینه خوابگاه یا اقامتگاه و … هر دانشجویی را به سمت کار نیمه‌وقت سوق می‌دهد. با توجه به هزینه‌های زندگی در کشور کانادا، اکثر متقاضیان تحصیل در این کشور از لحظه پذیرش به فکر یافتن کار نیمه‌وقت هستند. هر دانشجویی که در دوره‌های آموزشی کانادا شرکت کند، اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را با همان ویزای تحصیلی دارد.

مهمترین شرط کار در کانادا در حین تحصیل، داشتن پذیرش به‌صورت تمام‌وقت از دانشگاه‌ها یا دیگر مراکز آموزشی این کشور است که در نتیجه آن مجوز تحصیلی دریافت کرده باشد. در این صورت، دانشجو می‌تواند شغل پاره‌وقت داشته باشد. البته باید توجه داشت در صورتی متقاضی دانشجو محسوب می‌شود که به‌صورت حضوری و تمام‌وقت در این مراکز مشغول به تحصیل باشد.

همان‌طور که در تمامی شهرهای جهان مرسوم است، میزان درآمد در کانادا نیز بسته به شهرها و ایالت‌های مختلف، متنوع است. برای مثال، حقوق یک‌ساعت کار در آلبرتا ۱۳ دلار کانادا است و در ایالت سسکچوان برای هر ساعت کار مبلغ $۱۰٫۹۶ درنظر گرفته شده است. در جدول زیر به تفکیک استان‌ها حداقل حقوق دریافتی به ازای هرساعت کار مشخص شده است.

نام استانحقوق به ازای یک ساعت کار
آلبرتا$۱۳٫۶۰
بریتیش کلمبیا$۱۲٫۶۵
منیتوبا$۱۱٫۱۵
نیوبرانزویک$۱۱٫۲۵
نیوفاندلند و لابرادور$۱۱٫۱۵
نواسکوشیا$۱۱٫۰۰
اونتاریو$۱۴٫۰۰
جزیره پرنس ادوارد$۱۱٫۵۵
کبک$۱۲٫۰۰
سسکچوان$۱۰٫۹۶

تجربه کار دانشجویی برای یافتن شغل در دوران پس از تحصیل تاثیرگذار است؛ چراکه دانشجو در حین آموختن تخصص مورد نظر، تجربه کافی در زمینه کار کردن در کانادا را نیز کسب می‌کند و خود را برای بازار کار کانادا در دوران پس از تحصیل آماده می‌کند. با داشتن این تجربه می‌توانید نظر کارفرماها را نیز به خود جلب کنید. یکی دیگر از نکات مورد توجهِ کارفرما، داشتن دانش زبان‌انگلیسی است. با افزودن بر دانش زبان خود راه‌های دریافت پذیرش و ویزا، ارتباطات و کار تمام‌وقت در آینده را تسهیل خواهید کرد.

لازم است بدانید، متقاضیان کار در کانادا به‌طور کلی نیاز به داشتن سین نامبر (Social Insurance Number) کانادا یا همان شماره تامین اجتماعی کشور کانادا است. پس از ورود به خاکاین کشور و آغاز دوران تحصیل، متقاضی با ارائه مسندات مبنی بر دانشجو بودنش، باید برای دریافت این کد اقدام کند. توجه داشته باشید که شماره سین نامبر افراد مقیم با دانشجویان یا افرادی که با ویزای کار به کانادا آمده‌اند متفاوت است و کارفرما پس از رویت سین نامبر به ساعات مجاز و نوع ویزا پی می‌برد.

آیا می‌توان حین تحصیل در کانادا کار دانشجویی انجام داد

علاوه‌بر زیبایی‌های طبیعت کانادا که نام این کشور را در شمار زیباترین‌های جهان قرار داده، سیستم آموزشی منحصربه‌فرد این کشور نیز باعث شهرت کانادا شده است. مراکز آموزشیِ بی‌شمار کانادا تمامی رشته‌های تخصصی و مطرح تحصیلی را پوشش می‌دهد و امکان کار حین تحصیل در کانادا را نیز برای دانشجویان بین‌المللی فراهم نموده است.

شهریه‌های اغلب رشته‌های تحصیلیِ دانشگاه‌های معتبر کانادا، هر دانشجویی را مجاب می‌کند که برای یافتن کار در حین تحصیل اقدام کنند. درکنار شهریه دانشگاه، دیگر هزینه‌های جانبی زندگی اعم از تهیه مسکن، سرگرمی و خورد و خوراک، و … دانشجو را به این فکر می‌اندازد که از مزیت کار حین تحصیل در کانادا استفاده کند تا بخشی از هزینه‌ها را پوشش دهد.

یکی از مهم‌ترین شرط‌های کار در کانادا در حین تحصیل این است که متقاضی به صورت تمام‌وقت در یکی از دانشگاه‌ها یا دیگر مراکز آموزشی این کشور ثبت‌نام کند و در پی آن مجوز تحصیلی داشته باشد. در این صورت، دانشجو می‌تواند شغل پاره‌وقت داشته باشد؛ به‌عبارت دیگر، دانشجو این اجازه را دارد که حداکثر ۲۰ ساعت در هفته کار کند.

درآمد کار دانشجویی در کانادا :

به‌طور معمول، درآمد در کانادا به دو صورت درآمد به ازای هر ساعت کاری (Pay per Hour) و درآمد به صورت سالانه ( Salary) محاسبه می‌شود. درآمد به ازای هر ساعت کاری نوع رایج‌تر است و درآمد سالانه در بیشتر مواقع برای کار تمام‌وقت در نظر گرفته می‌شود. جالب است بدانید، حقوق پرسنل معمولا دو هفته یک بار پرداخت می‌شود، اما هیچ تفاوتی بین حداقل حقوق کار دانشجویان خارجی در کانادا و کار افرادی که در کانادا متولد شده‌اند، وجود ندارد. کار دانشجویی نیمه‌وقت در کانادا به دو نوع کار در محیط دانشگاه (On-campus) و کار در خارج از محیط دانشگاه (Off-campus) تقسیم می‌شود.

ارائه تجربه کاری برای کارفرما جزء الزامات و شرط‌های مهم برای کار تمام‌وقت است. بسیاری از دانشجویان به دلیل اهمیت تجربه کاری، تمایل به کار در حین تحصیل دارند. برخی از کالج‌ها بدون نیاز به مجوز کار (work permit)  شرایط کار را برای دانشجویان مهیا می‌کند و به برنامه co-op معروف است. سیستم آموزشی در این کالج‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده است که دانشجو در دوره اولیه ملزم به سپری کردن واحدهای تئوری است و در مرحله بعدی با کار در زمینه تخصص، واحدهای تئوری پیشین را به صورت عملی طی خواهد کرد. توجه داشته باشید که برای آغاز مرحله دوم سطح زبان متقاضی و نمرات کسب شده از دوره اول مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آیا می‌توان پس از تحصیل در کانادا اقامت گرفت

بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا به قصد کار پس از دوره تحصیل، این کشور را مقصد خود قرار می‌دهند. اهمیت این موضوع برای متقاضیان تحصیل در کانادا تا حدی است که پیش از انتخاب رشته و نوع دانشگاه به بازار کار آن رشته در کانادا توجه می‌کنند. همان‌طور که می‌دانید، هر دانشجویی در حین تحصیل، صرف نظر از مقطع یا رشته تحصیلی، اجازه ۲۰ساعت کار در هفته را دارد. این فرصت می‌تواند رزومه خوبی برای یافتن کار در دوران پس از تحصیل رقم بزند.

پس از دوران تحصیل و تا پایان اعتبار ویزای تحصیلی، دانشجو موظف است کار تمام‌وقت پیدا کند. هزینه بالایی که دانشجو برای دریافت پذیرش و تحصیل در کانادا متقبل شده است، وی را به سوی کار در این کشور و به دست آوردن دوباره این هزینه‌ها سوق می‌دهد. در این صورت متقاضی می‌تواند از برنامه (PGWPP) یا Graduation Work Permit Program استفاده کند؛ همان‌طور که عنوان این برنامه نمایان می‌کند، دانشجویی که یک مقطع تحصیلی را در کشور کانادا گذرانده باشد، مجوز ورود به این پروسه را دارد.

شرایط مورد نیاز برای اقدام (برنامه PGWPP):

 • متقاضی باید به صورت مداوم و تمام‌وقت در کشور کانادا تحصیل کرده باشد.
 • متقاضی باید یک مقطع تحصیلی را در کانادا به اتمام رسانده باشد؛ به‌عبارتی دیگر، بیش از۸ ماه (۹۰۰ ساعت) در مراکز آموزشی این کشور تحصیل کرده باشد.
 • متقاضی باید در زمان اقدام حداقل ۱۸ سال داشته باشد.
 • ویزای تحصیلی متقاضی در زمان اقدام باید معتبر باشد .
 • متقاضی موظف است طی ۹۰ روز پس از دریافت نامه تاییدیه، برای دریافت PGWPP اقدام کند. نامه تاییدیه از سوی موسسات آموزش تکمیلی؛ مانند کالج، دانشگاه، آکادمی‌های تجارت و … به‌عنوان گواهی پایان دوره تحصیلات صادر می‌شود و صرفا مدرک فارغ‌التحصیلی نیست.

دانشجویانی که پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی خود در کانادا موفق به یافتن شغل مورد نظر شوند، موظف هستند با توجه به شغل آن‌ها درصدی مالیات پرداخت کنند. پس از این مرحله دانشجو می‌تواند برای تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در کانادا اقدام کند. لازم به ذکر است که در بیشتر موارد ویزاهای مختلف می‌توانند به نوع دیگری از ویزا تبدیل شوند؛ مثلاً تبدیل ویزای تحصیلی به ویزای کاری در کانادا ممکن و میسر است و دانشجویان از این طریق می‌توانند به اقامت پس از تحصیل در کانادا دست پیدا یابند.

اگر متقاضی تحصیل در کانادا به همراه همسرش وارد خاک کانادا شود، برای متقاضی ویزای تحصیلی صادر می‌شود و محدودیت کار ۲۰ ساعت در هفته را دارد؛ اما ویزایی که برای همسرش صادر می‌شود، اجازه داشتن شغل تمام‌وقت را به او می‌دهد. به این ترتیب راه دستیابی به اقامت پس از تحصیل برای متقاضی هموارتر خواهد بود.

حداقل مدرک زبان مورد نیاز برای پذیرش دانشجویی کانادا چیست

برای اخذ اقامت کشورهای اروپایی یا کانادا بسیاری روش دریافت ویزای تحصیلی را برمی‌گزینند. یکی از شروط دریافت پذیرش از کالج‌ها یا دانشگاه‌های کشورهای فوق، اثبات دانش زبان انگلیسی یا زبان کشور مقصد است. همان‌طور که می‌دانید، کشور کانادا انگلیسی زبان است؛ گرچه دریافت پذیرش از برخی دانشگاهای ایالت کبک نیاز به دانش زبان فرانسوی نیز احساس می‌شود.

به همین منظور برای دریافت پذیرش نیاز به ارائه مدرک مبتنی بر دانش زبان انگلیسی است. نمرات درخور پذیرش جهت آزمون تافل کتبی ۵۵۰ (کامپیوتری ۲۱۳) یا ۵۸۰ (۲۳۷)، آزمون آیلتس ۶ تا ۷ و آزمون ۵/۴ تا ۵/۵ Can-Test است. بسیاری از دانشگاه‌ها ملاک را آزمون آیلتس می‌دانند؛ پس اگر تا کنون در هیچ آزمون بین‌المللی برای سنجش دانش زبان خود شرکت نکرده‌اید، پیشنهاد ما مدرک آیلتس برای ارائه به دانشگاه یا کالج مقصد در کانادا است.

برای دریافت پذیرش از تمامی دانشگاه‌های کانادایی، ارائه مدرک زبان آیلتس با حداقل نمره ۶.۵ یا معادل آن در آزمون های CAEL, CELPIP, TOEFL iBT برای ورود مستقیم به دوره‌های تحصیلی ضروری است. البته برای تحصیل در مقاط بالاتر نمره بالاتری نیز باید ارائه شود؛ همان‌طور که گفتیم برای تحصیل در مقطع لیسانس حداقل نمره ۶.۵، برای مقطع ارشد حداقل نمره ۷ و برای دکترا نمره ۷٫۵ به بالا مورد نیاز است. اما  تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان یا با مدرک زبان پایین‌تر از نمره مورد نظر نیز ممکن است. در این صورت پذیرش دانشجو به‌صورت مشروط خواهد بود و در صورت کسب نمره مورد نظر یا رسیدن به سطح زبان مناسب، دوره آکادمیک دانشگاه یا کالج پذیرفته شده شروع می‌شود.

با توجه به اهمیت زبان انگلیسی برای ادامه تحصیل در کانادا، بسیاری از کالج‌ها یا دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری دوره زبان کرده‌اند. به‌عبارتی دیگر، درصورت نداشتن نمره زبان از مدرک‌های معتبر بین‌المللی، پیش از شروع واحدهای تخصصی رشته مورد نظر، کلاس زبان انگلیسی به‌صورت پیش‌نیاز ارائه می‌شود. دلیل توجه اکید به زبان انگلیسی این است که واحدهای درسی در دانشگاه یا کالج به زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

لازم به‌ذکر است که برای تحصیل در مدارس کانادا و اخذ پذیرش، هیچ نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی وجود ندارد. البته برخی مدارس کانادا، تست تعیین سطح زبان دارند و پیش از ثبت‌نام شما این تست را برگزار می‌کنند. در صورت کامل نبودن دانش زبان انگلیسی یا فرانسوی، دوره‌های پیش‌نیاز به شما تعلق خواهد گرفت.

آیا برای تحصیل دانش‌آموزی در کانادا به مدرک زبان نیاز است

پرورش استعدادهای فرزندان یکی از دغدغه‌های پدران و مادران است که آن‌ها را به‌سوی تصمیم به دریافت پذیرش تحصیلی برای فرزندانشان سوق می‌هد. سیستم آموزشی بی‌نظیر کانادا در کنار دیگر مزایای تحصیل در این کشور، موجب شده تا اولین انتخاب متقاضیان تحصیل در خارج از کشور باشد. دریافت پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا چندان دشوار نیست اما نیازمند توجه به نکاتی‌ست که در ادامه به آن‌ها می‌پردازیم.

با اینکه دانش زبان انگلیسی برای تحصیل در خارج از کشور، آن هم به مقصد کشوری انگلیسی زبان از ضروریات است، دریافت پذیرش از مدارس کانادا الزامی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارد. پیشنهاد راویژ به مخاطبان خود و متقاضیان تحصیل درمدارس کانادا آشنایی به زبان انگلیسی است. علیرغم عدم الزام به ارائه مدرک زبان، دانش زبان انگلیسی به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا راحت‌تر با همکلاسی‌ها ارتباط برقرار کند. فراموش نکنید که تدریس در مدارس به زبان انگلیسی صورت می‌گیرد و اگر دانش‌آموز متوجه درس‌گفتارها نشود، زمان زیادی را از دست خواهد داد. هرچند در روزهای ابتدایی ورود به کانادا و آغاز سال تحصیلی، کلاس‌های زبان نیز همگام با دروس آموزشی آغاز می‌شود.

همان‌طور که گفتیم برای دریافت پذیرش تحصیلی الزامی به داشتن مدرک زبان نیست اما برای قانع کردن آفیسر ویزا در مرحله بعدی اقدام برای تحصیل در مدارس کانادا، دانش زبان انگلیسی اهمیت پیدا می‌کند. پس اگر تصمیم دارید فرزندانتان را برای تحصیل روانه کشور پهناور کانادا کنید، پیش از هرچیز دیگر آن‌ها را به کلاس زبان بفرستید.

شرایط سنی برای دریافت پذیرش از مدارس کانادا چندان اهمیتی ندارد اما برای افیسر ویزا مهم است؛ به همین دلیل، پیشنهاد ما به والدین دانش‌آموزان این است که برای فرزندان بالای ده‌سال جهت پذیرش و اخذ ویزا اقدام کنند. کم‌تر بودن سن متقاضی منجر به ریجکت ویزا خواهد شد.

نکته قابل توجه دیگر در مقوله اخذ پذیرش تحصیلی از مدارس کانادا، داشتن تمکن مالی کافی است. بسیاری از مدارس کانادا، شهریه یک‌سال تحصیلی را در زمان ثبت‌نام دریافت می‌کنند. علاوه‌بر مخارج مدرسه، ارائه هزینه یکسال زندگی دانش‌آموز و همراهش در حین اقدام برای ویزای تحصیلی از موارد بسیار مهم اخذ ویزای تحصیلی کانادا برشمرده می‌شود.

برای فرزندان زیر ۱۸ سال نیاز است فردی را به عنوان قیم به مدرسه معرفی کنید. این فرد که می‌تواند کانادایی باشد یا اقامت دائم کانادا را داشته باشد، چه در حضور یکی از والدین و چه بدون حضور آن‌ها در خاک این کشور، مسئولیت دانش‌آموز را بر عهده دارد. برخی از مدارس خصوصی کانادا در یافتن قیم به والدین دانش‌آموزان کمک می‌کنند. در غیر این صورت، همکاران ما در یافتن فردی مسئولیت‌پذیر شما را یاری خواهند کرد.

تفاوت مدارس دولتی و خصوصی کانادا چیست

برخلاف تصور عموم در مورد برتری مدارس خصوصی به مدارس دولتی، به صراحت می‌توان گفت مدارس دولتی در کانادا بهترین سیستم آموزشی را دارد. جالب است بدانید، رتبه‌بندی‌های جهانی اثبات کرده‌اند که کشور کانادا یکی از بهترین سیستم‌های آموزشِ دولتی دنیا را در اختیار دارد و مقام خود را در رنکینگ جهانی سال‌هاست که حفظ کرده است.

شهریه:

یکی از تفاوت‌های فاحش میان مدارس خصوصی و دولتی کانادا در میزان شهریه پرداختی است. همان‌طور که می‌دانید، مدارس خصوصی شهریه‌های بالایی را برای دانش‌آموزان بین‌المللی در نظر می‌گیرند. البته تحصیل در مدارس دولتی نیز برای خارجی‌ها نیازمند پرداخت شهریه است.

کیفیت در آموزش:

ممکن است شما هم این تصور را داشته باشید که تحصیل در مدارس خصوصی به دانش‌آموزان شانس بیشتری برای ورود به دانشگاه‌های برتر کانادا را می‌دهد یا کیفیت آموزش در مدارس خصوصی بسیار خارق‌العاده است؛ اما باید بدانید که حداقل در کانادا این‌طور نیست! هیچ‌گونه شواهدی مبنی بر برتری عملکرد دانش‌آموزانی که در مدارس خصوصی تحصیل می‌کنند، نسبت به دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از مدارس دولتی وجود ندارد.

پذیرش:

بر خلاف تصور عموم، دریافت پذیرش از مدارس خصوصی سخت‌تر از مدارس عمومی است. به عبارت دیگر، مدارس خصوصی این اجازه را دارند که مانع از ثبت‌نام قشر خاصی از دانش‌آموزان شوند، درحالی‌که دریافت پذیرش از مدارس دولتی صرف نظر از هر مذهب، نژاد، سابقه تحصیلی و طبقه اجتماعی ممکن است.

تخصص آموزگاران:

برای دریافت مجوز تدریس در مدرسه، تمامی معلمان مدارس دولتی در ایالات کانادا و آمریکای شمالی ملزم هستند در کنار داشتن مدرک تحصیلی کارشناسی، نوعی مجوز استانی، دولتی و یا فدرال را دریافت کنند. جالب است بدانید، به دلیل کنترل استانی بر آموزش و پرورش این کشور، استخدام معلم در مدارس خصوصی از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. البته ناگفته نماند، مدرسانی که در مدرسه‌های خصوصی اشتغال دارند نیز از تحصیلات بالایی برخوردار هستند.

ساعات آموزشی:

یکی دیگر از تفاوت‌های مدارس دولتی کانادا با نوع خصوصی آن در مدت زمان آموزش است. دانش‌آموزانی که در مدارس دولتی تحصیل می‌کنند، معمولا از ساعت ۸٫۳۰  صبح تا ۳ یا ۳:۳۰ عصر در مدرسه حضور دارند. البته زمان پایان کلاس در مقطع دبیرستان اغلب ساعت ۱۴٫۳۰ است. این درحالی‌ست که دانش‌آموزان مدارس خصوصی با توجه به فعالیت‌های فوق برنامه مدارس، زمان بیشتری را در مدرسه سپری می‌کنند.

به‌طور کلی در تمام شهرها و روستاهای کانادا، مدارس دولتی متعدد دایر هستند که کیفیت آموزش در آن‌ها با هم برابری می‌کند. نکته مهم و قابل توجه، کیفیت آموزش در مدارس و تاثیر مستقیم آن روی دانش‌آموزان است تا استعدادهایشان به نحو احسن بروز و پرورش پیدا کند

تفاوت دانشگاه دولتی و خصوصی کانادا چیست

همان‌طور که می‌دانید دانشگاه‌های کانادا به دو نوع خصوصی و دولتی تقسیم می‌شوند؛ دانشگاه‌های دولتی از بودجه دولتی تامین می‌شوند و دانشگاه‌های خصوصی متکی به شهریه دریافتی از دانشجو و کمک‌های مالیِ خیریه‌ها هستند. با اینکه تفاوت آکادمیک چندانی میان این دو گروه وجود ندارد، اما در ادامه به جزئیات آن‌ها می‌پردازیم.

 دانشگاه‌های خصوصی تعداد دانشجویان کمتری می‌پذیرند و در نتیجه واحدها در کلاس‌های کوچکتری ارائه می‌شود. دانشگاه‌های دولتی برای دانشجویان کانادایی هزینه کمتری دارد؛ این درحالی‌ست که میزان شهریه این دو دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی تفاوت چشمگیری ندارد. تنها تعداد پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های دولتی بیشتر از نوع خصوصی آن صورت می‌گیرد.

برخی از دانشگاه‌های دولتی شهریه کمتری نسبت برخی دیگر دارند، اما به‌طور کلی تفاوت فاحشی در این میان به چشم نمی‌خورد. در هر دو نوعِ این دانشگاه‌‎ها می‌توان در هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل کرد.

پس از پایان ۱۳ سال تحصیل در مدرسه و اخذ دیپلم، می‌توان برای تحصیل در دانشگاه اقدام کرد. برای این منظور نمره سه سال آخر دبیرستان متقاضی توسط کارشنناسان پذیرش دانشگاه‌ها مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. جالب است بدانید دانشگاه‌های خصوصی حمایت‌های مالی بیشتری نسبت به دانشگاه‌های دولتی به دانشجو ارائه می‌دهد و دلیل آن پشتیبانی موسسات خیریه از این نوع دانشگاه‌هاست. البته تعداد دانشگاه‌های دولتی در تمام استان‌های این کشور بیش از دانشگاه‌های خصوصی است.

مشهورترین دانشگاه‌های دولتی کانادا:

 • McGill University
 • University of British Columbia
 • University of Alberta.
 • Université de Montréal

مشهورترین دانشگاه‌های خصوصی کانادا:

 • Fairleigh Dickinson University (branch)
 • New York Institute of Technology (branch)
 • Quest University
 • Niagara University (branch)
 • Trinity Western University

با وجود تفاوت‌های اندک این دو گروه، شباهت‌های بسیاری در شرط پذیرش آن‌ها وجود دارد. یکی از مهم‌ترین شروط دریافت پذیرش و تحصیل در مقاطع دانشگاهی، ارائه مدرک مبتنی بر دانش زبان انگلیسی است که برای دریافت پذیرش از هر دو نوع این دانشگاه‌ها اهمیت دارد. برای این منظور نمرات درخور پذیرش جهت آزمون تافل کتبی ۵۵۰ (کامپیوتری ۲۱۳) یا ۵۸۰ (۲۳۷)، آزمون آیلتس ۶ تا ۷ و آزمون ۵/۴ تا ۵/۵ Can-Test است.

برای برخی رشته‌ها در هر دوی این دانشگاه‌ها شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی و شرط سن وجود دارد. برای مقطع لیسانس بهترین سن زیر ۲۵ و معدل بالاتر از ۱۴ برآورد می‌شود و برای مقطع کارشناسی ارشد، سن زیر ۳۰ سال و معدل بالای ۱۴ در مقطع لیسانس مد نظر قرار می‌گیرد.

چه از دانشگاه دولتی فارغ‌التحصیل شوید و چه از دانشگاه خصوصی، پس از پایان دوران تحصیل، سه ماه فرصت دارید تا کار تمام‌وقت پیدا کنید و ویزای تحصیلی خود را تبدیل به ویزای کار کنید. ویزای کار حداکثر تا سه‌سال اعتبار دارد؛ پس از این مدت می‌توانید برای اقامت دائم اقدام کنید.

دانشگاه‌های کانادا چه امکاناتی در اختیار دانشجو قرار می‌دهند

رویای بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور با دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا درهم آمیخته است؛ چراکه سیستم آموزشی این کشور کیفیت بالایی در زمینه آموزش و پژوهش رقم زده است. با اختصاص دادن درصد قابل توجهی از درآمد خالص این کشور به حوزه آموزش، بیشتر دانشگاه‌های کانادا زبانزد دانشجویان و دانش‌پژوهان شده است. تجهیزات پیشرفته آموزشی یکی از ارکان مهم آموزشی در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا بوده است. از مقطع ابتدایی و مهدکودک گرفته تا بالاترین مقطع دانشگاهی، بهترین متد درسی و تجهیزات آموزشی در اختیار دانش‌آموزان و دانشجویان قرار می‌گیرد.

در کنار امکانات و تجهیزات آموزشی، امکانات رفاهی بسیاری در نیز خارج از فضای درسی در اختیار دانشجو قرار داده می‌شود. برای مثال، بسیاری از دانشگاه‌ها کارت تردد رایگان در سطح شهر برای استفاده از وسائط حمل‌ونقل عمومی در اختیار دانشجو قرار می‌دهند و بسیاری دیگر خوابگاه‌هایی با قیمت مناسب و امکانات مورد نیاز را برای دانشجویان عرضه می‌کنند.

به‌طور کلی، مزایای تحصیل در کانادا؛ چه در دوران تحصیل و چه در مرحله پس از فارغ‌التحصیلی و ورود به بازار کار بی‌شمار و قابل توجه است. در ادامه به مهترین مزایای تحصیل در کانادا می‌پردازیم.

هزینه تحصیل در کانادا نسبت به بسیاری از کشورها مقرون به صرفه‌تر است؛ در عین حال کیفیت آموزش در این کشور بسیار بالاتر از کشورهای دیگر است. تحصیل در کانادا از نظر شهریه و کیفیت در مقایسه با کشورهایی نظیر امریکا، انگلیس و استرالیا به مراتب بهتر است. علاوه‌بر موارد گفته شده، هزینه زندگی در کانادا از کشورهایی نظیر امریکا، استرالیا و بسیاری از شهرهای اروپایی پایین‌تر است.

طبق قانون مالیاتی کانادا، در برخی از ایالت‌های این کشور، شهریه پرداختی به صورت معافیت مالیاتی پس از تحصیل در کانادا محاسبه خواهد شد و تا ۷۰٪ آن به متقاضی باز می‌گردد.

برخلاف بسیاری از کشورها که دانشجو اجازه کار همزمان با تحصیل ندارد، کار دانشجویی در کانادا قانونی و مجاز است. در صورت تمایل به کار در حین تحصیل، ۲۰ ساعت کار در هفته و در تعطیلات دانشگاهی به صورت تمام‌وقت داشتن کار دانشجویی مجاز است.

امکان دریافت ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو در بدو ورود وجود دارد. در این صورت همسر دانشجو اجازه کار تمام‌وقت نیز دارد.

امکان تحصیل رایگان فرزندان در مدارس دولتیِ کانادا همزمان با تحصیل پدر یا مادر در کانادا وجود دارد.

تغییر دانشگاه و رشته پس از اخذ ویزای کانادا بدون نیاز به خروج از کشور امکان دارد.

از دیگر مزایای تحصیل در کانادا امکان استفاده از بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی در مقاطع فوق لیسانس و دکتری است. درصورت واجد شرایط بودن، می‌توانید در زمان درخواست پذیرش از دانشگاه، برای بورسیه شدن نیز اقدام کنید.

آیا گرفتن پذیرش تحصیلی کانادا تضمینی است

تحصیل در کانادا و اخذ پذیرش از مراکز آموزشی این کشور، کار چندان آسانی نیست؛ اما کارشناسان بخش اجرایی و مشاوران دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی نیلگام با تکیه بر دانش و تجربه چندساله، مهارت‌های لازم برای گرفتن پذیرش تحصیلی از کانادا را به دست آورده‌اند. اما برای دریافت پذیرش و ویزا باید به نکات و شرایط خاصی توجه کرد.

نمره معدل دانشجو در آخرین مدرک تحصیلی:

برای دریافت پذیرش برخی رشته‌های تحصیلی از دانشگاه‌های خاص نیاز به ارائه نمره معدل قابل توجه است. به‌عبارت دیگر، اگر رشته تحصیلی خاصی برای ادامه تحصیل مدنظرتان است یا دانشگاه و کالج مشخصی را برای ادامه تحصیلی برگزیده‌اید، باید به شرط معدل آن رشته و مرکز آموزش عالی توجه کنید. کارشناسان اجرایی اخذ پذیرش در راویژ شما را در این امر یاری می‌کنند.

گپ (وقفه) تحصیلی:

اگر از تاریخ دریافت آخرین مدرک تحصیلی متقاضی زمان زیادی گذشته باشد، محدودیت‌هایی در نوع رشته یا مرکز آموزشی به‌وجود خواهد آمد. این بازه زمانی نباید بیش از ۵ سال باشد. البته در برخی رشته‌ها میزان گپ تحصیلی مورد قبول کمتر از این میزان است.

مدرک زبان انگلیسی:

دانش زبان انگلیسی برای تحصیل در یک کشور انگلیسی زبان اهمیت بالایی دارد، اما بدون داشتن مدرک زبان انگلیسی نیز می‌توان پذیرش این مراکز آموزشی را دریافت کرد. نداشتن این مدارک مانند آیلتس یا تافل، تنها قدرت انتخاب رشته تحصیلی یا دانشگاه مقصد را پایین می‌آورد. کارشناسان راویژپس از بررسی شرایط متقاضی و پیشینه تحصیلی وی اقدام به دریافت پذیرش می‌کنند.

تمکن مالی مناسب:

برای ثبت‌نام در بسیاری از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، باید در مرحله پذیرش اقدام به پرداخت شهریه یک سال تحصیلی کرد. علاوه‌بر این مبلغ، برای دریافت ویزای تحصیلی، ارائه مبلغ هزینه یکسال زندگی در کانادا برای متقاضی ضروری است. بنابراین، پیش از اقدام باید موارد گفته شده به‌‌طور دقیق بررسی شود.

مشاوران دریافت ویزا و پذیرش تحصیلی راویژبا بررسی موارد فوق، راهنمایی‌های لازم را در جلسات مشاوره حضوری خواهند داشت و با بررسی مراکز آموزشی کانادا و شرایط متقاضی، برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام می‌شود.

تاریخ شروع و پایان سال تحصیلی دانشگاه ها در کانادا چگونه است

کانادا به‌عنوان شبکه‌ای گسترده و حساب‌شده از مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها، یکی از بهترین سیستم آموزشی جهان را در مقاطع دانشگاهی و پیش از آن ارائه می‌دهد. در سراسر این کشور، دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی زیادی در نواحی شهری و غیر شهری قرار دارد که بسیاری از آن‌ها در رنکینگ‌های جهانی حرفی برای گفتن دارند. برای دریافت پذیرش از این دانشگاه‌ها و کالج‌ها، دانستن زمان شروع و پایان هر یک از ترم‌های تحصیلی خالی از لطف نیست.

در مورد برنامه‌ریزی تحصیل در کانادا ممکن است این سوال پیش بیاید که هر سال تحصیلی در سیستم آموزشی عالی این کشور چقدر طول می‌کشد. برای پاسخ این دست سوالات باید گفت که تاریخ و روز دقیقی برای تمامی مراکز آموزش عالی مشخص نشده است اما به‌طور کلی می‌توان گفت که هر سال تحصیلی در مقطع دانشگاه معمولاً از سپتامبر آغاز شده و تا آوریل یا مِی ادامه می‌یابد. این بازه زمانی دو نیمسال را پوشش می‌دهد.

اکثر کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا در ترم ورودی شهریور (سپتامبر) و دی (ژانویه) اقدام به جذب دانشجویان خارجی می‌نمایند. با توجه به زمان آغاز ترم‌های ورودی، برای حضور به موقع در کلاس‌ها، پیشنهاد می‌کنیم یک ترم جلوتر اقدام برای دریافت پذیرش کنید؛ چراکه برخی دانشگاه‌ها برای بررسی مدارک و رزومه تحصیلی زمان زیادی نیاز دارند. علاوه‌بر این، مدت زمان دریافت ویزا نیز به‌طور دقیق قابل پیش‌بینی نیست.

دانشجویان دانشگاه‌های کانادا در هر نیم‌سال تحصیلی، ۵ درس (کُرس) را انتخاب می‌کنند. به‌طور معمول برای هر رشته، کلاس آموزشی به‌صورت سه ساعت در هفته برگزار می‌گردد. بعضی دوره‌ها (به‌ویژه دوره‌های مهندسی و علوم) نیاز به کار عملی یا کلاس‌های آزمایشگاهی نیاز دارند. بیشتر درس‌ها به صورت ۳ واحده ارائه می‌شوند. لازم است بدانید که برخی رشته‌ها تنها ۲ نیم‌سال طول می‌کشد و تنها ۶ واحد خواهند داشت.یک نیم‌سال تحصیلی (هر ترم) که معمولاً ۵ درس دارد، دارای ۱۵ واحد است. به‌عبارتی دیگر، دو نیم سال برابر با ۳۰ واحد می‌شود، این بدان معنی است که دوره ۴ ساله دارای ۱۲۰ واحد است.

برخی دانشگاه‌های کانادا، ترم بهاره (۲ ماهه) و ترم تابستانی (۲ماهه) یا ترم ۴ ماهه تابستانی را برای دانشجویان مهیا می‌سازند. در این صورت، گرچه سپتامبر ماه آغاز سال تحصیلی محسوب می‌شود، اما برای بعضی از رشته‌ها در بعضی دانشگاه‌ها تنها باید در ماه ژانویه ثبت‌‌نام کرد. بنابر این اگر دانشگاه‌ یا رشته تحصیلی خاصی مدنظرتان قرار دارد، باید با کارشناسان دریافت ویزا مطرح و مشورت کنید.

بورسیه تحصیلی در مقطع دبیرستان کانادا چه شرایطی دارد

تمرکز دولت کانادا بر آموزش موجب شده کیفیت سیستم آموزشی این کشور روزبه‌روز بیشتر شود و طرفداران بسیاری از میان متقاضیان تحصیل در خارج از کشور پیدا کند. در کنار دیگر مزایای تحصیل در کانادا، دستیابی به بورس تحصیلی رویای بسیاری از متقاضیان دریافت پذیرش از مراکز آموزشی این کشور است، اما این رویای بزرگ به آسانی به وقوع نمی‌پیندد.

بورس‌های تحصیلی در کانادا از دو منبع دولتی و غیردولتی تامین می‌شود که هر یک انواع مختلفی دارد اما تمامی آن‌ها برای مقاطع عالیه تحصیلی ارائه می‌شود. تنها در حالتی می‌توان مبلغی کمتر از میزان شهریه مشخص‌شده پرداخت کرد که مدرسه در هنگام ثبت‌نام به دانش‌آموزان آن مقطع تخفیف دهد. به دلیل سوالات بی‌شمار مخاطبان در این زمینه، به معرفی انواع بورس‌های این کشور می‌پردازیم.

 بورسیه های تحصیلی دولت کانادا:

 • Banting Postdoctoral Fellowship: در رشته‌های علوم طبیعی و علوم اجتماعی و تحقیقات بهداشتی
 • Canada Graduate Scholarships – Master’s Programبرای مقاطع کارشناسی ارشد یا دکتری
 • IDRC Research Awardsدوره پژوهشی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری
 • NSERC Postgraduate scholarships: برای دانشجویان برجسته در رشته های علوم طبیعی یا مهندسی
 • Organization of American States (OAS) Academic Scholarship Program: برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی از هر کشور عضو
 • Vanier Canada Graduate Scholarships Program: برای دانشجویان بین المللی دوره دکتری در یک دانشگاه مشارکتی در کانادا

بورسیه های تحصیلی غیر دولتی در کانادا:

 • Anne Vallee Ecological Fund: تحقیق و پژوهش حیوانات در مقطع دکتری در استان کبک یا بریتیش کلمبیا
 • Trudeau Scholarships and Fellowships : مقطع دکتری که در دانشگاه ها و موسسات منتخب کانادا

بورس‌های تحصیلی مخصوص دانشگاه‌های کانادا:

 • Carleton University Awards for International Students تمام دانشجویان تحصیلات تکمیلی
 • Concordia University International Undergraduate Awards مقطع کارشناسی در دانشگاه کنکوردیا
 • Dalhousie University Scholarships
 • Fairleigh Dickinson Scholarships for International Students
 • HEC Montréal Scholarships بر اساس شایستگی یا نیاز دانشجویان
 • International Student Scholarships at Humber College Canada برای دانشجویان مقطع کارشناسی برای تحصیل در کالج Humber تورنتو
 • McGill University Scholarships and Student Aid در مقاطع تحصیلات تکمیلی و فوق دکتری
 • Queen’s University International Scholarships
 • Quest University Canada
 • UBC International Leader of Tomorrow Award
 • UBC Graduate Scholarshipsبرای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • University of Alberta International Scholarshipsمقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی
 • University of Calgary International Scholarships
 • University of Manitoba در مقطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی
 • University of Saskatchewan International Student Awardsمقطع کارشناسی
 • University of Toronto Ontario Graduate Scholarshipدر مقطع کارشناسی ارشد
 • University of Waterloo International Funding کارشناسی ارشد یا دکتری
 • Simon Fraser University Financial Aid and Awards
 • Western University International Admission Scholarships
 • York University International Student Programمقطع کارشناسی
تحصیل در کانادا در مقطع دبیرستان چه شرایطی دارد

برنامه آموزشی مدون در مقطع دبیرستان با دروس کاربردی موجب شده تحصیل در کانادا نیز مورد توجه مهاجران جوان قرار بگیرد. شرایط تحصیل در مقطع دبیرستان چندان دشوار و پیچیده نیست؛ برای این مقطع متقاضی باید ۱۶ سال سن داشته باشد و معدل سال‌های پیشین او کمتر از ۱۲ نباشد.

تحصیل در مقطع دبیرستان همانند دیگر مقاطع دانش‌آموزان در مدرسه‌های دولتی، خصوصی و شبانه‌روزی صورت می‌گیرد؛ به‌همین دلیل، نرخ شهریه‌ها از تناوب و تنوع بالایی برخوردار است، اما به‌طور میانگین می‌توان حداقل ۱۴۰۰۰ دلار کانادا و حداکثر ۲۰هزار دلار برای آن قائل شد. البته تحصیل در مدارس شبانه‌روزی به دلیل خدمات متفاوت شهریه متفاوتی نیز دارد و از ۳۰هزار دلار کانادا شروع می‌شود. تنوع نرخ شهریه در مدارس خصوصی بیشتر به‌چشم می‌خورد؛ چراکه در این مدارس فعالیت‌های فوق برنامه بسیاری همچون کلاس‌های هنری و ورزشی متنوعی برای دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود.

درصورتی که دانش‌آموز کمتر از ۱۹ سال سن (در برخی از استان‌ها ۱۸ سال سن) داشته باشد، در هنگام پذیرش باید فردی را به عنوان قیم به مدرسه معرفی کند. قیم یا همان کاستدین باید ساکن همان استانی باشد که دانش‌آموز در آن مشغول تحصیل می‌شود. قیم باید یک کانادایی یا مقیم کانادا بوده و حداقل ۱۸ سال سن داشته باشد.

دانش‌آموزان در مقطع دبیرستان ( کلاس هشتم تا دوازدهم) ۸۰ واحد درسی در پیش دارند که در ۱۲ کورس تحصیلی باید گذراند و پس از آن درک دیپلم را کسب کرد. برخی از دروسی که در این مقطع تدریس می‌شوند شامل زبان انگلیسی، ارتباطات در انگلیسی، تاریخ، علوم اجتماعی، ریاضیات، علوم، فیزیک و هنر هستند.

نکته جالب توجه تحصیل در دبیرستان این است که بسته به امتیاز کسب‌شده از این مقطع، محصلان می‌توانند مستقیم وارد دانشگاه یا کالج شوند و محدودیتی نخواهند داشت.دانش‌آموزی که دوره دبیرستان را در کانادا گذرانده و از کانادا برای ورود به دانشگاه اقدام می‌کند، با فردی که برای دوره تحصیلات تکمیلی وارد کانادا می‌شود، شرایط متفاوت و آسان‌تری در پیش رو دارد. تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای این دانش‌آموزان که دبیرستان را در کانادا گذرانده‌اند، با پشتیبانی مدیران و معلمان مدرسه همراه است؛ در حالی که دیپلم اخذ شده از مدارس ایرانی چندان ارزشی برای این مرحله ندارد و باعث محدودیت‌هایی در گزینش دانشگاه‌ها و رشته‌ها برای دانش‌آموز ایجاد می‌کنند، در صورتی که دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از مقطع دبیرستان با معدل بالای ۱۵ در هر دانشگاه و در هر رشته‌ای که اقدام کنند، پذیرفته می‌شود.

نوع ویزای کانادا برای تحصیل در مقطع دبیرستان نیز Study Permit  است اما دریافت این نوع ویزا برای مدرسه نسبت به مقاطع بالاتر (برای تحصیل در دانشگاه یا کالج) آسان‌تر است. اگر دانش‌آموز تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه یا کالج را داشته باشد، با همان ویزا می‌تواند وارد مقاطع بعدی شود. توجه داشته باشید که ویزای تحصیلی برای این مقطع اجازه کار به دانش‌آموز نمی‌دهد؛ دانش‌آموزان در کانادا تنها در تعطیلات کریسمس یا تابستان اجازه کار دارند.

شرایط ادامه تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد چیست

کیفیت سیستم آموزشی در کانادا بسیاری از محصلان و دانشجویانِ جویای علم را به خود جلب کرده است تا با تحصیل در این کشور، هم به اندوخته‌های تخصصی خود بیافزایند و هم شرایط را برای دریافت اقامت دائم کانادا فراهم آورند. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا، برای هر فردی که دارای مدرک لیسانس یا همان کارشناسی است، امکان‌‎پذیر شده و فرصت‌های قابل‌توجهی برای ادامه تحصیل این دسته از متقاضیان فراهم آمده است.

افرادی که مدرک لیسانس خود را دریافت کرده‌اند، می‌توانند در کالج با برنامه‌های مختلف ۶ ماهه، یکساله و دوساله هم اقدام کند. سیستم آموزشی کالج‌های این کشور بنا بر نیازهای کارفرمایان طراحی شده و با توجه به نیاز صنعت و کسب‌وکار دانشجو می‌پذیرد. به عبارتی دیگر، برای افرادی که با هدف کار کردن اقدام به تحصیل در کانادا می‌کنند، کالج بهترین گزینه است.

سیستم آموزشی کالج‌ها در زمان کوتاه‌تری به نسبت دانشگاه طراحی شده‌اند تا برای متقاضیان برنامه‌های آمادگی برای کار Postbaccalaureate program هزینه کمتری داشته باشد. برای افرادی که موفق به دریافت مدرک لیسانس شده‌اند، این برنامه‌ها گزینه‌های متنوعی برای ادامه تحصیل دارد. بسیاری از کالج‌ها با ارائه برنامه CO-OP به دانشجو فرصت کارآموزی در رشته تحصیلی خود می‌دهد تا علاوه‌بر کسب تجربه عملی در تخصص خود، حقوق هم دریافت کند.

تحصیل در کالج برای این مقطع هزینه‌ای حدود ۷۰۰۰دلار کانادا تا ۲۰هزار دلار دارد که بسته به رشته تحصیلی و نوع خدمات کالج متفاوت است. مضاف بر این، اگر متقاضی تمایل به اقامت در خوابگاه را داشته باشد، بسته به نوع اقامتگاه مبلغی نیز بر این میزان افزوده می‌شود.

اگر هدف متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باشد، ارائه مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ یا معادل آن الزامی است. علاوه‌بر این، معدل لیسانس وی باید بالاتر از ۱۴ باشد. نکته حائز اهمیت دیگر سن متقاضی است؛ چراکه بسیاری از دانشگاه‌ها در مرحله دریافت پذیرش، شرایط سنی دارند. به همین دلیل،  افرادی که سن آن‌ها بیش از ۳۰ سال باشد، با محدودیت در انتخاب رشته روبه‌رو خواهند بود.

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد، علاوه‌بر مدرک آیتلس و دانش زبان انگلیسی، نیاز به داشتن توصیه‌نامه تحصیلی از طرف دانشگاه یا استادان دانشگاه است. ارائه سوابق تحصیلی و پژوهشی در رشته مورد نظر در این مقطع تحصیلی، از اهمیت بالایی برخوردار است. شهریه تحصیل در دانشگاه در مقطع فوق لیسانس از ۱۴هزار دلار کانادا شروع می‌شود و بسته به رشته تحصیلی ممکن است بالغ بر ۱۷هزار دلار هزینه بردارداما در صورتی که دانشجوی متقاضی تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، تمامی شرایط فوق را پوشش دهد، امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد.

تحصیل در کانادا با مدرک فوق لیسانس (کارشناسی ارشد) چه شرایطی دارد

اگر مدرک کارشناسی ارشد خود را با معدل بالای ۱۶ اخذ کرده‌اید و می‌توانید مدرک زبان آیلتس خود را با نمره بالاتر از ۷ ارائه دهید، آماده تحصیل در مقطع دکتری دانشگاه‌های کانادا شوید! تحصیل در کانادا با مدرک فوق لیسانس در مقطع دکتری شرایط سنی ندارد اما گپ تحصیلی طولانی نیز توصیه نمی‌شود. به‌عبارتی دیگر، اگر زمان بسیاری از تاریخ اخذ مدرک کارشناسی ارشد شما گذشته باشد، انتخاب گزینه‌های دانشگاه و رشته تحصیلی برایتان محدودتر خواهد بود.

تحصیل در مقطع دکترا نیاز به ارائه سوابق تحصیلی و پژوهشیِ پربار دارد. در صورت ارائه کامل و جامع آن‌ها، می‌توانید برای دریافت بورس تحصیلی از دانشگاه مورد نظر نیز اقدام کنید. برای دریافت پذیرش تحصیلی برای مقطع دکتری باید با اساتید دانشگاه‌های مقصد مکاتبه کنید و با اثبات شایستگی خود، نظر استادان و دانشگاه‌ها به خود جلب کنید.

بعضی دانشگاه‌ها و رشته‌ها نیاز به دانش هر دو زبان انگلیسی و زبان فرانسوی هستند و ارائه مدرک کارشناسی ارشد با معدل بالاتری برای دریافت پذیرش مورد نیاز باشد، برخی دیگر ارائه نمره بالا در آزمون‌هایی نظیر GRE و GMAT را جزء شروط پذیرش خود اعلام می‌کنند. به‌هر حال تحصیل در مقطع دکتری در دانشگاه‌های کانادا هزینه حداقل ۷هزار دلاری دارد که البته این میزان رابطه مستقیمی با رشته و دانشگاه محل تحصیل دارد و گاهی ممکن است تا ۱۴هزار دلار آب بخورد.

با توجه به موارد گفته شده که شرایط عمومی دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در مقطع دکتری بودند، تحصیل در این کشور برای عموم آسان و ساده نیست. بنابراین، می‎توان دوره‌های Postbaccalaureate program در کالج‌‌های کانادا را جایگزین کرد.

به‌دلیل شرایط دشوار تحصیل در مقطع دکترا در کنار مزایای بی‌شمار آن، بسیاری از متقاضیان با وجود مدرک کارشناسی ارشد و گذراندن دوره‌های آن در گذشته، ترجیح می‌هند دوباره در رشته‌ای دیگر اقدام به دریافت پذیرش از دانشگاه کنند، با در همان رشته تخصصی بر اندوخته‌های علمی خود بیافزایند.

بسیاری از کالج‌های کانادا شرایط را برای تحصیل داشجویان با مدرک کارشناسی ارشد تسهیل کرده است. در این برنامه‌های درسی متقاضی می‌تواند با گذراندن دوره‌های به‌نسبت کوتاه‌تری مدرک معادل کارشناسی ارشد دریافت کند و به این وسیله وارد بازار کار شود.

علاوه‌بر هزینه‌های تحصیلی گفته شده در بالا که میانگین شهریه دانشگاه‌ها در مقاطع تحصیلی مشخص بود، هزینه‌های زندگی در این کشور نیز به مبلغ پرداختی متقاضی افزوده می‌شود. در هنگام دریافت پذیرش بسیاری از دانشگاه‌ها، نیاز به پرداخت قسمتی از شهریه یکساله یا تمامی آن است. افزون بر این مبلغ، هزینه یکسال زندگی در کانادا باید در حساب متقاضی موجود باشد تا افیسر ویزا را قانع کند.

تحصیل در کانادا با مدرک لیسانس چه شرایطی دارد

تحصیل در کانادا به علت کیفیت سیستم آموزشی در میان محصلان و دانشجویان طرفداران بسیاری دارد. برای افرادی که دارای مدرک لیسانس هستند، فرصت‌های قابل‌توجهی برای ادامه تحصیل در این کشور وجود دارد. متقاضیان تحصیل در کانادا که دارای مدرک لیسانس هستند، برای مقاطع بالاتر می‌توانند در کالج با برنامه‌های مختلف ۶ ماهه، یکساله و دوساله، و برای تحصیل در دانشگاه‌های این کشور در مقطع فوق لیسانس اقدام کنند.

سیستم آموزشی در کالج‌های کانادا بسیار متناسب با شرایط کسب‌وکار و صنعت طراحی شده ‌است و برنامه‌های آموزشی آن‌ها، طبق نیازهای کارفرمایان اعمال می‌شود. در این کالج‌ها گزینه‌های متنوعی در زمینه فنی‌وحرفه‌ای بر پایه تجارت، کشاورزی و مواد غذایی، علوم بهداشت، خدمات اجتماعی، پخش و روزنامه‌نگاری، مدیریت هتلداری، طراحی، فناوری اطلاعات، مهندسی، محیط زیست، زبان و هنر پیشِ روی متقاضیان قرار می‌گیرد.

تنها شرط مهم برای دریافت پذیرش از کالج، داشتن ۱۶ سال سن و گذراندن پایه ابتدایی است ولی برای متقاضی دارای مدرک لیسانس، گزینه‌های بهتری برای ادامه تحصیل با عنوان Postbaccalaureate program وجود دارد که معادل مدرک کارشناسی ارشد در کالج محسوب می‌شود.

بیشتر کالج‌های کانادا برنامه‌ای تحت عنوان CO-OP ارائه می‌دهند که به دانشجو فرصت کارآموزی در رشته تحصیلی خود را می‌دهد. در این دوره که تاثر بسزایی برای دریافت اجازه کار دارد، دانشجو می‌تواند در تخصص خود به‌صورت عملی کار کند و حقوق دریافت کند. گذراندن این برنامه‌ها تاثیر مثبتی در نظر کارفرمایان برای داشتن شغل در مراحل بعدی دارد.

هزینه تحصیل در کالج از ۷۰۰۰دلار کانادا به بالا در نظر گرفته شده که بسته به رشته و خدمات کالج گاهی به ۲۰هزار دلار نیز می‌رسد.

اگر متقاضی ادامه تحصیل در کانادا دارای مدرک زبان انگلیسی آیلتس با حداقل نمره ۶٫۵ یا معادل آن بوده و معدل لیسانس او هم بیش از ۱۴ باشد، به آسانی می‌تواند در دانشگاه و در مقطع کارشناسی ارشد تحصیل کند. البته نکته مورد توجه، سن متقاضی است. افرادی که سن آن‌ها بیش از ۳۰ سال باشد، با محدودیت در انتخاب رشته روبه‌رو خواهند بود.

علاوه‌بر مدرک آیتلس و دانش زبان انگلیسی، داشتن توصیه‌نامه تحصیلی از طرف دانشگاه یا استادان دانشگاه، و سوابق تحصیلی و پژوهشی در رشته مورد نظر از درجه اهمیت بالایی برخوردار است. اگر دانشجوی متقاضی تحصیل در کانادا در مقطع کارشناسی ارشد، تمامی شرایط فوق را پوشش دهد، امکان دریافت بورسیه تحصیلی نیز وجود دارد.

دانشجو پس از اخذ پذیرش دانشگاه یا کالج باید برای ویزای تحصیلی اقدام کند؛ با این ویزا، دانشجو اجازه کار پاره‌وقت یا به‌طور دقیق‌تر ۲۰ساعت کار در هفته را خواهد داشت. سه‌ماه پس از پایان دوران تحصیلات، دانشجو می‌تواند جهت دریافت ورک‌پرمیت یا مجوز کار پس از تحصیل اقدام کند که سه سال اعتبار خواهد داشت.

شهریه تحصیل در دانشگاه در مقطع فوق لیسانس از ۱۴هزار دلار کانادا به بالا است که بسته به رشته تحصیلی گاهی ممکن است بالغ بر ۱۷هزار دلار هزینه بردارد.

برخی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها در کمپوس خود خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند. استفاده از این خوابگاه‌ها برای دانشجویان به‌صرفه‌تر است؛ چراکه علاوه‌بر هزینه‌های مناسب آن‌ها، بُعد مسافتی نزدیک‌تری نیز به محل تحصیل نیز دارد.

تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم چه شرایطی دارد

هر فردی که مدرک دیپلم متوسطه، مطابق با استاندارد جهانی را دریافت کرده باشد، می‌تواند برای ادامه تحصیل در کانادا اقدام نماید. کانادا حدود ۸ درصد از تولید ناخالص داخلی را صرف بهبود سیستم آموزشی می‌کند؛ به همین دلیل، تنوع و کیفیت بالا در سیستم آموزشی این کشور، از مقاطع تحصیلی اولیه در مدارس گرفته تا دانشگاه، توجه دانشجویان و محصلان تمام دنیا را به خود جلب کرده است.

در این مبحث به صورت خلاصه شرایط ادامه تحصیل در کانادا با مدرک دیپلم را شرح می‌دهیم اما اگر تمایل دارید شانس خود را برای تحصیل در کانادا امتحان کنید، می‌توانید با مشاوران و کارشناسان راویژ شرایط تحصیلی خود را ارزیابی کنید.

ادامه تحصیل پس از دیپلم در کانادا در کالج و دانشگاه صورت می‌گیرد:

 • تحصیل در کالج‌های کانادا: مدت زمان کوتاه‌تری صرف تحصیل در کالج می‌شود و نوع سیستم آموزشی آن به گونه‌ای‌ست که متقاضی را آماده بازار کار می‌کند.
 • تحصیل در دانشگاه‌های کانادا: ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها نیز ابتدا در دوره ۳ تا ۴ ساله کارشناسی و بعد دوره ۱ تا ۲ ساله کارشناسی ارشد صورت می‌گیرد. مدرک اخذ شده از هر دو مرکز آموزشی برای دریافت اجازه کار در مراحل بعد، معتبر و ارزشمند است.

یکی از مواردی که برای دریافت پذیرش تحصیلی از کانادا اهمیت بالایی برخوردار است، داشتن شرط معدل بالای ۱۴ است. شرط معدل برای ادامه تحصیل در بسیاری از رشته‌های تحصیلی محبوب وجود دارد اما نمرات پایین‌تر هم شانس دریافت پذیرش و تحصیل در رشته‌های دیگر را دارند.

 ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کانادا نیاز به داشتن مدرک زبان انگلیسی آیلتس یا معادل آن نیز دارد. البته دانش زبان انگلیسی علاوه‌بر اقدام برای دریافت پذیرش، برای قانع کردن افیسر ویزا نیز ضروری است. ممکن است برخی کالج‌ها یا دانشگاه‌ها در زمان پذیرش به مدرک زبان انگلیسی اهمیت ندهند اما برای اکسپت شدن ویزای تحصیلی، دانش زبان اهمیت بسیاری دارد.

یکی دیگر از مواردی که برای دریافت پذیرش تحصیلی از کانادا موثر خواهد بود، گپ تحصیلی است. اگر از تاریخ دریافت آخرین مدرک تحصیلی بیش از ۳ سال بگذرد، شانس دریافت پذیرش و اکسپت شدن ویزا را کم می‌کند. برای جلوگیری از این اتفاق، باید تجربه کاری و رزومه مرتبط با رشته تحصیلی را لحاظ کرد.

در کنار تمام موارد گفته شده، ارائه تمکن مالی مناسب می تواند افیسر ویزا را قانع کند. علاوه‌بر این، برخی دانشگاه‌ها و کالج‌ها، در زمان ثبت‌نام، شهریه یک‌سال دانشجو را دریافت می‌کنند. پس افزون بر موارد گفته شده، داشتن شرایط مالی مناسب برای سامان دادن به وضعیت اقامت در کانادا و برآمدن از پس هزینه‌های پیش رو، از جمله مهم‌‎ترین شرط ادامه تحصیل در کانادا است.

با دریافت ویزای تحصیلی برای مقاطع پس از دیپلم، اجازه کار پاره‌وقت به دانشجو داده می‌شود. به عبارتی دیگر، دانشجو تنها با ویزای تحصیلی کانادا (بدون ورک پرمیت) می‌تواند ۲۰ ساعت در هفته کار کند و شغل نیمه‌وقت داشته باشد اما پس از اتمام دوره تحصیل، متقاضی موظف است در فرصت شش‌ماهه برای ویزای کار یا همان ورک پرمیت اقدام کند.

هزینه تحصیل در دبیرستان‎های کانادا چقدر است

مقطع دبیرستان در کانادا، همانند دیگر مقاطع در دو مدرسه دولتی و خصوصی دایر است؛ به‌همین دلیل، نرخ شهریه‌ها از تناوب و تنوع بالایی برخوردار است، اما به‌طور میانگین می‌توان میانگین شهریه سالانه برای دوران دبیرستان، حداقل ۱۴,۰۰۰ دلار کانادا و حداکثر ۲۰,۰۰۰ دلار قائل شد.

تنوع نرخ شهریه در مدارس خصوصی بیشتر به‌چشم می‌خورد؛ چراکه در این مدارس فعالیت‌های فوق‌برنامه بسیاری همچون کلاس‌های هنری و ورزشی متنوع برای دانش‌آموزان در نظر گرفته می‌شود. نکته جالب توجه در تحصیل در این مقطع این است که بسته به امتیاز کسب‌شده تا دریافت مدرک دیپلم، محصلان می‌توانند مستقیم وارد دانشگاه یا کالج بشوند و محدودیتی در پیش رو نخواهند داشت.

دانش‌آموزانی که دوره دبیرستان را در کانادا گذرانده و برای دانشگاه اقدام می‌کنند، با فردی که برای دوره تحصیلات تکمیلی وارد کشور کانادا می‌شود و با سیستم آموزشی این کشور مواجه می‌شود، مسیر سهل و آسان‌تری در پیش رو دارد. تحصیل در دانشگاه‌های کانادا برای دانش‌آموزی که دبیرستان را در کانادا گذرانده است، با راهنمایی و پشتیبانی مدیران و معلمان همراه است؛ درحالی‌که دیپلم اخذ شده از مدارس ایرانی چندان ارزشی برای این مرحله ندارد.

دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل از مقطع دبیرستان با معدل بالای ۱۵، در هر دانشگاه و برای هر رشته‌ای که اقدام کنند، پذیرفته می‌شود. اگر در رابطه با سیستم آموزشی در این مقطع در ذهن شما هم سوالاتی پدید آمده است، در ادامه با ما همراه باشید.

دانش آموزان در مقطع دبیرستان ( کلاس هشتم تا دوازدهم) ۸۰ واحد درسی در ۱۲ کورس تحصیلی را می‌گذرانند و در پایان موفق به کسب مدرک دیپلم می‌شوند. برخی از دروسی که دانش‌آموزان در این مقطع می‌گذرانند، شامل زبان انگلیسی، ارتباطات در انگلیسی، تاریخ، علوم اجتماعی، ریاضیات، علوم، فیزیک و هنر می‌شود.

لازم به ذکر است که سیستم آموزشی کانادا در مقطع دبیرستان بصورت استانی اداره می شوند؛ به‌عبارتی دیگر، برنامه آموزشی مدارس در مقطع دبیرستان تحت نظارت استان تدوین می‌شود و ممکن است بین استان‌ها متفاوت باشد. این امر موجب تفاوت در مبلغ شهریه نیز می‌شود. این تنوع، ممکن است تفاوت‌هایی جزئی در ساختار مدارس و بخش‌های مختلف سیستم آموزشی ایجاد کند و به افزایش یا کاهش نسبی مبلغ شهریه منجر شود.

همانند دیگر پایه‌های تحصیلی، در بیشتر مدارس این مقطع، دوره‌های فشرده یا تخصصی زبان برگزار می‌شود. در این کلاس‌ها؛ بسته به ایالت محل تحصیل، زبان انگلیسی یا زبان فرانسوی (به عنوان زبان دوم) ارائه می‌شود. البته بسته به موقعیت جغرافیایی، در برخی از دبیرستان‎های کانادا زبان آموزشی سومی به غیر از انگلیسی و فرانسوی نیز برگزار می‌گردد.

نوع ویزای کانادا برای تحصیل در مقطع دبیرستان نیز Study Permit  است اما پروسه دریافت آن نسبت به مقاطع بالاتر، آسان‌تر است. در ضمن اگر دانش‌آموز تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه یا کالج را داشته باشد، با همان ویزا می‌تواند وارد مقاطع بعدی شود.

هزینه تحصیل در کانادا در مقطع فوق لیسانس چقدر است

بر اساس سایت آمار کانادا، میانگین شهریه سالانه در مقطع کارشناسی ارشد در کاناداCAD $16,497  دلار امریکا یا $۱۲,۲۶۰ دلار کانادا تخمین زده شده است. با توجه به رشته تحصیلی مورد نظر، نوع دانشگاه مقصد و شهر محل تحصیل، نرخ شهریه‌های بسیار متفاوتی نیز دریافت می‌شود؛ اما به‌طور کلی، برای مقطع کارشناسی ارشد می‌توان شهریه حداقل ۱۴هزار دلار و حداکثر ۱۷ هزار دلار کانادا را در نظر گرفت. پایین‌ترین شهریه‌ها مختص رشته‌های مجموعه هنر و علوم انسانی است و بالاترین نرخ شهریه برای رشته‌های دندانپزشکی، معماری و بازرگانی برآورد می‌شود. مانند سایر کشورها، دوره‌های مدیریت ارشد اجرایی EMBA در کانادا نیز عنوان گران‌ترین رشته را از آن خود کرده است؛ این رشته سالانه به‌طور متوسط حدود ۴۹ هزار دلار کانادا (۳۷ هزار دلار آمریکا) آب می‌خورد. شهریه دیگر دوره‌های MBA در این یک‌سال تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد به طور متوسط حدود ۳۰ هزار دلار کانادا (یا ۲۲ هزار دلار آمریکا) است.

همان‌طور که گفتیم، شهر محل تحصیل نیز در نرخ شهریه‌ها تاثیرگذار است. علاوه‌بر شهریه دانشگاه‌ها، هزینه زندگی در کانادا نیز بر این مبلغ اضافه می‌شود. هزینه زندگی دانشجویی شامل هزینه‌های مربوط به مسکن یا خوابگاه، خوردوخوراک، حمل‌ونقل، کتاب‌ها و دیگر منابع آموزشی، تلفن و هزینه‌های متفرقه بسته به نوع زندگی ماهانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار، برآورد می‌شود.

 دانشگاه مونترال هزینه زندگی دانشجویی را سالانه حدود ۱۵۰۰۰ دلار کانادا اعلام کرده است و دانشگاه بریتیش کلمبیا، واقع در شهر ونکوور هزینه‌های زندگی را حدود ۱۵۵۰۰ دلار کانادا تخمین زده است. لازم است بدانید این ارقام برای شیوه زندگی کانادایی ارائه شده‌اند و تا حدودی می‌توان آن‌را دست بالا در نظر گرفت. علیرغم گرانی در دو شهر بزرگ ونکوور و تورنتو کانادا، بسیاری از مهاجران ایرانی، این دو شهر را برای زندگی برمی‌گزینند. آسان‌ترین راه‌حل برای پایین آوردن هزینه‌ها تحصیل و زندگی در شهرهای کوچک‌تر کانادا است. در این شهرهای به نسبت گران، علاوه‌بر هزینه اقامتگاه و حمل‌ونقل، زمان طولانی‌تری هم در مسیر دانشگاه سپری خواهد شد. بنابراین علاوه‌بر هزینه مالی، در این شهرها هزینه زمانی بیشتری نیز صرف می‌شود.

البته دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در کشور کانادا به صورت نیمه‌وقت مجاز به انجام کار دانشجویی هستند؛ به‌طور دقیق‌تر می‌توان گفت، دانشجویان بین‌المللی اجازه کار نیمه‌وقت تا بیست ساعت در هفته دارند و حداقل دستمزد در این کشور بین ۱۰ تا ۱۵ دلار در ساعت است. این رقم دستمزد به استان محل تحصیل بستگی دارد.

شرایط بورسیه تحصیل در کانادا چیست

دریافت بورس از دانشگاه‌های کانادا کار چندان آسانی نیست؛ این دانشگاه‌ها تنها به افراد واجد شرایط خودشان خدمات کمک‌هزینه تحصیلی ارائه می‌دهند. توجه داشته باشید که اقدام برای دریافت بورس همزمان با پذیرش باید صورت بگیرد. باتوجه به دانشگاهِ محل پذیرش شرایط متفاوتی برای بورسیه شدن دانشجو وجود دارد اما شرایطی را که میان تمام دانشگاه‌ها و موسسات (خصوصا برای مقطع کارشناسی ارشد) عمومیت دارد، می‌توان به ترتیب زیر خلاصه کرد.

 • شرط معدل و سن
 • ارسال توصیه نامه یا Recommendation Letter
 • ارسال انگیزه‌نامه قانع‌کننده
 • ارسال نمونه کار (portfolio) بسته به رشته تحصیلی
 • ارائه رزومه (CV) مورد قبول
 • ارائه مدرک زبان با نمره قابل قبول (۶٫۵ به بالا در مقطع کارشناسی ارشد)
 • ارائه سوابق تحصیلی؛ مانند تالیفات، مقالات و …

مواردی که در بالا به آن‎ها اشاره شد، از ضروریات و نیازهای قطعی درخواست بورس برشمرده می‌شود؛ اما ارائه برخی مدارک نیز می‌تواند شرایط دریافت بورس را تسهیل کند؛ ارائه مدرکی معتبر از آزمون‌های بین‌المللی مانند SAT، ACT،GRE ، GPA فاکتور مهم و تاثیرگذاری برای دریافت بورس است.

این نکته حائز اهمیت است که سیستم آموزشی در کانادا و حتی امریکا تمایلی به جذب دانشجوی خارجیِ بورسیه ندارد، چراکه هزینه آموزش یک دانشجوی خارجی در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری بیش از شهریه دریافتی از وی است و عملا برای دانشگاه و موسسات آموزش عالی درآمد چشمگیری ندارد. از طرفی دیگر، اولویت دریافت بورس از سوی سازمان‌ها و دانشگاه‌ها با دانشجویان داخلی است، مگر آنکه دانشجوی بین‌المللی متقاضی بورس، شرایط فوق‌العاده‌ای داشته باشد. به‌عبارتی دیگر، دانشگاه‌های کانادا تمایلی برای جذب دانشجویان بورسیه خارجی نشان نمی‌دهند، مگر در صورتی که سوابق تحصیلی و فعالیت‌های تحقیقاتی – پژوهشی دانشجو تصدیقی برای بازدهی مالی و علمی باشد.

با اینکه یکی از خدمات گروه شرکت‌های راویژ دریافت پذیرش از مدارس، دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا است و تجربه پذیرش به همراه بورس را در پرونده‌های موفق خود دارد، لازم به ذکر است که در دریافت بورس برای متقاضی تضمینی وجود ندارد. با توجه به قوانین سیستم آموزشی کانادا، راویژ نیز تنها برای دانشجویانی اقدام به دریافت بورس می‌کند که شرایط خاص و لازم را داشته باشند.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند